plakat informacyjny na temat warsztatów świątecznych

Przygotowania do Świąt czas zacząć! Kulturoteka Bibice serdecznie zaprasza na Rodzinne Warsztaty Świąteczne, które rozpoczynamy już w najbliższą środę. Rozpiska zajęć na najbliższe kilka tygodni w okresie przedświątecznym prezentuje się właśnie tak (jednocześnie informujemy, że tematyka zajęć może ulec małej modyfikacji, jednakże wszystkie szczegóły będą edytowane na bieżąco). Serdecznie zapraszamy!

  • 11.2023 (środa), od 18:00 „Scrapbookingowe kartki bożonarodzeniowe”
  • 11.2023 (środa), od 18:00 „Kalendarz adwentowy”
  • 12.2023 (środa), od 18:00 „Choinki z drewna”
  • 12.2023 (środa), od 18:00 „Naturalne ozdoby na choinkę”
  • 12.2023 (środa), od 18:00 „Stroiki bożonarodzeniowe”

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stołach podczas zajęć
Ogólnopolska Noc Bibliotek już za nami. Raz jeszcze dziękujemy paniom z KGW Bibice za wspaniałe ciasto i przekąski oraz panu Piotrowi z Biblioteki Szkolnej w SP Bibice za pomoc w warsztatach i przy obsłudze komputerowego sprzętu. Wieczór w Bibliotece zaczął się dość wcześnie, bo już o 19 pierwsi uczestnicy zaczęli się schodzić. Mieliśmy trochę napięty grafik, ponieważ w planach była jeszcze wieczorna projekcja filmu udostępnionego specjalnie na tą okazję. Ale wszystko po kolei.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące w ławce i oglądające albumy o strojach ludowych
Tydzień Kultury Ludowej rozpoczęty, tym razem po raz drugi! Jego głównym celem jest rozpowszechnienie, wśród dzieci i młodzieży wiedzy o lokalnym folklorze i sztuce ludowej podkrakowskich wsi.
Na lekcjach bibliotecznych w klasach 1b i 1f, w Szkole Podstawowej w Bibicach, pierwszaki mogły dowiedzieć się, co nieco o stroju krakowskim, ze wzorem "od Zielonek". Dzieci chętnie opowiadały o swoich tradycjach domowych związanych z ludowym ubiorem. Okazało się, że część z nich już nie raz go ubierała, lub widziała w stroju krakowskim bliskich.

zdjęcie przedstawia grupę osób siedzącą przy stole podczas warsztatów
U nas nigdy nie ma nudy! A przekonała się o tym kolejna grupa warsztatowa, która tym razem próbowała swoich sił w kokedamie. A co to jest? Kokdedama to japońska sztuka tworzenia wiszących ogrodów. By przygotować takie dzieło sztuki musimy mieć roślinkę lub dwie, mech, wodę i mix ziemi. Oraz oczywiście sznurek, lub dla bardziej wtajemniczonych, makramę. Mieszankę ziemi i wody ugniatamy w misce, aż stworzy się błoto, a ziemia będzie bardziej plastyczna. Przy tym kroku dziewczęta miały chyba najwięcej uciechy, jak i obaw. Finalnie, każda z uczestniczek, wraz z pomocą pani Beaty i rodziców, skończyła swoją kokedamę.
Raz jeszcze dziękujemy za obecność i zapraszamy już niedługo na kolejne zajęcia!

zdjęcie przedstawia uczestników zajęć siedzących przy stolikach
Środa, jak to wiadomo w Kulturotece, to dzień, w którym odbywają się ciekawe zajęcia! Tym razem były to warsztaty prowadzone przez Panią Beatę Godynie-Kapałkę.
Aby w bardziej zorganizowany sposób rozpocząć rok szkolny, tym razem młodzież wykonała fantastyczne organizery na biurku. Były to szczególne zajęcia. Dlaczego? Dziewczęta, pierwszy raz miały okazję, w sposób tradycyjny, użyć gwoździ i młotka, aby złożyć z kawałków drewniany organizer. Jednakże wbijanie gwoździ okazało się tak nieciekawym zajęcie, dlatego, respektując wszystkie zasady bezpieczeństwa, panie Beata szybko pomogła dziewczynkom przekłuć drewienka gwoździarką. A potem już wszystko poszło szybko, Zobaczcie, co ciekawego udało im się zrobić!

