zdjęcie przedstawia grupę osób siedzącą przy stole podczas warsztatów
U nas nigdy nie ma nudy! A przekonała się o tym kolejna grupa warsztatowa, która tym razem próbowała swoich sił w kokedamie. A co to jest? Kokdedama to japońska sztuka tworzenia wiszących ogrodów. By przygotować takie dzieło sztuki musimy mieć roślinkę lub dwie, mech, wodę i mix ziemi. Oraz oczywiście sznurek, lub dla bardziej wtajemniczonych, makramę. Mieszankę ziemi i wody ugniatamy w misce, aż stworzy się błoto, a ziemia będzie bardziej plastyczna. Przy tym kroku dziewczęta miały chyba najwięcej uciechy, jak i obaw. Finalnie, każda z uczestniczek, wraz z pomocą pani Beaty i rodziców, skończyła swoją kokedamę.
Raz jeszcze dziękujemy za obecność i zapraszamy już niedługo na kolejne zajęcia!

zdjęcie przedstawia grupę młodzieży siedzącą w auli podczas zajęć bibliotecznych

14 września 2023 roku w Szkole Podstawowej w Zielonkach odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ta wyjątkowa inicjatywa czytelnicza została zapoczątkowana w 2012 roku i od tego czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa.

zdjęcie przedstawia grupę pań w plenerze

Mocne było to rozpoczęcie powakacyjnego sezonu dyskusyjnego, oj mocne. Chyba żadna z nas, gdyby nie uczestnictwo w klubie czytelniczym, nie zdecydowałaby się sama na przeczytanie tej książki. Taki ładunek okrucieństwa, wyzysku, poniżenia i ludzkiej podłości  zdarza się bardzo rzadko, a jeśli dotyczy to siedmioletniego dziecka, jest to już stanowczo za wiele. Na szczęście nasze spotkanie, odbywające się w plenerze, na tarasie domu jednej z naszych klubowiczek  pomogło w przebrnięciu przez omówienie lektury. W otoczeniu pięknych roślin i ogromu smakowitości na stole (jak zwykle Panie cudownie wpisały się z przygotowanymi wiktuałami do treści książki – była i kuchnia afrykańska, i arabska, i włoska) dyskusja przebiegała niezwykle żywo i ekspresyjnie.

zdjęcie przedstawia uczestników zajęć siedzących przy stolikach
Środa, jak to wiadomo w Kulturotece, to dzień, w którym odbywają się ciekawe zajęcia! Tym razem były to warsztaty prowadzone przez Panią Beatę Godynie-Kapałkę.
Aby w bardziej zorganizowany sposób rozpocząć rok szkolny, tym razem młodzież wykonała fantastyczne organizery na biurku. Były to szczególne zajęcia. Dlaczego? Dziewczęta, pierwszy raz miały okazję, w sposób tradycyjny, użyć gwoździ i młotka, aby złożyć z kawałków drewniany organizer. Jednakże wbijanie gwoździ okazało się tak nieciekawym zajęcie, dlatego, respektując wszystkie zasady bezpieczeństwa, panie Beata szybko pomogła dziewczynkom przekłuć drewienka gwoździarką. A potem już wszystko poszło szybko, Zobaczcie, co ciekawego udało im się zrobić!

na zdjęciu widoczna grupa dzieci siedząca przy stole w bibliotece

W piątek 1 września w naszej bibliotece spotkali się uczestnicy tegorocznej Parady Smoków. W podziękowaniu za ich trud i poświęcony czas zostali nagrodzeni specjalnymi warsztatami w formie wieczorku. Oczywiście nie zapomnieliśmy i o rodzicach dzieci, którzy wspierają naszą bibliotekę. W prezencie przygotowaliśmy dla nich parasole i kubeczki z logo naszej biblioteki.