zdjecie przedstawia grupę osób w różnym wieku siedzącą przy stole

W dniu 19 września w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach miało miejsce pierwsze, powakacyjne spotkanie członków klubu czytelniczego.

Lektura pięknie korespondowała z wakacyjnymi wyprawami kilku klubowiczów, a dokładnie tych, którzy odwiedzili ścianę wschodnią - wzdłuż granicy z Białorusią, Ukrainą czy Litwą. Autorka „Wędrownego Zakładu Fotograficznego” - Agnieszka Pajączkowska – podróżowała od wsi do wsi oferując napotkanym tam mieszkańcom zrobienie i wydrukowanie zdjęcia (portretu). Zapłatą za tę nietypową usługę był po prostu poczęstunek lub opowieść. Opowieść o życiu w tym konkretnym miejscu, zapomnianym przez ludzi, często była to opowieść o biedzie, starości i samotności. O czekaniu już chyba tylko na śmierć. Opowieść o smutnym wojennym i powojennym losie ludzi, którzy zostali przymusowo przesiedleni, pozostawieni samym sobie, a nade wszystko pozbawieni niezależności.

zdjęcie przedstawia grupę młodzieży siedzącą w auli podczas zajęć bibliotecznych

14 września 2023 roku w Szkole Podstawowej w Zielonkach odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ta wyjątkowa inicjatywa czytelnicza została zapoczątkowana w 2012 roku i od tego czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa.

zdjęcie przedstawia grupę pań w plenerze

Mocne było to rozpoczęcie powakacyjnego sezonu dyskusyjnego, oj mocne. Chyba żadna z nas, gdyby nie uczestnictwo w klubie czytelniczym, nie zdecydowałaby się sama na przeczytanie tej książki. Taki ładunek okrucieństwa, wyzysku, poniżenia i ludzkiej podłości  zdarza się bardzo rzadko, a jeśli dotyczy to siedmioletniego dziecka, jest to już stanowczo za wiele. Na szczęście nasze spotkanie, odbywające się w plenerze, na tarasie domu jednej z naszych klubowiczek  pomogło w przebrnięciu przez omówienie lektury. W otoczeniu pięknych roślin i ogromu smakowitości na stole (jak zwykle Panie cudownie wpisały się z przygotowanymi wiktuałami do treści książki – była i kuchnia afrykańska, i arabska, i włoska) dyskusja przebiegała niezwykle żywo i ekspresyjnie.

skan tekstu na temat wieńca dożynkowego

Pani Natalia Janisz z Biblioteki Publicznej w Węgrzcach została wyróżniona na Dożynkach w Korzkwi. Pani Natalia otrzymała wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich Węgrzce za promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, kultury oraz propagowanie pamięci o Stanisławie Wyspiańskim. 
Z powodu przerwy urlopowej Pani Natalii Janisz, wieniec odebrał w jej imieniu dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach - Mariusz Zieliński.

zdjęce grupowe dzieci i organizatorów konkursu z bukietami

15 sierpnia 2023 r. w Zielonkach odbyła się XI edycja konkursu na „Najpiękniejszy Bukiet Panny Maryi”, którego organizatorami byli Wójt Gminy Zielonki – Bogusław Król, Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, Proboszcz Parafii NNMP w Zielonkach ks. kan. Tadeusz Kozak oraz Izba Regionalna w Zielonkach reprezentowana przez dyrektora Mariusza Zielińskiego.

plakat informacyjny na temat konkursu na najpiękniejszy bukiet maryjny

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki we współpracy z Parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach serdecznie zapraszają do uczestnictwa w XI edycji konkursu pn. „Najpiękniejszy bukiet dla Panny Maryi”.

Warunkiem uczestnictwa jest stworzenie bukietu kwietnego i zgłoszenie go do konkursu we wtorek 15 sierpnia 2023 r., czyli w Święto Matki Boskiej Zielnej, w godz. 11:15-12:00 przy kościele parafialnym pw. NNMP w Zielonkach. Finał konkursu odbędzie się w tym samym dniu w godz. 12:00-13:15 obok ołtarza polowego przy wejściu do kościoła w Zielonkach.

grafika z kondolencjami

grafika przedstawia kartkę przypiętą pinezką z napisem komunikat

Zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do terminowego zwrotu wypożyczonych książek i audiobooków. Pragniemy poinformować, iż od dnia 1 czerwca 2023 r. wchodzi w życie zaktualizowany Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z jej filiami w Bibicach, Przybysławicach oraz Węgrzcach, który m.in. reguluje kwestię naliczania przez elektroniczny system biblioteczny SOWA opłaty za książki nieoddane w terminie. Od dnia 1 czerwca będzie ona wynosić 0,20 zł za każdy dzień (za jedną książkę).

Zmianie ulegnie także Cennik opłat za usługi reprograficzne.

na zdjęciu widoczne panie siedzące przy zastawionym stole w altanie

Niepisaną tradycją naszej grupy stało się celebrowanie ostatniego przed wakacjami spotkania z książką w ogrodzie jednej z klubowiczek. Tegoroczny czerwiec jest bardzo kapryśny, dlatego kwitnące zazwyczaj w obfitości rośliny powitały nas pąkami, ale przepiękny tulipanowiec stanowiący tło do zdjęć, wynagrodził nam wszystko. My już doskonale znamy i kochamy ten ogród, ale dwie z koleżanek, które dołączyły do nas w ubiegłym roku i były tu po raz pierwszy, wprost oniemiały z zachwytu. Zieleń, cisza i śpiew ptaków, a my siedzimy w altanie i rozmawiamy o Grecji… Czy może być coś wspanialszego?

zjęcie plenerowe grupy osób, część z nich ubrana jest w stroje krakowskie

W dniach 14-21 czerwca w gminie Zielonki gości delegacja z amerykańskiego miasta Washougal w stanie Waszyngton, na czele z burmistrzem Davidem Stuebe. Jednym z ważnych punktów wizyty stała się Izba Regionalna w Zielonkach, funkcjonująca w strukturach gminnej publicznej biblioteki, po której w piątkowe popołudnie, 16 czerwca, oprowadzał dyrektor placówki Mariusz Zieliński.