Fundacja na rzecz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia projekt sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci, który ma na celu przedstawienie sylwetki Brunona Schulza, artysty tworzącego w okresie międzywojennym. W ramach akcji, Fundacja udostępniła bezpłatny audiobook książki "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Zapraszamy do odsłuchania na stronę: http://brunoschulz.edu.pl/audiobook/.

Kulturoteka Bibice zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty plastyczne. Spotkanie odbędzie się w piątek, 30 października w godzinach 18-19:30. Podczas warsztatów wykonamy sobie mroczny nawiedzony domek. Obowiązują zapisy pod numerem: 519 756 780 lub 12 44 59 418.

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że jutro - we czwartek, 22 października, Kulturoteka będzie czynna w godzinach 10-16. Przepraszamy.

W piątkowy, październikowy wieczór w Kulturotece odbyła się Noc Bibliotek. Mimo trwającej pandemii, na spotkaniu pojawiło się 6 uczestników – 4 chłopaków i 2 dziewczynki. Podczas wydarzenia zachowywaliśmy epidemiologiczne rekomendacje - wszyscy musieliśmy zdezynfekować ręce oraz nosić maseczki. Nie przeszkodziło nam to jednak w dobrej zabawie.

Na początek zaczęliśmy od spotkania on-line. Za pomocą oprogramowania do wideokonferencji Zoom, połączyliśmy się z Filią w Węgrzcach, gdzie również odbywała się Noc w Bibliotece. Uczestnicy wydarzenia po jednej i drugiej stronie zadawali sobie przygotowane wcześniej rymowane zagadki, dzięki którym mogli zidentyfikować poszukiwane książki oraz ukryte w nich małe skarby. Okazało się, że młodzi czytelnicy z obu oddziałów doskonale znają najmodniejsze obecnie tytuły książek - obie drużyny świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

Następnie przyszła kolej na pracę plastyczną. Wraz z uczestnikami tworzyliśmy własnoręcznie lampki nocne w kształcie gwiazdek. Do ich wykonania potrzebne były sklejki z wzorem gwiazdy, kleje, pędzle, kolorowe farbki, gąbki oraz brokat. Po złożeniu wszystkich elementów, przystąpiliśmy do ozdabiania lampek. Największą popularnością wśród ozdób zdecydowanie cieszył się brokat.

Po wykonaniu gwiazdy, nastąpiła krótka przerwa na sprzątanie. Uczestnicy w ramach odpoczynku grali w chowanego, surfowali w Internecie w poszukiwaniu filmu na seans oraz skusili się na mały poczęstunek. Część postanowiła zagrać w planszówkę Memory ćwiczącą zapamiętywanie.

Na koniec przystąpiliśmy do wybierania filmu. Nie było to łatwe zadanie – nasi czytelnicy mieli bardzo różne propozycje na zakończenie tego wieczoru. Ostatecznie wybór padł na „Pudłaki” – film animowany opowiadający o pudełkowych stworkach i ich przygodach.
            Całe wydarzenie zakończyło się około 22:30. Uczestnicy zabrali do domu wykonane przez siebie prace. Mamy nadzieję, że dobrze zapamiętali czas spędzony w Kulturotece.

Szanowni Państwo

Informujemy, że ze względu na Noc Bibliotek, w piątek, 16 października, Kulturoteka będzie czynna dla Czytelników w godzinach 14-20. Przepraszamy za utrudnienia.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wieczorne spotkanie w bibliotece z okazji Nocy Bibliotek.

Wieczorek otworzą warsztaty plastyczne, na których wykonamy sobie lampki nocne w kształcie gwiazdy. Następnie pogramy trochę w wybrane planszówki i zabawimy się online z Filią w Węgrzcach. Nie zabraknie również drobnego poczęstunku. Spotkanie zakończy seans filmowy. 

Zapraszamy wszystkich chętnych! Obowiązują zapisy pod numerem 519756780 lub w Kulturotece.

Początkiem października w Kulturotece reaktywowaliśmy comiesięczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem zebraliśmy się w nieco innych warunkach – ze względu na trwającą pandemię, wszyscy mieliśmy na sobie maseczki i zachowaliśmy wymagane odstępy.

Celem naszego spotkania było omówienie powieści amerykańskiego pisarza, Matthew Quicka pt. „Poradnik pozytywnego myślenia”. Chociaż główny bohater cierpi na depresję, to pod względem tematyki książka jest nieco zbliżona do komediodramatu – zawiera zarówno wątki negatywne, jak i pozytywne, a nawet delikatnie humorystyczne. Jak jednak ustaliliśmy na naszym spotkaniu, trudno jednoznacznie ocenić, czy była to powieść wesoła czy smutna.

Mimo wszystko książka spodobała się czytelnikom. Lekkość języka oraz nie wdawanie się w mroczne aspekty depresyjnej natury głównego bohatera sprawiły, że była to dosyć przyjemna lektura. Dzięki temu, że powstała również jej adaptacja, mogliśmy porównać książkę z filmem. Okazało się, że te dwa dzieła nie mają ze sobą aż tak wiele wspólnego, ale oba przypadły do gustu naszym Klubowiczom. Średnia ocen „Poradnika pozytywnego myślenia” według uczestników to 6/10.

Kulturoteka dla wszystkich uczniów organizuje wieczór z grami planszowymi! W programie między innymi edukacyjna gra historyczna "Matecznik". Wstęp wolny. Zapraszamy!

Jak co roku, w dwa przedostatnie weekendy września w całej Europie odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem świętowanie wypadło na 12 i 13 oraz 19 i 20 września. Ze względu na bogate tradycje i dziedzictwo, tym razem również Bibice włączyły się w przygotowania do tego wydarzenia. Z tej okazji w Kulturotece przez cały tydzień odbywał się konkurs wiedzy o Bibicach, w którym udział mogli wziąć wszyscy czytelnicy – zarówno dzieci jak i dorośli. Za poprawne odpowiedzi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

Kolejną atrakcją były mini warsztaty z robienia breloczków z czapką Pucheroków – do ich wykonania potrzeby był filc oraz klej na gorąco. Dopełnieniem Dni Dziedzictwa było zwiedzanie Bibickiej Izby Regionalnej – najstarszego muzeum wiejskiego w Polsce.

Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

 

5 września 2020 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku odczyt wybranego dzieła, ze względu na koronawirusa, odbywał się w nieco zmienionej formie. Tym razem, to bibliotekarz pojawił się w miejscowej Szkole Podstawowej w Bibicach, gdzie wraz z uczniami przystąpiono do tego kulturalnego wydarzenia.