zdjęcie przedstawia pracę wykonywaną podczas zajęć
Wakacyjne warsztaty w Kulturotece czas zacząć! Pierwsze zajęcia z wakacyjnego cyklu rozpoczęły się nietypowo, we wtorek, w godzinach wczesnopopołudniowych, pod czujnym okiem pani Beaty Godyni-Kapałki.
Uczestnicy bardzo chętnie przystąpili do pracy, a mieli co robić. Podczas wtorkowych zajęć dzieci oraz młodzież ( z niewielką pomocą dorosłych), mogli spróbować swoich sił przy wałkowaniu… gliny. Czynność ta, przynajmniej początkowo, okazała się dość wymagająca z uwagi na glinę. Gdy została już porządnie rozwałkowana, można było przenieść ją o do specjalnej „roboczej” ramki i dostosować ją do niej. Potem dzieciaki wybrały ulubione rośliny i kwiaty, które posłużyły jako „pieczątki” od odbicia w glinie.

W związku z ustawowym obowiązkiem przeprowadzenia skontrum (inwentaryzacji księgozbioru) informujemy, iż w okresie od 3 lipca do 14 lipca 2023 r. Filia Biblioteczna „Kultutoteka Bibice” będzie nieczynna.

Aby zaopatrzyć się w książki prosimy o wypożyczenie większej ilości ulubionych pozycji na czas zamknięcia biblioteki. Wystarczą dwa proste kroki:

  1. Wypożycz książki do piątku 30 czerwca;
  2. Zwróć książki od poniedziałku 17 lipca.

Wszystkie bieżąco wypożyczane książki (oraz dokonane prolongaty) będą miały dłuższy niż zazwyczaj termin zwrotu – zostanie on automatycznie przedłużony o 2 tygodnie. Nie ma również konieczności oddawania przed 30 czerwca wypożyczonych pozycji – wystarczy do tego terminu zgłosić prolongatę.

W czasie inwentaryzacji zapraszamy do Biblioteki w Zielonkach i do naszych filii w Węgrzcach oraz Przybysławicach.

Z góry przepraszamy za utrudnienia!

na zdjęciu widoczna grupa osób z namalowanymi podczas zajęć obrazami
Po krótkiej przerwie od warsztatów w Kulturotece, zajęcia plastyczne ruszyły pełną parą! Zeszłotygodniowe malowanie intuicyjne podbiło serca uczestników, ponieważ była to idealna okazja do zajrzenia w głąb siebie i relaksu przy obecnym szybkim trybie życia. Każdy z uczestników otrzymał czyste płótno ale wyszedł z przepięknym obrazem.
Zachęcamy do obejrzenia przepięknych malunków w galerii!

zdjęcie grupy osób z dużymi kolorowymi wachlażami
Zakończyło się pierwsze pilotażowe szkolenie, pn. "Szkoła Edukatorów Kultury", zorganizowane przez Małopolski Instytut Kultury, odbywające się od 12 kwietnia - 25 maja, w siedzibie MIK-u. Szkolenie ukończyła pracownica fili,  Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Kulturoteka Bibice. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą z całą pewnością zostaną wykorzystane w pracy Kulturoteki.
Gratulujemy!

zdjecie przedsawia grupę przedszkolaków wraz z opiekunami przed biblioteką
Co za niespodzianka! Naszą bibliotekę, a także Izba Regionalna w Bibicach odwiedziła grupa dzieci z przedszkola "Malutkowo" w Krakowie, wraz z opiekunami i rodzicami. Jak zawsze, przy tego typu wizytach, dzielimy grupę na mniejsze. Pierwsza grupa udała się z p. Sobczyk na zwiedzanie, a druga została w bibliotece.