na zdjęciu widoczne prace powstałe na warsztatach

Warsztaty, tradycyjnie odbywające się już w środy, były tym razem wyjątkowe. Dlaczego? Pierwszy raz, spotkanie zorganizowane 21 września, miało charakter zabawowo-naukowy.

Warsztaty pn. „Szalone eksperymenty” poprowadziły znane nam już instruktorki – Joanna Królikowska i Agnieszka Szymańska. Panie stanęły przed nie lada wyzwaniem, ponieważ, w środowym spotkaniu, razem z dzieci, wyjątkowo, uczestniczyli i brali udział także rodzice.

Głównym przedmiotem zainteresowania warsztatów był, oczywiście, wulkan wykonany już przez panie prowadzące. Początkowo biały twór z masy solnej nie wyglądał zbyt ciekawie, jednakże uczestnicy, mając do dyspozycji farby, gałązki i inne fascynujące przedmioty, udekorowali wulkan według własnego uznania.

na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przy stolikach i instruktor stojący przy stole

Kolejne, środowe Etno-Warsztaty, pn. „ Pająk ze słomy i bibuły”, już za nami! Tak jak i wcześniejsze wydarzenie, spotkanie z zorganizowano w ramach trwających projektu „Europejskiej Dni Dziedzictwa”, którego głównym celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego.

na zdjęciu widoczne dzieci siedzące w ławkach podczas lekcji
Dla większości z nas wrzesień to okres funkcjonowania na najwyższych obrotach. To także czas, gdy rozpoczyna się szkoła, a wraz z nią lekcje biblioteczne. Powodów, aby odwiedzić Szkołę Podstawową w Bibicach, w czwartek, 8 września, a konkretnie dwie klasy – 3b i 3f, było znacznie więcej. Jednym z takich powodów było „Narodowe Czytanie”. Podczas tegorocznej edycji cała Polska czytała „Ballady i romanse”, Adama Mickiewicza. Również i my, w dwóch klasach trzecich sięgnęliśmy po ten zbiór, jednakże wybraliśmy z niego jeden utwór – „Powrót taty”. Następnie omówiliśmy go – każde z dzieci miał coś interesującego do powiedzenia na temat przeczytanego utworu. Każdy dodawał coś od siebie i w klasie wywiązała się dyskusja o zbójcach i powrotach tatusiów ze służbowych wyjazdów. Dzieci mówiły także, że w takich momentach bardzo tęsknią za rodzicem, ale gdy już wróci, spędzają bardzo miło.

na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przy stole podczas zajęć

W środowe późne popołudnie, tj. 7 września, w Kulturotece odbyły się warsztaty pn. „Malowanie skrzyneczek krakowskich”.  Jednak tym razem było to szczególne wydarzenie, gdyż zostało zorganizowane w ramach projektu „Europejskie Dni Dziedzctwa”, którego głównym celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego.

zdjęcie przedstawia książkę "Ballady i romanse", na niej leży kartka z odbitą pieczątką akcji

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim powróciły lekcje biblioteczne. Te, które obyły się  W poniedziałek, 5 września, w  były szczególnie ważne.  Pracownik Kulturoteki, odwiedził uczniów ze szkoły w Woli Zachariaszowskiej – klasy 7A, 7B i 8A. Na początku przypomniano czym jest akcja „Narodowe Czytanie”, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej – każdy z uczniów dzielił się swoimi domysłami. Próbowaliśmy wymienić tytuły utworów, które były czytane w poprzednich latach. Potem przybliżono sylwetkę Adama Mickiewicza. Uczniowie świetnie pamiętali kim był i chętnie dzielili się swoją wiedzą o wieszczu. W końcu wszyscy razem przeczytaliśmy wybrany utwór z „Ballad i romansów” – „Romantyczność”. Przez chwilę analizowaliśmy go wspólnie, raz jeszcze czytając ważniejszej fragmenty. Później rozpoczęła się dyskusja o uczuciach. Aby lepiej zapamiętać problematykę utworu, uczniowie dostali twórcze zdanie – musieli napisać list miłosny. Z pozoru prosta rzecz, przysporzyła im wiele kłopotu. Czasem jednak trudno wyrazić miłość słowami. Na koniec, w zeszycie każdego ucznia znalazła się okolicznościowa pieczątka Narodowego Czytania.

Dziękujemy za udział w akcji!

na zdjęciu widocznedziewczynki i mężczyzna oglądający książki na stoliku w bibliotece

W dniach 29-31.08 w Kulturotece Bibice odbył się SWAP książkowo-roślinny. Aby wziąć udział w wymianie, każdy odwiedzający przyniósł ze sobą książki bądź roślinę. Po odłożeniu na stolik przyniesionych fantów, można było szperać pomiędzy ustawionymi już rzeczami.

Nasza pierwsza wymiana w bibickiej bibliotece cieszyła się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Każdemu udało się znaleźć coś dla siebie.

Dziękujemy za tak liczny udział w zabawie. Kolejna edycja już niebawem!

na zdjęciu widoczna grupa dorosłych w różnym wieku siedząca przy stole, trwa dyskusja o książkach

Ostatniego dnia wakacji, tj. 31.08, w Kulturotece Bibice, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego wspólnie omawialiśmy „Pokój motyli” Lucindy Riley. Odbierając książki do przeczytania na to spotkanie, uczestnicy byli zadowoleni, bowiem słyszeli interesujące rzeczy o tej autorce i jej dotychczasowych książkach. Nikt nie spodziewał się, że po przeczytaniu opinia ta zdecydowanie pogorszy się.

na zdjęciu widoczna grupa osób w różnym wieku podczas warsztatów tworzenia lasów w słoiku

Tym razem w poniedziałek, 29 sierpnia, w Kulturotece, odbyły się kolejne Warsztaty Artystyczne. Pod czujnym okiem p. Beaty, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, stworzyli piękne lasy w ogromnych słojach. Na początku pani instruktor podpowiedziała w jaki sposób układać i komponować rośliny w zamkniętej przestrzeni. Potem, pani Beata opowiedziała o właściwościach przyniesionych roślin , a były to sadzonki palmy chamodeory, kolorowej fitonii oraz skrzydłokwiatu. Zebrani dowiedzieli się, że te okazy są pomocne w domu – oczyszczają i filtrują powietrze, którym oddychamy.

na zdjęciu widoczna grupa dzieci stojąca i siedząca przy stole podczas warsztatów

Środowe warsztaty odbywające się 24 sierpnia w Kulturotece, prowadzone przez panie Agnieszkę Szymańską i Joannę Królikowską, stanowiły tym razem nie lada wyzwanie. Zainteresowanie wydarzeniem, jak zawsze, było bardzo duże. Gdy wszyscy już zajęli miejsca, panie instruktorki wyjaśniły co trzeba będzie zrobić. Na początek, każdy dostał odpowiednią ilość słomy, i kółeczko wykonane z drucika. Pierwszym etapem było oplecenie kółka tą właśnie słomą, która, stanowiła „słoneczną” ramkę. I tu właśnie, zaczynała się cięższa część zadania dla młodszych. Podobnie jak makrama, wyplatanie różnych kształtów ze słomy jest bardzo czasochłonne i monotonne. Na efekt trzeba poczekać. Dlatego nasi najmłodsi zostawili te „nudne” rzeczy opiekunom, a sami poszli zwiedzać Bibliotekę J Starsi, a zarazem wytrwalsi, trwali i pletli. Gdy plecionka została już zrobiona, przyszedł czas na przyklejenie okrągłego lusterka i dekoracyjnego sznurka klejem na gorąco. A i gdy to zostało zrobione, można było przyklejać kolejne ozdobne przedmioty.

na zdjęciu widoczna grupa osób w różym wieku siedzaca przy stole podczas warsztatów

22 sierpnia, w poniedziałek, w Kulturotece odbyły się Warsztaty Mydlarskie, która poprowadziła Pani Beata Godynia-Kapałka. Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne, przyciągnęło nawet uwagę dorosłych. Gdy dzieci zajęły swoje miejsca, można było zacząć. Każda „grupka” dostała na początek silikonowe foremki w różnym kształcie. Potem Pani Beata zaczęła tłumaczyć, co grupa po kolei będzie robić, aby mydełka wyszły wszystkim.