Obrazki dzieci i książka Kicia Kocia na podłodze.

We wtorkowy poranek Biblioteka Publiczna w Zielonkach zagościła w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Tym razem lekcja biblioteczna nawiązywała do tematyki wiosny - jak się okazało ulubionej pory roku większości przedszkolaków. Zajęcia rozpoczęliśmy lekturą "Kicia kocia. Wiosna" Anity Głowińskiej. Tytułowa bohaterka wybrała się z mamą do parku, aby podziwiać budzącą się do życia przyrodę. W trakcie lektury wywiązała się dyskusja na temat pierwszych oznak wiosny. Dzieciaki zaskoczyły nas znajomością wiosennych kwiatów - ich wiedza była naprawdę imponująca.

na zdjęciu widoczne panie siedzące przy stole, przed nimi stoi pani i pokazuje zebranym trzymaną w rękach kartkę
Czwartkowy wieczór, 11 kwietnia zostanie na długo w pamięci uczestników spotkania z aromaterapią, a to szczególnie dzięki niesamowitym zapachom, które spowiły pomieszczenia biblioteki. Olejkowe spotkanie z Agnieszką Toporek zorganizowano w ramach mini cyklu „W bibliotece - nie tylko o książkach”. Przybyłe na nie panie mogły poznać bez mała czarodziejską moc olejków, o których zazwyczaj nic nie wiemy, bądź wiemy bardzo mało, a są one doskonałą alternatywą leczenia wielu objawów chorobowych. O ileż przyjemniej jest posmarować skronie cudownie pachnącym kadzidłowcem (nazywanym „królem olejków”) zamiast połykać kolejną tabletkę, nawet jeśli poleca ją sama Goździkowa.

grafika z sową i napisem - Księgozbiór w telefonie

Biblioteka w Zielonkach zmienia się dla Was cały czas. Od teraz możecie mieć księgozbiór zawsze w zasięgu ręki - bo w telefonie. A to dzięki aplikacji SOWA MOBI. To proste narzędzie umożliwia sprawne i szybkie rezerwowanie, przedłużanie i zamawianie książek. Zachęcamy do pobrania aplikacji SOWA MOBI. Szczegóły w linku!

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami
We wczorajszy słoneczny dzień Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła liczna grupa dzieci z pobliskiego Uniwersytetu Malucha. Wielu spośród przedszkolaków pierwszy raz miało okazję być w bibliotece, dlatego nasze spotkanie zaczęliśmy od oprowadzenia grup między regałami z książkami. Dzieci mogły dowiedzieć się jak pracuje biblioteka, w jaki sposób wypożycza się książki i przekonać się na własne oczy, które z ulubionych baśni, opowiadań i historii można znaleźć na naszych półkach. Był też czas na wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio" i rozmowy o powracających na wiosnę ptakach oraz innych oznakach wiosny, jakie mogliśmy znaleźć w książce "Każdy jest cudem" opowiadającej o podróży żaby i myszki. Przy okazji przedszkolaki pokazały nam, że dobrze wiedzą jak należy obchodzić się z książkami, mówiąc o tym, jak dbają o własne czytanki w domu i przedszkolu. Przy pomocy pracowników biblioteki dzieci wykonały też na pamiątkę pełne kwietnych pieczątek i kolorowych naklejek notesiki, które zabrały ze sobą do domów.

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami, zdjęcie w różowej ramce
Dziś mieliśmy przyjemność gościć wesołą grupę przedszkolaków z Przedszkola Dzieciaki i My w Zielonkach. Wspólnie świętowaliśmy niedawny Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci poznając przy okazji tajniki pracy bibliotekarza oraz zasady panujące w bibliotece. Pomógł nam w tym Franklin i jego historia o wizycie w bibliotece. Dzieci z ciekawością słuchały o perypetiach małego żółwia i kibicowały mu, by odnalazł zagubioną książkę. Potem zaś czekała ich dodatkowa atrakcja: tworzenie własnej książki przy małej pomocy Pań opiekunek oraz pracowników biblioteki. Na koniec każde z dzieci na pamiątkę wbiło do swojej książki pieczątkę z nazwą naszej biblioteki.

kartka z życzeniami wielkanocnymi z gafiką kwitnącego sadu

zdjęcie przesdtawia figurkę kury siedzącą w ceramicznym jajku na sianie

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w dniach:

 

28 i 29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Przybysławicach będzie nieczynna,
29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Węgrzcach będzie nieczynna,
29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Bibicach będzie nieczynna,
30 marca 2024 r. Biblioteka w Zielonkach będzie nieczynna, 

 

 z powodu urlopu pracowników.

 

Biblioteka w Zielonkach w dniu 29 marca (Wielki Piątek) będzie pracować od 9.00 do 17.00.

zdjęcie przedszkolaków trzymających książkę w bibliotece
19 marca dzieci z przedszkola Happy Kids Academy wraz z opiekunkami odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Razem z kustoszem Biblioteki, panią Joanną Rosą, poznały przygody znanych zajączków i królików. Przy okazji wspólnego czytania można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o przyrodzie, która budzi się do życia po zimowym śnie. Przedszkolaki nauczyły się również dzięki historii króliczki Stokrotki, która na wiosnę ćwiczyła swoje skoki, że nie warto się zniechęcać kiedy coś nie wychodzi nam przy pierwszej próbie. Było wesoło, kolorowo i inspirująco, nie zabrakło też chwil na zabawę oraz przygotowanie zajęczych dekoracji. Dzieci pod okiem pracowników Biblioteki wykonały swoje własne wielkanocne zajączki-bujaczki, z którymi chętnie pozowały do zdjęć.

na zdjęciu grupa Pań siedzących przy zastawionym stole w bibliotece

Jeszcze nigdy tak krótko nie omawiałyśmy tak niewielkich rozmiarów książki...Powodów było kilka – jeden z nich to brak zdecydowanej różnicy zdać o lekturze. Jeśli opinie są krańcowo różne wtedy i iskry się sypią. Tu było spokojnie. Drugim powodem – zupełnie nie związanym z literaturą – były zbliżające się wybory samorządowe, które (jesteśmy tego pewne) przejdą do annałów historii zarówno naszej gminy jak i pobliskiego Krakowa, w którym większość z nas pracuje, a niektórzy również mieszkają.

W dniu 19 marca 2024 roku Biblioteka Publiczna w  Zielonkach, reprezentowana przez panią Paulinę Kapustę, przeprowadziła kolejną lekcję biblioteczną w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach. To niezwykłe wydarzenie stanowiło zaproszenie do odkrywania magicznego świata książek oraz tradycji związanych ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi.