grafika, w tle regał z książkami, na nim czerwonw koło z informacją o zmianie zasad krzystania z księgozbioru

W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną wynikającą ze wzrostu liczby osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 uprzejmie informujemy, że od dnia 25 stycznia 2022 roku do odwołania Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami bibliotecznymi w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach pracuje w ścisłym reżimie sanitarnym, a godziny otwarcia bibliotek nie uległy zmianie.

Bibliotekarze realizują wypożyczenia i zwroty oraz prolongują wypożyczone materiały biblioteczne – w celu przedłużenia terminu zwrotu książek i/lub audiobooków prosimy o kontakt z wybraną placówką biblioteczną drogą telefoniczną lub mailową.

Fotografia przedstawia Pana Ryszarda Cabałę na tle wystawy pleneru fotograficznego jego autorstwa.

W sobotni karnawałowy wieczór, 15 stycznia, zgromadzeni w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach mieli okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy fotograficznej zatytułowanej „Krajobraz – ludzie – kultura. Plenery Izby Regionalnej w Zielonkach 2016-2021”.

na szarym tle życzenia świąteczne, z lewej strony grafiki girlanda z ozdobami świątecznymi

opłatki na gałęziach choinki

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy,
że w dniach 24-26 grudnia 2021 r. oraz 1 stycznia 2022 r.
Biblioteka Publiczna w Zielonkach
wraz z filiami bibliotecznymi w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach
będzie nieczynna.

grupa pań przy zastawionym stole

Nie chcemy zapeszyć, ale już drugi miesiąc z rzędu omawiamy książkę, która nam się bardzo podoba. Poprzednio była to powieść Sarah Waters „Za ścianą”, w klimacie lat 20-tych minionego wieku, teraz po raz pierwszy zetknęłyśmy się w naszym czytelniczym klubie z powieścią australijską. Książką Graeme’a Simsiona została nieco skrzywdzona poprzez przypisanie jej do komedii romantycznych, które zazwyczaj są bardzo lekką w odbiorze, nieskomplikowaną literaturą. Tymczasem tu mamy do czynienia z powieścią niezwykle mądrą, traktującą, jak podkreśliły to wszystkie obecne Panie, o tolerancji.

grafika przedstawia widziane z góry prezenty i ozdoby świąteczne znajdujące się pod choinką, przekątna oddziela grafikę od tekstu, na jasnym tle znajdują się informacje o abolicji

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji zbliżającego się Nowego 2022 Roku organizuje abolicję.

Każdy czytelnik, który w dniach 27-31 grudnia 2021 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane.

zdjęcie Wiktorii Baran na tle flagi polskiej z godłem, od dołu postać otoczona jest czerwonymi różami

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jednak dla społeczności Szkoły Podstawowej w Morawczynie 23 grudnia to smutna data. Uczniowie wspominają Wiktorię Baranównę – zastrzeloną przez hitlerowców nauczycielkę.

6 grudnia ukazał się najnowszy Ranking Bibliotek zorganizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”.

W tym roku wspaniała niespodzianka 🥳 – nasza biblioteka awansowała na wysokie 70 miejsce ( w zeszłym roku zajęliśmy 207 miejsce). 😁
To Wasza zasługa nasi kochani Czytelnicy! ❤️ Dziękujemy, że zawsze jesteście z nami. 🥰
Oceniane było miedzy innymi:
📚 liczba godzin otwarcia biblioteki
📚 wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat
📚 dostęp dla niepełnosprawnych
📚 działające przy bibliotece koła zainteresowań
📚 liczba tytułów prasowych.
dostęp do nowych mediów (ebooki, audiobooki).

Logotypy związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa

W bieżącym roku Biblioteka Publiczna w Zielonkach aplikowała do programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Udało się nam pozyskać dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 8 060,00 zł w ramach realizowanego przez Bibliotekę Narodową programu 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, który jest kontynuacją wcześniejszego „Zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”.

Zgodnie z Regulaminem Programu, w ramach jego realizacji możliwy jest zakup książek papierowych, ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków, co jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez użytkowników bibliotek publicznych.

Pozyskana przez naszą książnicę dotacja została w całości przeznaczona na zakup nowości wydawniczych do Biblioteki w Zielonkach oraz filii w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach. Za otrzymane środki zakupiono łącznie 319 egzemplarzy książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie woluminy są już opracowane i udostępnione dla użytkowników.

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek.