niebieski plakat informacyjny na temat pikniku

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dorosłych i dzieci na piknik Sołectwa Węgrzce organizowany pod hasłem „Pożegnanie Lata 2023”, który odbędzie się w sobotę 9 września na stadionie klubu sportowego TS Węgrzce, początek o godz. 14:00.

zdjęcie przedstawia wieniec dożynkowy stojący w bibliotece

Od poniedziałku, 28 sierpnia, aż do końca września, w Bibliotece w Węgrzcach, można podziwiać przepiękny wieniec dożynkowy wykonany przez KGW Przyjaciele Węgrzc.

Jest to pierwszy tak duży i skomplikowany wieniec wykonany przez to Koło. Tym większe wyróżnienie stanowi przekazanie go Pani Natalii Janisz za promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, kultury oraz propagowanie pamięci o Stanisławie Wyspiańskim. Pani Natalia działa dla lokalnej węgrzeckiej społeczności od 2016 roku i choć w ostatnim czasie obowiązki służbowe sprawiły, że dużo czasu spędza w Bibliotece w Zielonkach, nadal aktywnie uczestniczy w sołeckich piknikach, prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Węgrzcach oraz lekcje biblioteczne w okolicznych placówkach oświatowych.

skan tekstu na temat wieńca dożynkowego

Pani Natalia Janisz z Biblioteki Publicznej w Węgrzcach została wyróżniona na Dożynkach w Korzkwi. Pani Natalia otrzymała wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich Węgrzce za promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, kultury oraz propagowanie pamięci o Stanisławie Wyspiańskim. 
Z powodu przerwy urlopowej Pani Natalii Janisz, wieniec odebrał w jej imieniu dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach - Mariusz Zieliński.

grafika informacyjna o zmianie godzin otwarcia biblioteki
Drodzy Czytelnicy!
 
 Uprzejmie informujemy, że w dniach 1-4 sierpnia 2023 r. z powodu urlopu pracownika Biblioteka Publiczna w Węgrzcach będzie czynna w godz. 12.00-16.00!
 
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy!

grafika informacyjna na temat godzin otwarcia biblioteki

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 lutego 2023 r. do odwołania zmianie ulegają godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Węgrzcach.

Filia jest czynna:

w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12:00-15:00 oraz 17:00-20:00
a we wtorki i czwartki w godz. 9:30-15:30.

Przypominamy, że wszystkie komunikaty dotyczące funkcjonowania bibliotek publicznych w gminie Zielonki są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: www.biblioteka.zielonki.org oraz w naszych mediach społecznościowych.

zdjęcie przedstawia smoka niesionego przez dzieci na krakowskim rynku

W pierwszą niedzielę czerwca smoki i smoczyce opanowały Kraków! Już po raz dwudziesty drugi ulicami grodu Kraka przemaszerowała Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska, w tym roku pod hasłem „Wielki Odlot”.

Krakowska Parada Smoków na stałe wpisała się w kulturowy pejzaż stolicy Małopolski. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Jest corocznym świętem miłośników smoków z całego świata – legendarnych stworzeń, które od wieków kojarzą się z dziedzictwem i historią Krakowa.

zdjęcie przedstawia zieloną katankę na manekinie

Strój krakowski stał się „drugą skórą” dla wielu mieszkańców gminy Zielonki. Bogato haftowane gorsety i kwieciste spódnice, obecne podczas wielu świąt państwowych, uroczystości kościelnych i cyklicznych imprez organizowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia oraz placówki oświatowe, wzbudzają powszechny zachwyt. Zwyczaj noszenia tradycyjnego ubioru ludowego, na nowo odkryty w naszym regionie na przełomie XX i XXI wieku, jest niebywałym zjawiskiem. Z roku na rok przybywa osób chętnie zakładających strój regionalny, które z dumą prezentują go publicznie szerszemu gronu.

Celem dalszej popularyzacji piękna historycznej odmiany stroju krakowskiego jest stałe uzupełnianie zbiorów Izby Regionalnej działającej przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach, która od lat aktywnie promuje wartości ludowe zachęcając lokalną społeczność do udziału we wszelkich wydarzeniach związanych z kultywowaniem folkloru grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich – poprzez regularnie odbywające się sesje fotograficzne w strojach ludowych w plenerze, zachęcanie do zakładania ubioru krakowskiego podczas wydarzeń świeckich i obrzędów religijnych czy rozwijanie umiejętności związanych z tradycyjnym rzemiosłem, przede wszystkim haftem.

zdjęcie przedstawia dużą grupę dzieci wraz z opiekunami przed pomnikiem

W całej Polsce 8 maja obchodzimy imieniny Stanisława, jednak jest jedno miejsce, w którym ten dzień jest naprawdę wyjątkowy. W podkrakowskich Węgrzcach właśnie wtedy wspomina się dramaturga i malarza Stanisława Wyspiańskiego, który spędził w miejscowości ponad rok życia. Na miejscu wiejskiej posiadłości, w której na przełomie lat 1906 i 1907 artysta mieszał z rodziną, stoi tej chwili granitowy obelisk.

Dla uczczenia pamięci o młodopolskim twórcy od 2013 r. węgrzecka książnica organizuje pochód z udziałem mieszkańców: przedstawicieli miejscowego samorządu, członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dzieci i młodzieży z gminnych placówek edukacyjnych, który wyrusza sprzed budynku biblioteki w Węgrzcach, a kończy się złożeniem kwiatów w miejscu dawnego domu Wyspiańskiego.

plakat informacyjny o konkursie

W ramach obchodów 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu gminy Zielonki do udziału w konkursie plastycznym pn. „Moja wymarzona Biblioteka”. Konkurs trwa w dniach 8-19 maja 2023 r., ogłoszenie wyników odbędzie się 1 czerwca.

plakat informacyjny na temat pikniku eko

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dorosłych i dzieci na imprezę plenerową „EKO-Rodzinny Piknik Sąsiedzki” współorganizowaną we współpracy z Sołectwem Węgrzce, Kołem Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Węgrzc” oraz Niepublicznym Przedszkolem „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach, która odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Parku Wiejskim w Węgrzcach przy ul. C5 (dawne pole omłotowe), początek o godz. 12:00.