zdjęcie przestwia ozdoby w kształcie książek wiszące na choince

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia organizuje abolicję.

Każdy czytelnik, który w dniach 6-31 grudnia 2022 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane.

Zapraszamy!

zdjęcie przedstawia panie siedzące przy zastawionym stole w bibliotece

Czy na pewno? Czy zawsze? Jednoznacznej odpowiedzi chyba nie ma. Czy decyduje o tym czas, a może okoliczności, może jednak sami ludzie? Książka „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” to przepełniona smutkiem historia. Historia chłopca - wiedeńskiego Żyda. Historia bezgranicznej miłości rodziców do jedynego syna. Historia zagłady Żydów. Historia przyjaźni szwedzkiego nazisty i zarazem sponsora nazistowskiej organizacji, który wyrastał w kulcie Hitlera i nienawiści do Żydów, z trzynastoletnim uchodźcą z zaanektowanego przez hitlerowców Wiednia.  I listy, stare listy przewiązane zwykłym sznurkiem pakowym. Pięćset listów z Wiednia wysłanych do ukochanego dziecka. Pięćset listów, których głęboki sens jest ukryty między wierszami. Dowody miłości, bólu i rozpaczy...

zdjęcie grupowe przedszkolaków

Dzień Czarnego Kota, świętowany 17 listopada wymagał doboru odpowiedniej literatury. Spotkanie bibliotekarza  z dziećmi z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach dotyczyło właśnie „kociego święta”, a wybrane przez nas pozycje  „Ciekawski kotek” autorstwa Zbigniewa Dmitrocy i „Nieśmiały kotek” Urszuli Kozłowskiej wzbudziły zachwyt zarówno wśród najmłodszych słuchaczy jak i ich opiekunów.

grafika informcyjna na temat szkolenia AED

Zapraszamy na szkolenie AED, które odbędzie się w poniedziałek 14 listopada o godz. 18:00 w remizie OSP Zielonki przy ul. Galicyjskiej 17A.

Jest to świetna okazja, żeby pod czujnym okiem profesjonalnych ratowników zdobyć praktyczną wiedzę na temat obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Szkolenie zapewnia ważne umiejętności z zakresu sprawnego i skutecznego nadawania pierwszej pomocy. Według Europejskiej Rady Resuscytacji największe szanse na przeżycie osoby poszkodowanej z nagłym zatrzymaniem krążenia daje rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z zastosowaniem AED w ciągu nie więcej niż 4 minut od wystąpienia objawów. Zatem każda sekunda jest na wagę złota i niezbędne są umiejętności szybkiego reagowania i natychmiastowego podejmowania decyzji.

na zdjęciu widoczny profesor Miodek i pani Opałka

Słownik ortograficzny PWN jako przymiotnik od nazwy Zielonki podaje: zielonecki. Mieszkańcy wiele razy pytali, jak powinien brzmieć. A co radzi w tej sprawie pan profesor Jan Miodek?

Link do filmu

na zdjęciu widoczna grupa kobiet w różnym sieku siedzących przy zastawionym stole

Zaczęło się nietypowo, sporem. Spór nie był jakiś bardzo gwałtowny, ot taka dyskusja o tym czym jest kryminał, a czym thriller. Czy to to samo, czy jednak nie, a jeśli nie to czym się różni. Czy książkę, którą przyszło nam omawiać można nazwać kryminałem, czy raczej nie? A może powieścią kryminalną? I tak mogłybyśmy jeszcze długo, ale na pomoc przyszła nam pyszna szarlotka upieczona przez jedną z pań. Szarlotka oczywiście na cześć autorki Charlotte Link, której powieść zatytułowaną „Lisia dolina” miałyśmy omawiać. Przy smacznym deserze nasze wcześniejsze kontrowersje przestały być ważne,a sama lektura skłoniła nas do długiej dyskusji. Tylko dla jednej z klubowiczek była książką tak przerażającą, że nie zdecydowała się jej przeczytać do końca i uczestniczyć w naszym spotkaniu.

zdjęcie przedstawia książkę i dyplom na stole z jesiennymi dekoracjami

Narodowe Czytanie to organizowana przez Prezydenta RP akcja społeczna propagująca znajomość polskiej literatury. Corocznie obszerne fragmenty dzieł naszych wybitnych autorów odczytywane są publicznie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru poetyckiego narodowego wieszcza.

zdjęcie przedstawia przedszkolaki pracujące przy stole podczas warsztatów w bibliotece

Piękne październikowe słońce sprawiło, że na drzewach pojawiły się cudne, jesienne liście. Można je wykorzystać na tysiąc sposobów. My wybraliśmy przeobrażenie ich w obrazy. Dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola Happy Kids Academy w Zielonkach, które odwiedziły nas w miniony wtorek, ochoczo zabrały się do pracy.

zdjęcie grupowe dzieci z pracami wykonanymi na wieczorku

Wieczór w bibliotece? Oczywiście! Tegoroczna impreza odbyła się tydzień przed uwielbianym przez dzieci i młodzież świętem Halloween stąd też i specyficzny temat prac – „strasznie” fajne wiaderko na łakocie. Wieczorne spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy w przedstawianie i pozowanie do wspólnej fotografii, po czym ze zdwojoną energią przeszliśmy do prac nad wiaderkami, które były już wstępnie przygotowane czyli oklejone.

zdjęcie grupowe pań w strojach krakowskich

W sobotnie przedpołudnie, 15 października, w sali Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach miał miejsce konkurs „Zieloneckie Smaki 2022”, którego organizatorami były Gmina Zielonki i Biblioteka Publiczna w Zielonkach – Izba Regionalna w Zielonkach, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zmagania konkursowe odbywały się w ramach obchodów I Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki.