zdjęcie przedstawia smoka niesionego przez dzieci na krakowskim rynku

W pierwszą niedzielę czerwca smoki i smoczyce opanowały Kraków! Już po raz dwudziesty drugi ulicami grodu Kraka przemaszerowała Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska, w tym roku pod hasłem „Wielki Odlot”.

Krakowska Parada Smoków na stałe wpisała się w kulturowy pejzaż stolicy Małopolski. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Jest corocznym świętem miłośników smoków z całego świata – legendarnych stworzeń, które od wieków kojarzą się z dziedzictwem i historią Krakowa.

zdjęcie przedstawia zieloną katankę na manekinie

Strój krakowski stał się „drugą skórą” dla wielu mieszkańców gminy Zielonki. Bogato haftowane gorsety i kwieciste spódnice, obecne podczas wielu świąt państwowych, uroczystości kościelnych i cyklicznych imprez organizowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia oraz placówki oświatowe, wzbudzają powszechny zachwyt. Zwyczaj noszenia tradycyjnego ubioru ludowego, na nowo odkryty w naszym regionie na przełomie XX i XXI wieku, jest niebywałym zjawiskiem. Z roku na rok przybywa osób chętnie zakładających strój regionalny, które z dumą prezentują go publicznie szerszemu gronu.

Celem dalszej popularyzacji piękna historycznej odmiany stroju krakowskiego jest stałe uzupełnianie zbiorów Izby Regionalnej działającej przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach, która od lat aktywnie promuje wartości ludowe zachęcając lokalną społeczność do udziału we wszelkich wydarzeniach związanych z kultywowaniem folkloru grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich – poprzez regularnie odbywające się sesje fotograficzne w strojach ludowych w plenerze, zachęcanie do zakładania ubioru krakowskiego podczas wydarzeń świeckich i obrzędów religijnych czy rozwijanie umiejętności związanych z tradycyjnym rzemiosłem, przede wszystkim haftem.

zdjęcie przedstawia dużą grupę dzieci wraz z opiekunami przed pomnikiem

W całej Polsce 8 maja obchodzimy imieniny Stanisława, jednak jest jedno miejsce, w którym ten dzień jest naprawdę wyjątkowy. W podkrakowskich Węgrzcach właśnie wtedy wspomina się dramaturga i malarza Stanisława Wyspiańskiego, który spędził w miejscowości ponad rok życia. Na miejscu wiejskiej posiadłości, w której na przełomie lat 1906 i 1907 artysta mieszał z rodziną, stoi tej chwili granitowy obelisk.

Dla uczczenia pamięci o młodopolskim twórcy od 2013 r. węgrzecka książnica organizuje pochód z udziałem mieszkańców: przedstawicieli miejscowego samorządu, członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dzieci i młodzieży z gminnych placówek edukacyjnych, który wyrusza sprzed budynku biblioteki w Węgrzcach, a kończy się złożeniem kwiatów w miejscu dawnego domu Wyspiańskiego.

plakat informacyjny o konkursie

W ramach obchodów 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu gminy Zielonki do udziału w konkursie plastycznym pn. „Moja wymarzona Biblioteka”. Konkurs trwa w dniach 8-19 maja 2023 r., ogłoszenie wyników odbędzie się 1 czerwca.

grafika informacyjna na temat godzin otwarcia biblioteki

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 lutego 2023 r. do odwołania zmianie ulegają godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Węgrzcach.

Filia jest czynna:

w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12:00-15:00 oraz 17:00-20:00
a we wtorki i czwartki w godz. 9:30-15:30.

Przypominamy, że wszystkie komunikaty dotyczące funkcjonowania bibliotek publicznych w gminie Zielonki są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: www.biblioteka.zielonki.org oraz w naszych mediach społecznościowych.

plakat informacyjny na temat pikniku eko

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dorosłych i dzieci na imprezę plenerową „EKO-Rodzinny Piknik Sąsiedzki” współorganizowaną we współpracy z Sołectwem Węgrzce, Kołem Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Węgrzc” oraz Niepublicznym Przedszkolem „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach, która odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Parku Wiejskim w Węgrzcach przy ul. C5 (dawne pole omłotowe), początek o godz. 12:00.

oficjalna grafika 22 Dni Książka i Róża

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” to inicjatywa, której organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie. Rokrocznie biorą w niej udział stacjonarne i internetowe księgarnie czy antykwariaty, biblioteki różnych typów oraz inne instytucje kultury z całej Małopolski, proponując w tym czasie jej mieszkańcom wiele imprez związanych z propagowaniem literatury.

plakat informacyjny na temat zbiórki roślin

Sołectwo Węgrzce przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Węgrzcach zaprasza do udziału w wiosennej akcji zbiórki cebulek kwiatowych pod hasłem „Podaruj cebulkom drugie życie”, która potrwa do końca kwietnia 2023 r.

na zdjęciu widoczne przedszkolaki występujące przed dorosłymi

Tegoroczny Tłusty Czwartek na długo zapisze się w historii węgrzeckiej filii gminnej biblioteki publicznej w Zielonkach. W tym dniu Przyjaciele i Sympatycy książnicy uczestniczyli w otwarciu nowej sali animacyjno-dydaktycznej, zaadaptowanej na potrzeby lokalnej społeczności Węgrzc ze środków sołeckich oraz bibliotecznych.

plakat informacyjny na temat warsztatów w kolorze niebieskim z płatkami śniegu

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Zimowych Warsztatach Artystycznych, organizowanych w ramach „Ferii z Biblioteką 2023”. Od 30 stycznia do 10 lutego młodzi czytelnicy będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanej przez nasze placówki specjalnie na zimowy wypoczynek.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy i więcej informacji w bibliotekach. Ilość miejsc ograniczona.

Tematyka i szczegółowy harmonogram spotkań są dostępne na plakacie.