na zdjęciu widoczne dzieci z pracami plastycznymi

Lato w pełni, wokół nas bujna zieleń, mnóstwo kwitnących kwiatów a nad nimi latające owady. Jednymi z najpiękniejszych są motyle., czyli temat naszej lekcji bibliotecznej dla dzieci z Happy kids Academy w Zielonkach.

na zdjęciu widoczna grupa przedszkolaków z pracami plastycznymi

Ostatnia przed wakacjami wizyta w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach była poświęcona bezpieczeństwu dzieci w czasie podróży. Temat bardzo na czasie i niezmiernie ważny. Z pomocą przyszła nam bardzo mądra książka „Gdy Pola się zgubi” aut. Gabrieli Rzepeckiej-Weiss.

Dzieci z grup „II” i „IV” wysłuchały z uwagą opowieści o niesfornej Poli, a następnie omówiliśmy wspólnie wszystkie sześć zasad dla zagubialskich.

dyplom z podziękowaniem dla Biblioteki w Zielonkach

8 czerwca w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI Powiatowy Konkurs literacko-plastyczny „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna” pod hasłem „Przyroda ojczysta – każdemu bliska”. Patronat honorowy nad zakończoną właśnie edycją sprawował Starosta Krakowski – Wojciech Pałka. Konkurs powrócił po krótkiej przerwie, w trakcie której zaszły zmiany organizacyjne. Za organizację tegorocznej edycji odpowiedzialna była Fundacja NOViST z Naramy, z panią prezes Katarzyną Nogieć na czele oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybysławicach. Do przedsięwzięcia zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu krakowskiego.

na zdjęciu widoczne dzieci niosące zielonego smoka, w tle kościół Mariacki

Po dwóch latach nieobecności na krakowskie ulice powróciła barwna i radosna Wielka Parada Smoków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy były smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Wielka Parada Smoków to wydarzenie organizowane od 2000 r. przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor teatru Adolf Weltschek. W tym roku dodatkową okazją do świętowania był jubileusz 50-lecia ustawienia w grodzie Kraka rzeźby Smoka Wawelskiego.

zdjęcie przedstawia trzy osoby oglądajace albumy przy stole

W poniedziałek, 6 czerwca, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła delegacja amerykańska z Zachodniego Wybrzeża – państwo Halversonowie reprezentujący miasto Camas w stanie Waszyngton. Gościom towarzyszyli Wójt Bogusław Król oraz Radna Gminy Zielonki Roma Toft.

na zdjęciu widoczna książka leżąca na pracach plastycznych wykonanych przez dzieci

1 czerwca rano dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Giebułtowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Dziś mamy wielkie święto wszystkich dzieci, ale w kalendarzu świąt nietypowych znaleźć możemy również inne święta np. Dzień bociana.

na zdjęciu widoczna dziewczyna stojąca z balonikiem w ręce w bibliotece
Dziś, tj 1.06, na wszystkie dzieci, w Bibliotece Publicznej czekał słodki poczęstunek i kolorowe balony. Po południu odbyła się zapowiadana wcześniej gra terenowa.
Wszystkim Dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za udział w naszej rozgrywce.

na zdjęciu widoczne książki w języku ukraińskim dla dzieci

Mamy kolejną miłą wiadomość dla wszystkich ukraińskich dzieci mieszkających na terenie gminy Zielonki. W tym tygodniu otrzymaliśmy za pośrednictwem Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach książki oraz czasopisma przekazane przez Instytut Książki.

na zdjęciu widoczna Pani Elżbieta Wasiuczyńska siedzi w klasie przed tablicą

Tydzień Bibliotek już za nami. W Zielonkach świętowaliśmy go aż przez sześć dni. Rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Elżbietą Wasiuczyńską, z racji potrzeb lokalowych oraz jego specyficznej formy w postaci warsztatów literacko-plastycznych, przeniesionym do budynku Szkoły Podstawowej w Zielonkach.

Wtorek był dniem wizyty licznych gości w osobach „zerówkowiczów” z zieloneckiej szkoły. Sześć kolejnych grup zwiedzało Izbę Regionalną, podziwiało obrazy Katarzyny Gawłowej oraz zgromadzone stroje krakowskie, by potem podczas drugiej części zajęć, już w sali bibliotecznej, jak najwierniej przenieść je samemu na papier.

Grafika zawiera informację na temat majowej abolicji książkowej w bibliotekach Gminy Zielonki

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje abolicję pod hasłem: „Uwolnij książkę!”.

Każdy czytelnik, który w dniach 8-15 maja 2022 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek lub audiobooków – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.