zdjęcie przedstawia grupę osób siedzących przy stole podczas spotkania klubu dyskusyjnego

W dniu 7 marca br. dzięki podpisanej umowie pomiędzy Sołectwem Osiedle Łokietka a Biblioteką Publiczną w Zielonkach odbyło się inauguracyjne spotkanie dyskusyjnego klubu czytelniczego. Miało ono miejsce w sołeckim budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach.

zdjęcie przedstawia Katarzynę Michalak

Biblioteka Publiczna w Zielonkach we współpracy z Wydawnictwem Znak zapraszają wszystkich czytelników do udziału w konkursie „Maraton czytelniczy”, będącym jednym z elementów programu „Rok Katarzyny Michalak w bibliotekach”. Każdy, kto w ciągu roku wypożyczy 15 książek autorstwa Katarzyny Michalak otrzyma od Wydawnictwa Znak egzemplarz wybranej powieści z autografem pisarki.

na zdjęciu widoczna grupa kobiet i kilku mężczyzn siedząca przy stole i skubiąca pierze

Jak każe tradycja, w Tłusty Czwartek, w gościnnej sali OSP w Zielonkach, trzy pokolenia mieszkańców Zielonek wraz z Mariuszem Zielińskim, założycielem działającej przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach Izby Regionalnej, Sołtysem Sołectwa Zielonki Władysławem Orzechowskim oraz Radnymi Gminy Zielonki Marzeną Gadzik-Wójcik, Anetą Szablowską i Dariuszem Dragoszem zasiedli przy wspólnym stole. Na zgromadzonych czekały już pączki z lukrem i faworki (nazywane tu chrustem), a także pyszny chleb ze smalcem oraz ogórkiem kiszonym, ale wcześniej należało na nie nieco zapracować.

plakat informacyjny na temat darcia pierza

Izba Regionalna w Zielonkach we współpracy z Sołectwem Zielonki zaprasza na imprezę etnograficzną pod nazwą „Zapustne Darcie Pierza”, która odbędzie w Tłusty Czwartek 16 lutego 2023 r. o godz. 18:00 w sali OSP Zielonki przy ul. Galicyjskiej 17A.

Celem wydarzenia jest przypomnienie i przybliżenie dawnych zwyczajów i obrzędów wsi podkrakowskiej związanych z końcem karnawału.

Wstęp wolny!

na zdjęciu widoczna grupa kobiet w różnym wieku siedzących przy zastawionym stole

Oświęcim. Dla większości słowo to kojarzy się z obozem. Miejscem katorżniczej pracy, tortur, głodu i śmierci ponad miliona osób. Czy tylko z tym? Przecież Oświęcim jest miejscem nauki, pracy i życia dla 37 tysięcy mieszkańców. Czy zawsze będzie i czy zawsze musi być kojarzony z okrucieństwem i bestialstwem hitlerowskiej okupacji? Odpowiedzi na te trudne pytania szukał Marcin Kącki – reporter i redaktor Gazety Wyborczej, zajmujący się dzienni­karstwem śledczym, społecznym i historycznym. Dzięki swoim poszukiwaniom, zapiskami rozmów z tak różnymi ludźmi związanymi z dzisiejszym miastem „przeklętym” wciągnął nas w niezwykle ciekawą dyskusję.

zdjecie przedstawia patronów roku 2023

Przypominamy patronów 2023 roku ustanowionych przez Sejm i Senat RP a także inne ważne rocznice związane z wielkimi Polakami i wydarzeniami, o których warto pamiętać w tym roku. 

zdjęcie przedstawia partonów roku 2023

Rok 2023 będzie Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Matejko, Wisławy Szymborskiej, Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego. Patronów zaczynającego się roku wybrał sejm i senat. Rok 2023 będzie także Rokiem Kopernika, obchodzony będzie podwójny jubileusz: 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma.

grafika z księżniczką i zamkiem na górze z książek

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki! Zapraszamy do naszego kanału YouTube, gdzie Państwo możecie obejrzeć cykl filmików "Czytające przedszkole". Filmiki te powstały we współpracy z Samorządowym Przedszkolem w Zielonkach w ramach programu "Promocja czytelnictwa w gminie Zielonki".

zdjęcie przedstawia książkę, wokół niej świąteczne dekoracje

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w dniach:
24 grudnia 2022 r. Biblioteka w Zielonkach będzie nieczynna,
23 grudnia 2022 r. filia biblioteczna w Węgrzcach będzie nieczynna,
27, 29 i 30  grudnia 2022 r. filia biblioteczna w Przybysławicach będzie nieczynna

 z powodu urlopu pracowników.

zdjęcie przestwia ozdoby w kształcie książek wiszące na choince

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia organizuje abolicję.

Każdy czytelnik, który w dniach 6-31 grudnia 2022 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane.

Zapraszamy!