zdjęcie książki

Nadeszła. Z deszczem, wiatrem i deszczowymi chmurami nadeszła kalendarzowa jesień. Co prawda za oknami taka aura jest już niemal od sierpnia, ale oficjalnie nadeszła dopiero dzisiaj.

Znacie jakieś lekarstwo na pozbycie się jesiennej chandry? Można próbować zapalać zapachowe świece, parzyć aromatyczną herbatę, zajadać się konfiturami z malin, otulić się ciepłym kocem, można się zakochać albo… poczytać o miłości.

W naszym kąciku Książki Tygodnia już czeka na Was powieść Nicolasa Sparksa „Jesienna miłość”. Landona Cartera – głównego bohatera – poznajemy, kiedy ma 57 lat i wraca pamięcią do roku 1958, do swojego rodzinnego miasteczka Beaufort, położonego nad morzem w pobliżu Morehead City w Karolinie Północnej.

Nasza propozycja to zarazem piękna i smutna opowieść o dwojgu siedemnastolatków, których połączyło silne i odpowiedzialne uczucie. Taka lektura w sam raz na jesienne wieczory. Książka już czeka…

przebrane kobiety zgodnie z tematyką omawianych książek

Połączenie zdawać by się mogło niemożliwe, a jednak... Korzystając z ostatnich w tym miesiącu promieni słońca zorganizowałyśmy powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w gościnnym ogrodzie państwa Bartosów. Z racji chęci uczestniczenia w akcji „Narodowe Czytanie” część z pań przybyła w adekwatnych do swoich ról kostiumach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu udało się przeczytać a nawet zainscenizować kilka scen z aktów I i III. Tegoroczna lektura, a była nią „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej tak bardzo nam odpowiadała, że postanowiłyśmy nieco zmienić scenografię, z salonu lwowskiego na ogród i taras, wśród zieleni i kwiatów.

okładka książki

Za nami Międzynarodowy Dzień Kropki, szczególnie ciepło przyjęty przez najmłodszych. Kropki lubimy chyba wszyscy, a co gdyby tak poczytać o Kropce❓ To nie żart, mamy dla Was taką książkę.

Wspomniana Kropka to nazwa miasteczka, gdzieś na wybrzeżach Bałtyku, którego burmistrzem jest Tibo Krovic, tytułowy „Dobry człowiek”. Jest uczciwy, dba o mieszkańców miasteczka, ciesząc się ich ogromnym szacunkiem.

Pomimo tego jest ogromnie samotny. Kocha się skrycie w swojej sekretarce, ale to uczucie nie ma szans na spełnienie, bowiem Agatha jest kobietą zamężną. Jednak życie zwykle szykuje dla nas niespodzianki, tak stało się i tym razem.

Wbrew pozorom nie jest to mdły romans czy przewidywalna opowieść o uczuciach. To raczej pozycja dla miłośników realizmu magicznego. Taka Kropka pełna niespodzianek…

15 sierpnia to wg polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. Skąd ta tradycja? Jak głosi jedna z legend, trzy dni po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie nie znaleźli w Jej grobie ciała, tylko same kwiaty i zioła. Na pamiątkę tego wydarzenia święci się w tym dniu kłosy zbóż, kwitnące zioła,  owoce oraz warzywa. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym dzień ten obchodzony jest jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dawniej nosiło ono różne nazwy: Zaśnienia, Śmierci, Odpocznienia, Wzięcia, Przejścia.

koszulka na modelce

Specjalnie dla Was  przygotowaliśmy nową serię gadżetów związanych z filiami naszej  biblioteki w Zielonkach, Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach - po czasie dystansu społecznego powracamy z nowym wizerunkiem!

skan pisma

Miło nam poinformować że w dniu 10 czerwca 2021 Mariusz Zieliński Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz kustosz Izby Regionalnej został powołany  przez Zarząd Województwa Małopolskiego na członka Rady Muzeum przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

zdjęcie książki, naokładce sylwetki piłkarzy

Euro 2020 prawie na finale, większość naszych czytelników śledzi postępy najlepszych europejskich drużyn, a 2 lipca świętowaliśmy Dzień Dziennikarza Sportowego, zatem wybór Książki Tygodnia wydał się oczywisty.

Wprawdzie nasi piłkarze – tradycyjnie już – powrócili do kraju zaraz po zakończeniu rozgrywek grupowych, w których zajęli – również tradycyjnie – ostatnie miejsce, ale prawdziwi fani futbolu, niezrażeni tym niepowodzeniem, kibicują pozostałym drużynom narodowym. Piłka nożna dominuje ostatnio w telewizyjnych przekazach, ale pamiętajmy, że takie wydarzenia jak Euro czy Mundial stanowią prawdziwe święto dla miłośników tej dyscypliny sportowej.

tło plakatu to półki z książkami, tekst informuje o terminie inwentaryzacji

W związku z ustawowym obowiązkiem przeprowadzenia skontrum (inwentaryzacji księgozbioru) informujemy, iż w okresie od 5 lipca do 16 lipca 2021r. Biblioteka Publiczna w Zielonkach będzie nieczynna.

Aby zaopatrzyć się w książki wypożycz większą ilość ulubionych pozycji na czas zamknięcia biblioteki. Wystarczą dwa proste kroki:

  1. Wypożycz książki do soboty 3 lipca;
  2. Zwróć książki od 19 lipca.

zdjęcie książki

Ojciec, tato, tatuś, tatuńcio… Dzisiaj wszyscy ojcowie świętują! Cieszmy się wraz z nimi.

W tym szczególnym dniu chcielibyśmy polecić lekturę o ojcowskiej miłości. Bezgranicznej i bezwarunkowej miłości ojca do córki. Czy można oszaleć z miłości do nowo narodzonego dziecka, czy ojciec może kochać bardziej niż matka?

zdjęcie przedstawia członków klubu przy sztaludze z plakatem

Warto było czekać na tę chwilę. Ostatnie plenerowe spotkanie DKK miało miejsce dwa lata Warto było czekać na tę chwilę. Ostatnie plenerowe spotkanie DKK miało miejsce dwa lata temu, w czerwcu 2019 roku. Od czasu wprowadzenia w marcu ubiegłego roku obostrzeń spowodowanych wybuchem pandemii początkowo spotkania były hybrydowe, w bibliotece mogły być tylko 4 osoby w maseczkach, pozostałe klubowiczki prowadziły rozmowy korzystając z Messengera. Potem pomógł nam Zoom, ale nic nie zastąpi rozmowy i możliwości dyskusji o książkach na żywo. Było nam tym bardziej przykro, że w lutym tego roku nasz Klub obchodził 10. rocznicę powstania. Z oczywistych powodów nie było ani tortu, ani świętowania.