Szanowni Czytelnicy!

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną uprzejmie informujemy, że Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami bibliotecznymi w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach pracuje pod rygorem sanitarnym bez wolnego dostępu do księgozbioru, a godziny otwarcia bibliotek nie uległy zmianie.

Za oknem wiosna, przylatują ptaki, które wracają z zimowisk. Robi się kolorowo i głośno, już od rana słychać ich piękne trele. A co z ptakami, które były z nami całą zimę, czy one są gorsze? Bynajmniej.

Taki zwykły, niepozorny gołąb może na przykład zostać bohaterem książki. Ba, może nawet rzucić klątwę. Jesteście ciekawi, czego ta klątwa dotyczyła? Zatem musicie pożyczyć w naszej bibliotece książkę „Malwina Perry i klątwa Szpetnego Gołębia” autorstwa Pameli Butchart.

Jest to lektura idealna dla wszystkich 12-latków i nie tylko. Jeśli nie przeraża Cię perspektywa czytania książki liczącej 303 strony (w tym mnóstwo ilustracji) i uwielbiasz zwariowane przygody – ta powieść jest dla właśnie dla Ciebie!

Może zapytacie dlaczego akurat ta? Odpowiedź jest prosta: 9 kwietnia jest Dniem Gołębia (nie tylko Szpetnego).

Warto było czekać na tę książkę. Warto było męczyć się przy kilku poprzednich lekturach, by móc przeczytać „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” Małgorzaty Rejmer. To reportaż o życiu w piekle, bo inaczej tego nazwać nie sposób. Poraziło nas to, że tak mało wiedziałyśmy o Albanii, o tym, co tak naprawdę działo się stosunkowo niedaleko nas. Podczas gdy Europejczycy wygrzewali się na adriatyckich plażach, tuż obok Albańczycy cierpieli potworne męki i ginęli w morzu krwi pod reżimem Envera Hoxhy. Kilka miesięcy wcześniej omawiałyśmy książkę „Nie mówcie, że nie mamy niczego”, poznając trudne życie w Chinach, dyktaturę Mao, okrutną masakrę studentów na placu Tiananmen, czytałyśmy informacje o Korei Północnej, jednak taki bezmiar okrucieństwa z jakim spotkałyśmy się w tym reportażu, był dla nas po prostu niewyobrażalny.

Zauważyliście już, że częściej prezentujemy w naszym cyklu książki dla dzieci? Bo my tak!

Ale to tylko czysty przypadek. Z resztą jak tu nie polecić najnowszej książki Justyny Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, czwartego już tomu ulubionej przez młodych Czytelników serii „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”? Tym bardziej, że 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci…

W tajemnicy zdradzimy Wam sekret, że tę opowieść czyta się dużo przyjemniej, bo… nie jest lekturą szkolną. Gwarantujemy dobrą zabawę z zagadką kryminalną, którą musi rozwiązać detektyw Pinkerton. Dodatkowym atutem książki są piękne ilustracje Daniela de Latour'a.

A zatem, czytamy!

W piątkowe przedpołudnie 26 marca w siedzibie gminnej zieloneckiej książnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – którą reprezentowali Dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj oraz Prodziekan dr Dobiesław Gała – z Dyrektorem Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariuszem Zielińskim. Spotkanie miało na celu nawiązanie trwałej współpracy między krakowską uczelnią artystyczną a biblioteką.

Dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj to znany i ceniony rzeźbiarz, medalier, rysownik i projektant usytuowanego na Plantach pomnika Jana Matejki (przy ul. Basztowej), zaś funkcję prodziekana tego Wydziału piastuje dr Dobiesław Gała – artysta-rzeźbiarz, laureat Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020.

W tym tygodniu wybór był oczywisty co do osoby autora – obchodzony wczoraj Światowy Dzień Czytania Tolkiena sam nasuwa odpowiedź… Brytyjski profesor i pisarz fantasy to przecież postać znana każdemu fanowi popkultury!

A co z tytułem książki? Tu postanowiliśmy nie iść najłatwiejszą drogą i jako naszą „tolkienowską” propozycję czytelniczą przedstawiamy kilka mniejszych dzieł dla dzieci zebranych w Polsce w tomie zatytułowanym „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”. Wydanie wzbogacają przepiękne ilustracje autorstwa Alana Lee, najsłynniejszego ilustratora utworów Tolkiena, nagrodzonego Oscarem za scenografię do ekranizacji „Władcy Pierścieni”.

Wyruszcie zatem ze smokami, czarownikami, rycerzami, elfami, hobbitami i krasnoludami w niezapomnianą podróż po pełnym magii świecie Śródziemia!

Izba Regionalna w Zielonkach we współpracy z Parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach oraz Sołectwem Zielonki serdecznie zapraszają do uczestnictwa w VI specjalnej edycji konkursu pn. „Najpiękniejsza palma wielkanocna”.

„Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka…” W kolejnej odsłonie naszej literackiej zabawy zabieramy Was na bajeczną wyprawę po szmaragdowych irlandzkich wzgórzach.

Tym razem polecamy literaturę dla entuzjastów turystyki wszelakiej, czyli ilustrowany przewodnik zatytułowany po prostu „Irlandia”, a wydany w serii „Podróże marzeń”. Jest to zarówno inspirująca lektura przed wyjazdem na Zieloną Wyspę, jak i bezcenna pomoc podczas jej zwiedzania.

Przekonajcie się sami co warto zobaczyć w kraju słynącym ze starożytnych ruin, niesamowitych krajobrazów, szarego nieba i… najstarszego (wciąż działającego!) pubu w Europie.

Przed Wami opowieść o trzech pokoleniach kobiet… O kobiecej przyjaźni, miłości i rodzinnych relacjach.

W mijającym tygodniu obchodziliśmy święto wszystkich Pań, zatem chyba nikogo nie zdziwi fakt, że nasza propozycja czytelnicza nosi tytuł… „Dzień Kobiet”. Ta powieść Gabrieli Gargaś jest pełna refleksji – nad życiem, nad sensem związku, nad kobiecością w ogóle.

Drogie Czytelniczki, być może w decyzjach podjętych przez Cecylię, Agnieszkę czy Izabellę odnajdziecie analogię do własnego postępowania?