na zdjęciu widiczne dzieci siedzące w kole na dywanie, dorosła osoba pokazuje im obrazek w książce

W poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozpoczęliśmy tym samym 19 Tydzień Bibliotek.

Spotkanie rozpoczęliśmy od pytania: Do czego służą książki? Dzieci udzielały bardzo różnych odpowiedzi. Oczywiście są do czytania, słuchania, oglądania i zabawy. Z tym ostatnim należy bardzo uważać by książek nie zniszczyć. Gryzienie, targanie, kolorowanie i rzucanie jest surowo zakazane. Nie należy książek również kąpać. Tym bardziej dawać do przeczytania domowym pupilom.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na dywanie podczas kolorowania

Liczne grono dzieci z oddziałów „0” Szkoły Podstawowej w Zielonkach wraz ze swoimi opiekunami zawitały 10 maja do naszej Izby Regionalnej. Wizyta była ściśle związana z obchodami 40 rocznicy śmierci Katarzyny Gawłowej, malarki naiwnej z Zielonek. Swoje pierwsze kroki „zerówkowicze” skierowali do pomieszczenia IR, gdzie kustosz Mariusz Zieliński opowiedział historię zgromadzonych w niej zbiorów, a przede wszystkim zaprezentował kolekcję obrazów Katarzyny Gawłowej.

zdjęcie przedstawia dzieci trzymające własnoręcznie przygotowane zakładki, w tle regał z książkami

Świętowanie zostało przypieczętowane spotkaniem z przedszkolakami z Happy Kids Academy w Zielonkach. Wbrew wcześniejszym obawom pogoda nie przeszkodziła w dotarciu dzieci do naszej biblioteki. Tu czekały już przygotowane materiały do kolejnej plastycznej niespodzianki. Jesienią samodzielnie wykonali swoją, mała książeczkę, tym razem przyszła pora na zakładkę do niej. Wycięte wcześniej ażurowe elementy szybko zostały naklejone na podstawę zakładki.

na zdjęciu widać grupę dzieci siedzącą przy stoliku, przygotowują zakładki, na środku stołu leży książka

W piątek 22 kwietnia w przed dzień Światowego Dnia Książki dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.

na zdjęciu widać grupę uczniów, siedzą na podłodze w bibliotece, w tle regały z książkami

Zbliża się Niedziela Palmowa. W tym roku będzie to 10 kwietnia – ten dzień to bardzo ważne święto dla mieszkańców Bibic. W każdą Niedzielę Palmową można zaobserwować biegające z hałasem grupy Pucheroków. Zwyczaj ten zakorzeniony jest w Bibicach już od bardzo dawna.

przy stoliku siedzą dzieci i wykonują pracę plastyczną

W środowy poranek dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Giebułtowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Na zewnątrz piękna pogoda i błękitne niebo, już od 2 dni mamy wiosnę!

grupa przedszklaków i z pomocą dorosłych opiekunów przygotowuje prace plastyczne zrolek po papierze toaletowym

Za nami kolejne spotkanie z dziećmi z przedszkola Happy Kids Academy w Zielonkach. Tym razem pogoda dopisała, a świecące od rana wiosenne słońce zachęcało do wyjścia na zewnątrz. Pełne zapału i werwy maluchy były zachwycone przygotowanym dla nich projektem wykonania kurczaczka. Zadanie wymagało sporo dokładności i pilnego powtarzania kolejnych etapów tworzenia eko-zabawki z rolki po papierowych ręcznikach.

na zdjęciu widoczny fragment stolika z góry, widoczne ręce dzieci siedzących przy stole, na środku pudełko z kredkami, na nim położona książka z kotem na okładce, w koło prace plastyczne - pomarańczowe koty z rolki

W piątkowy ranek dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Baśniowa Kraina” w Woli Zachariaszowskiej uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Nasze spotkanie poświęcone było kotom, których dzień przypada 17 lutego.

grupa dzieci przy stole wykonuje pracę plastyczną, pomaga im dorosła kobieta

Za dwa dni Tłusty Czwartek, nie może zatem dziwić fakt, że dzisiejsze spotkanie w bibliotece miało wydźwięk kulinarny. Oczywiście, tego co dzieciom z  przedszkola Happy Kids Academy w Zielonkach udało się wykonać na zajęciach zjeść nie można, ale jak wiemy „je się oczami”.  Po krótkiej instrukcji wykonania, przedszkolaki przy pomocy swoich opiekunek i pracowników biblioteki rozpoczęły prace nad swoimi donatami. Przygotowane wcześniej ściśle dopasowane elementy z kolorowego kartonu trzeba było odpowiednio poskładać, a następnie dokładnie posklejać. Ostatnim etapem pracy było ozdobienie „pączków” kolorowymi cekinami niczym cukrową posypką lub lukrem. W kilka minut te martwe kartonowe frykasy zaczęły do złudzenia przypominać tradycyjne amerykańskie słodkie przysmaki.

zdjecie przedstawia kartkę z kotem ozdocioną kolorowymi listkami i cekinami, kartkę trzyma w ręce dziecko nad stolikiem

We wtorek 15 lutego i w piątek 18 lutego dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach i Brzozówce uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy o walentynkach i Dniu Kota.