zdjęcie książki

Nadeszła. Z deszczem, wiatrem i deszczowymi chmurami nadeszła kalendarzowa jesień. Co prawda za oknami taka aura jest już niemal od sierpnia, ale oficjalnie nadeszła dopiero dzisiaj.

Znacie jakieś lekarstwo na pozbycie się jesiennej chandry? Można próbować zapalać zapachowe świece, parzyć aromatyczną herbatę, zajadać się konfiturami z malin, otulić się ciepłym kocem, można się zakochać albo… poczytać o miłości.

W naszym kąciku Książki Tygodnia już czeka na Was powieść Nicolasa Sparksa „Jesienna miłość”. Landona Cartera – głównego bohatera – poznajemy, kiedy ma 57 lat i wraca pamięcią do roku 1958, do swojego rodzinnego miasteczka Beaufort, położonego nad morzem w pobliżu Morehead City w Karolinie Północnej.

Nasza propozycja to zarazem piękna i smutna opowieść o dwojgu siedemnastolatków, których połączyło silne i odpowiedzialne uczucie. Taka lektura w sam raz na jesienne wieczory. Książka już czeka…

przebrane kobiety zgodnie z tematyką omawianych książek

Połączenie zdawać by się mogło niemożliwe, a jednak... Korzystając z ostatnich w tym miesiącu promieni słońca zorganizowałyśmy powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w gościnnym ogrodzie państwa Bartosów. Z racji chęci uczestniczenia w akcji „Narodowe Czytanie” część z pań przybyła w adekwatnych do swoich ról kostiumach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu udało się przeczytać a nawet zainscenizować kilka scen z aktów I i III. Tegoroczna lektura, a była nią „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej tak bardzo nam odpowiadała, że postanowiłyśmy nieco zmienić scenografię, z salonu lwowskiego na ogród i taras, wśród zieleni i kwiatów.

okładka książki

Za nami Międzynarodowy Dzień Kropki, szczególnie ciepło przyjęty przez najmłodszych. Kropki lubimy chyba wszyscy, a co gdyby tak poczytać o Kropce❓ To nie żart, mamy dla Was taką książkę.

Wspomniana Kropka to nazwa miasteczka, gdzieś na wybrzeżach Bałtyku, którego burmistrzem jest Tibo Krovic, tytułowy „Dobry człowiek”. Jest uczciwy, dba o mieszkańców miasteczka, ciesząc się ich ogromnym szacunkiem.

Pomimo tego jest ogromnie samotny. Kocha się skrycie w swojej sekretarce, ale to uczucie nie ma szans na spełnienie, bowiem Agatha jest kobietą zamężną. Jednak życie zwykle szykuje dla nas niespodzianki, tak stało się i tym razem.

Wbrew pozorom nie jest to mdły romans czy przewidywalna opowieść o uczuciach. To raczej pozycja dla miłośników realizmu magicznego. Taka Kropka pełna niespodzianek…

Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) to projekt wspólnie realizowany przez Instytut Książki oraz Biblioteki Wojewódzkie, który adresowany jest do osób korzystających z bibliotek publicznych.

Celem klubu jest stworzenie miejsca, w którym można dyskutować o przeczytanych książkach. Ważne jest również uświadomienie czytelnikom, iż nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z lektury. Projekt zakłada także ożywianie środowisk okołobibliotecznych oraz promowanie mody na czytanie. Wywodzi się on z Wielkiej Brytanii jako adaptacja brytyjskiej idei reading clubs.

plakat informujący o przywróceniu wolnego dostępu do półek

Od dnia 1 lipca 2021 r. w wypożyczalni w Bibliotece Publicznej w Zielonkach oraz w jej filiach w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach można wejść między półki i samemu wybrać książki. Przywrócony został także dostęp do stanowisk komputerowych w czytelniach internetowych.