Witamy na stronie Biblioteki Publicznej w Zielonkach!

Mamy nadzieję, że nasza biblioteka spełni Państwa oczekiwania i zachęci do odwiedzania i korzystania z jej zbiorów. Proponujemy obejrzenie wystaw i ekspozycji. Zapraszamy na spotkania, promocje książek i imprezy dla dzieci i dorosłych.


Mariusz Zieliński
Dyrektor Biblioteki

ABC Czytelnika:


Jak się zapisać do biblioteki? 

Wystarczy mieć przy sobie dowolny dokument tożsamości i podać nam następujące dane: imię i nazwisko, adres, pełną datę urodzenia, status ‘zawodowy’ (np. uczeń, rolnik, pracownik umysłowy, emeryt). Złożyć podpis. Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z opiekunem.


A gdy już się zapiszesz? 

Jednorazowo można wypożyczyć 4 dowolnych książek, na okres 30 dni. Przed upływem miesiąca książkę należy prolongować (przedłużyć wypożyczenie) na kolejny miesiąc. Można to zrobić telefonicznie, mailowo, osobiście lub z konta czytelnika w katalogu on-line. 

Nasza biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Zielonki: dorosłych i dzieci, studentów i emerytów, moli książkowych i tych, którzy wolą prasę lub internet. Dysponujemy coraz bogatszym księgozbiorem, z dużą liczbą nowości, nierzadko trudnych do dostania w bibliotekach Krakowa. 
Do Państwa dyspozycji są też: 6 stanowisk komputerowych z internetem oraz urządzenie wielofunkcyjne: skaner, kopiarka i drukarka. 

Dla dzieci mamy przygotowany specjalny kącik przy którym mogą poczytać rozmaite książeczki, wykonać ilustracje do swoich ulubionych bajek. Dla naszych najmłodszych czytelników na stoliku nie może zabraknąć najnowszych bajeczek. 
Biblioteka gromadzi także zbiory regionalne: czasopismo lokalne „Wiadomości Lokalne”, prace magisterskie, przewodniki, mapy turystyczne, wycinki prasowe dotyczące Gminy Zielonki, stare fotografie, przedmioty codziennego użytku o wartości muzealnej. 
Staramy się, by biblioteka była przytulnym i przyjaznym miejscem dla wszystkich mieszkańców gminy! 


Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Biblioteka może i powinna uzupełniać domowe, przedszkolne czy szkolne głośne czytanie. 
Akcja czytania bajek w naszej Bibliotece doskonale wpisuje się w program "Czytających Przedszkoli". Naszymi sprzymierzeńcami w tej akcji są: przedszkola z Zielonek i Bibic.
BP obrała sobie za cel poszerzenie grona najmłodszych czytelników. W naszym małym kąciku do czytania, dzieci mogą oglądać najnowsze pozycje książkowe, poznawać przygody ulubionych bohaterów oraz rozwijać swoje zdolności malarskie. 

Aby zachęcić najmłodszych do zapisywania się do biblioteki, wprowadzone zostały kolorowe karty czytelnicze oraz naklejki, którymi mogą ozdobić swoje karty przy każdym wypożyczeniu książki - ten pomysł szczególnie spodobał się naszym najmłodszym czytelnikom. 

Ponieważ wielu najmłodszych z naszej Gminy często nie miało jeszcze okazji odwiedzić Biblioteki, organizowane są dla nich lekcje biblioteczne. Do uczestnictwa w nich zapraszamy wszystkie przedszkola i podstawówki (klasy początkowe) z terenu naszej Gminy. Chętnych wychowawców prosimy o telefoniczny kontakt z Biblioteką - tel. 12 418-41-24 Lekcja trwa ok. 30-50 minut, czas jest dopasowany do indywidualnych potrzeb i wieku grupy dzieci. 

Większość z nas rozumie, że wspólne czytanie jest nie tylko najprostszą formą kontaktu dorosłych z dzieckiem, ale i doskonałą metodą wychowawczą. Dziecku zaś daje szansę bycia mądrym, dobrym i szczęśliwym dorosłym człowiekiem.
Stawiamy na dzieci, chcemy je rozczytać i rozmiłować w książkach!