zdjęcie przedstawia tył stroju krakowskiego na manekinie

W dniach od 10-14 października 2022 r. w gminie Zielonki będzie się odbywał Tydzień Kultury Ludowej, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o folklorze i sztuce ludowej podkrakowskiej wsi wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych działających w naszej gminie.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia udostępniamy kolorowanki, na których znajdują się m.in. elementy tradycyjnego stroju krakowskiego według wzoru „od Zielonek” oraz przedmioty stanowiące wyposażenie wiejskiego domostwa z regionu podkrakowskiego, w tym pięknie zdobione skrzynie wianne. Zachęcamy do wykorzystywania malowanek jako materiału pomocniczego przez nauczycieli podczas spotkań i warsztatów prowadzonych w ramach Tygodnia Kultury Ludowej, a rodziców do wydrukowania przygotowanych materiałów i wspólnego kolorowania z dziećmi w domach. Będzie to na pewno wspaniała międzypokoleniowa lekcja budowania poczucia przynależności do wspólnoty, lokalnej tożsamości i więzi z dziejami „małej ojczyzny”.

plakat informacyjny na temat konkursu kulinarnego

Gmina Zielonki oraz Izba Regionalna w Zielonkach we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zapraszają koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz nieformalne grupy działające na terenie sołectw gminy Zielonki do uczestnictwa w pierwszej edycji konkursu „Zieloneckie Smaki”.

Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki i odbędzie się w sobotę 15 października 2022 r. w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach.

na zdjęciu widoczne dzieci i dorosła kobieta siedzące przy stole podczas zajęć

O wakacjach już zdążyliśmy wszyscy zapomnieć, wrzesień przyniósł deszcze i chłód, coraz mniej czasu spędzamy na zewnątrz, stąd też nie dziwi fakt, że odwiedziły nas dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola Happy Kids Academy w Zielonkach.

zdjęcie przedstawia sześć pań siedzących przy stole w bibliotece

W ostatni poniedziałek września wieczorem odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece w Przybysławicach. Pogoda nas nie rozpieszcza, złota jesień pokazała nam swoje wyjątkowo mokre oblicze. Lekarstwem na chandrę miała być książka o Czechach Mariusza Szczygła pt.: „Zrób sobie raj”. Terapia tylko w połowie okazała się skuteczna.

na zdjęciu widoczna grupa dzieci siedząca przy stoliku podczas zajęć

Na początku września informowaliśmy naszych czytelników o projekcie „Jestem EKO – segreguję wszystko!”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Jego celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców Małopolski w zakresie postępowania z odpadami niecodziennymi i problematycznymi. Przypominamy, że w związku z projektem, do naszych bibliotek trafiły układanki ekologiczne.