plakat informacyjny na temat udziału biblioteki w pikniku na pożegnanie lata

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dorosłych i dzieci na piknik Sołectwa Węgrzce organizowany pod hasłem „Pożegnanie Lata 2022”, który odbędzie się w sobotę 10 września na stadionie klubu sportowego TS Węgrzce, początek o godz. 13:00.
Węgrzecka książnica zaplanowała dla uczestników szereg atrakcji w części pokazowo-warsztatowej imprezy: bezgotówkową wymianę książkową „Podaruj Książce Drugie Życie” oraz rodzinne warsztaty kreatywne (ozdobimy scrapowe kwietne pudełka na drobne upominki oraz pomalujemy farbami akrylowymi wykonane z recykliny i glinki samoutwardzalnej bajkowe chatki).
Udział we wszystkich punktach programu jest bezpłatny.

baner Narodowego Czytania 2022

Narodowe Czytanie to organizowana przez Prezydenta RP akcja społeczna propagująca znajomość polskiej literatury. Corocznie obszerne fragmenty dzieł naszych wybitnych autorów odczytywane są publicznie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru poetyckiego wieszcza narodowego.

Biblioteki publiczne funkcjonujące w gminie Zielonki także postanowiły włączyć się w tę inicjatywę, która stanowi ukoronowanie obchodów ogólnopolskiego Roku Romantyzmu Polskiego.

na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przy stolikach podczas zajęć w bibliotece

Wszystko co dobre szybko się kończy. Dobiegają końca tegoroczne wakacje. Wspominamy wypoczynek w fantastycznych miejscach, porządkujemy pamiątki i zdjęcia z letnich podróży. I powoli myślimy o zbliżającym się nowym roku zajęć dydaktycznych w przedszkolach czy szkołach.

grafika z trzema kolorowymi wykrzyknikami

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w dniach:

28-29 lipca oraz 1 i 4-5, 11-12 sierpnia 2022 r. filia biblioteczna w Bibicach będzie nieczynna,


26-27 lipca oraz 2-3, 8-10 sierpnia 2022 r. filia biblioteczna w Węgrzcach będzie nieczynna,

8-9 sierpnia 2022 r. filia biblioteczna w Przybysławicach będzie nieczynna


 z powodu urlopu pracowników.

na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący na krześle, w ręce trzyma mikrofon, czyta z laptopa który leży na jego kolanach, w tle stoliki i wyświetlana prezentacja

W czwartkowy wieczór, 12 maja, w Domu Kultury w Węgrzcach miało miejsce kolejne wydarzenie kulturalne mające na celu upamiętnienie związków z podkrakowską miejscowością młodopolskiego malarza, dramaturga i poety Stanisława Wyspiańskiego. Współorganizatorami eventu były węgrzecka filia Biblioteki Publicznej w Zielonkach i inicjatywa społeczna „Projekt Wyspiański w Gminie Zielonki”.

zdjęcie przedstawia dzieci w strojach krakowskich z kwiatami w rękach przed pomnikiem

Już od dekady mieszkańcy Węgrzc uroczyście obchodzą imieniny Stanisława Wyspiańskiego. Impreza zapoczątkowana w 2013 r. przez miejscową filię gminnej biblioteki publicznej na stałe wpisała się w kalendarz węgrzeckich wydarzeń kulturalnych.

tort na paterze, z odkrojoną częścią, w tle widać osoby siedzące przy stole

We wtorkowe przedpołudnie, 23 listopada, w węgrzeckiej filii gminnej biblioteki w Zielonkach miała miejsce kameralna uroczystość będąca podsumowaniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 75-lecia istnienia w Węgrzcach publicznej książnicy. Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia postaci artysty Stanisława Wyspiańskiego, będącego nieformalnym patronem placówki.

czwórka dzieci na tle regałów z książkami, pokazują prace wykonane na warsztatach

Z okazji obchodów 75-lecia swojego istnienia filia w Węgrzcach w przedostatnią sobotę października zorganizowała dla swoich Czytelników i Sympatyków niezwykłe okołoksiążkowe wydarzenie – Biblioteczną Sobotę. Nasz event odbywał się w dwóch lokalizacjach, w siedzibie biblioteki mieszczącej się w Domu Kultury w Węgrzcach oraz w budynku Starej Kuźni, i przyciągnął rzesze mieszkańców nie tylko gminy Zielonki. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z szeregu atrakcji.

plakat informacyjny na ciemno żółtym tle dwa rzędy różowych książek oraz napis biblioteczna sobota

Z okazji obchodów 75-lecia swojego istnienia Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza na event okołoksiążkowy pn. „Biblioteczna Sobota”, który odbędzie się w sobotę 23 października w siedzibie biblioteki oraz w budynku Starej Kuźni w Węgrzcach, początek wydarzenia o godz. 9:00.