zdjęcie grupy osób z dużymi kolorowymi wachlażami
Zakończyło się pierwsze pilotażowe szkolenie, pn. "Szkoła Edukatorów Kultury", zorganizowane przez Małopolski Instytut Kultury, odbywające się od 12 kwietnia - 25 maja, w siedzibie MIK-u. Szkolenie ukończyła pracownica fili,  Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Kulturoteka Bibice. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą z całą pewnością zostaną wykorzystane w pracy Kulturoteki.
Gratulujemy!

zdjecie przedsawia grupę przedszkolaków wraz z opiekunami przed biblioteką
Co za niespodzianka! Naszą bibliotekę, a także Izba Regionalna w Bibicach odwiedziła grupa dzieci z przedszkola "Malutkowo" w Krakowie, wraz z opiekunami i rodzicami. Jak zawsze, przy tego typu wizytach, dzielimy grupę na mniejsze. Pierwsza grupa udała się z p. Sobczyk na zwiedzanie, a druga została w bibliotece.

zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzącą w ławkach w szkole
Ależ ten czas pędzi! Dopiero obchodziliśmy Małopolskie Dni Książki i Dzień Bibliotekarza, a teraz skończył się i Tydzień Bibliotek... Ale spokojnie! Okazji do świętowania z biblioteką w tle będzie jeszcze wiele.
TB rozpoczął się całkiem zwyczajnie, ponieważ z tej właśnie okazji przeprowadzono specjalne lekcje biblioteczne w dwóch klasach trzecich w Szkole Podstawowej w Bibicach, na których rozmawialiśmy o drodze, jaką musi pokonać książka, aby mogła trafić w ręce czytelników. Poruszyliśmy też problem spadającego czytelnictwa, nawiązując do najnowszych statystyk Biblioteki Narodowej.

plakat informacyjny o konkursie

W ramach obchodów 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu gminy Zielonki do udziału w konkursie plastycznym pn. „Moja wymarzona Biblioteka”. Konkurs trwa w dniach 8-19 maja 2023 r., ogłoszenie wyników odbędzie się 1 czerwca.

na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole

Naszemu kolejnemu spotkaniu towarzyszyło specjalne wydarzenie trwające w dniach 18-27.04. Były to 22. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Przed kwietniową dyskusją zaczytywaliśmy się w „Trzech siostrach” Heather Morris. Nazwisko brzmi znajomo, prawda? Wspomniana pisarka to również autorka bijącego w zeszłym roku rekordy popularności „Tatuażysty z Auschwitz”, którego bohater również pojawia się w czytanej przez nas pozycji.

Magda, Cibi i Livi to trzy siostry urodzone na Słowacji, które składają ojcu obietnicę, że zawsze trzymać się będą razem. Jednakże, woja która wybucha i niespodziewany pobyt dwóch sióstr w obozie Auschwitz burzą złożone przyrzeczenie…. Livi i Cibi, zdane tylko na siebie, z trudem walczą o każdy kolejny dzień w obozie. Natomiast Magda… W tym miejscu zachęcamy do samodzielnej lektury.

zdjęcie grupowe przedszkolaków przed biblioteką

Z okazji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” przedszkolaki z grup III i VII z PS Węgrzce odwiedziła Kulturotekę Bibice w dniach 18.04 oraz 20.04. Pogoda wyjątkowo dopisała w te dni – było bardzo ciepło i słonecznie.

oficjalna grafika 22 Dni Książka i Róża

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” to inicjatywa, której organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie. Rokrocznie biorą w niej udział stacjonarne i internetowe księgarnie czy antykwariaty, biblioteki różnych typów oraz inne instytucje kultury z całej Małopolski, proponując w tym czasie jej mieszkańcom wiele imprez związanych z propagowaniem literatury.

zdjęcie przedstawia grupę osób w różnym wieku siedzącą przy stołach w sali podczas zajęć plastycznych
Za oknem wiosna już w pełni, a w Kulturotece kolejne spotkanie z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami. Środowe spotkanie okazało się nie lada wyzywaniem dla uczestników, szczególnie tych z mniejszymi pociechami. Makramowe zajęcia są zdecydowanie trudniejsze i wymagają więcej skupienia niż dotychczasowe warsztaty. Przez to mniejsze dzieci bardzo szybko tracą zainteresowanie wykonywaniem pętelek na sznurku, jednakże część, w której ozdabialiśmy wianki zdecydowanie im się bardziej podobała.

zdjęcie przedstawia grupę przedszkolaków przed wejściem do biblioteki
Wiosna w Kulturotece zaczęła się z prawdziwym przytupem! A to za sprawą przedszkolaków z grupy IV, z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach, z siedzibą w Bibicach, które pierwszy raz przyszyły do Kulturoteki i do Izba Regionalna w Bibicach na wiosenne zwiedzanie i lekcję biblioteczną.
W oczekiwaniu na fantastyczną Panią Przewodnik, porozmawialiśmy o Pucherokach i związanych z nimi tradycjami w Bibicach. Potem przyszła chwila na rozwiązywanie ciekawych zgadywanek.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole podczas zajęć plastycznych

Pierwsze dni marca obfitowały w bardzo ciekawe wydarzenia w Kulturotece – najpierw warsztaty, teraz pierwsza wizyta dzieci z klasy „zero” w Woli Zachariaszowskiej. Wizyta całej dwudziestotrzyosobowej grupy została podzielna na dwie części – zwiedzanie bibickiej Izby Regionalnej i lekcje biblioteczną połączoną z krótkimi zajęciami plastycznymi. Dzięki pomocy pani Anny Sobczyk, dzieciaki mogły usłyszeć co nieco o historii i tradycji Bibic. Później grupy wymieniły się. Ci, którzy zostali w bibliotece przystąpili do tworzenia czapki Pucheroka wyklejaną bibułą. Na koniec, dzieci wysłuchały jeszcze opowieści o tajemniczym Gruffalo i otrzymały słodką niespodziankę.