zdjęcie przedstawia grupę pań siedzących przy zastawionym stole

Miał być kryminał, taki wyczekiwany prawdziwy kryminał. Niestety nie mamy chyba szczęścia do tego gatunku literatury, bo czytana przez nas ostatnio książka kryminałem nie była na pewno. Możemy ją spokojnie nazwać powieścią psychologiczną z wątkiem kryminalnym, przesyconą filozoficznymi przemyśleniami głównego bohatera, okraszoną fragmentami jego prac naukowych i tekstów wykładów. Autor „Pana Rasmussena” Grzegorz Gortat, znany nam wcześniej głównie jako twórca literatury dla młodzieży, tu pokazał nam emerytowanego profesora antropologii, próbującego za wszelką cenę odnaleźć i ukarać mordercę swojej żony. Rozgoryczony wdowiec, na policję, działającą ospale i jakby od niechcenia liczyć nie może, bierze zatem sprawy w swoje ręce i prowadzi prywatne śledztwo.

zdjęcie przedstawia grupę osób siedzącą w dużej sali przy stole

Po dwumiesięcznej przerwie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na osiedlu Łokietka ponownie zgromadzili się, by rozmawiać o książce. To już drugi rok istnienia grupy miłośników literatury. Za nami osiem spotkań i tyleż lektur stanowiących tło naszych rozmów, w czasie których nierzadko dochodziło do ostrych polemik. Takie właśnie dyskusje są najciekawsze, każdy może mieć swoje, odrębne zdanie o książce, często poparte własnymi doświadczeniami. Kwietniową dysputę zdominowała historia i polityka, a główną bohaterką były „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej pisarki i dziennikarki narodowości białorusko-ukraińskiej, piszącej w języku rosyjskim.

oficjalny plakat akcji Książka i Róża 2024, na czarnym tle łotek z tabliczką

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” to inicjatywa, której organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie. Rokrocznie biorą w niej udział stacjonarne i internetowe księgarnie czy antykwariaty, biblioteki różnych typów oraz inne instytucje kultury z całej Małopolski, proponując w tym czasie jej mieszkańcom wiele imprez związanych z propagowaniem literatury.

Obrazki dzieci i książka Kicia Kocia na podłodze.

We wtorkowy poranek Biblioteka Publiczna w Zielonkach zagościła w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Tym razem lekcja biblioteczna nawiązywała do tematyki wiosny - jak się okazało ulubionej pory roku większości przedszkolaków. Zajęcia rozpoczęliśmy lekturą "Kicia kocia. Wiosna" Anity Głowińskiej. Tytułowa bohaterka wybrała się z mamą do parku, aby podziwiać budzącą się do życia przyrodę. W trakcie lektury wywiązała się dyskusja na temat pierwszych oznak wiosny. Dzieciaki zaskoczyły nas znajomością wiosennych kwiatów - ich wiedza była naprawdę imponująca.

na zdjęciu widoczne panie siedzące przy stole, przed nimi stoi pani i pokazuje zebranym trzymaną w rękach kartkę
Czwartkowy wieczór, 11 kwietnia zostanie na długo w pamięci uczestników spotkania z aromaterapią, a to szczególnie dzięki niesamowitym zapachom, które spowiły pomieszczenia biblioteki. Olejkowe spotkanie z Agnieszką Toporek zorganizowano w ramach mini cyklu „W bibliotece - nie tylko o książkach”. Przybyłe na nie panie mogły poznać bez mała czarodziejską moc olejków, o których zazwyczaj nic nie wiemy, bądź wiemy bardzo mało, a są one doskonałą alternatywą leczenia wielu objawów chorobowych. O ileż przyjemniej jest posmarować skronie cudownie pachnącym kadzidłowcem (nazywanym „królem olejków”) zamiast połykać kolejną tabletkę, nawet jeśli poleca ją sama Goździkowa.

grafika z sową i napisem - Księgozbiór w telefonie

Biblioteka w Zielonkach zmienia się dla Was cały czas. Od teraz możecie mieć księgozbiór zawsze w zasięgu ręki - bo w telefonie. A to dzięki aplikacji SOWA MOBI. To proste narzędzie umożliwia sprawne i szybkie rezerwowanie, przedłużanie i zamawianie książek. Zachęcamy do pobrania aplikacji SOWA MOBI. Szczegóły w linku!

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami
We wczorajszy słoneczny dzień Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła liczna grupa dzieci z pobliskiego Uniwersytetu Malucha. Wielu spośród przedszkolaków pierwszy raz miało okazję być w bibliotece, dlatego nasze spotkanie zaczęliśmy od oprowadzenia grup między regałami z książkami. Dzieci mogły dowiedzieć się jak pracuje biblioteka, w jaki sposób wypożycza się książki i przekonać się na własne oczy, które z ulubionych baśni, opowiadań i historii można znaleźć na naszych półkach. Był też czas na wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio" i rozmowy o powracających na wiosnę ptakach oraz innych oznakach wiosny, jakie mogliśmy znaleźć w książce "Każdy jest cudem" opowiadającej o podróży żaby i myszki. Przy okazji przedszkolaki pokazały nam, że dobrze wiedzą jak należy obchodzić się z książkami, mówiąc o tym, jak dbają o własne czytanki w domu i przedszkolu. Przy pomocy pracowników biblioteki dzieci wykonały też na pamiątkę pełne kwietnych pieczątek i kolorowych naklejek notesiki, które zabrały ze sobą do domów.

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami, zdjęcie w różowej ramce
Dziś mieliśmy przyjemność gościć wesołą grupę przedszkolaków z Przedszkola Dzieciaki i My w Zielonkach. Wspólnie świętowaliśmy niedawny Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci poznając przy okazji tajniki pracy bibliotekarza oraz zasady panujące w bibliotece. Pomógł nam w tym Franklin i jego historia o wizycie w bibliotece. Dzieci z ciekawością słuchały o perypetiach małego żółwia i kibicowały mu, by odnalazł zagubioną książkę. Potem zaś czekała ich dodatkowa atrakcja: tworzenie własnej książki przy małej pomocy Pań opiekunek oraz pracowników biblioteki. Na koniec każde z dzieci na pamiątkę wbiło do swojej książki pieczątkę z nazwą naszej biblioteki.

kartka z życzeniami wielkanocnymi z gafiką kwitnącego sadu

zdjęcie przesdtawia figurkę kury siedzącą w ceramicznym jajku na sianie

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w dniach:

 

28 i 29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Przybysławicach będzie nieczynna,
29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Węgrzcach będzie nieczynna,
29 marca 2024 r. filia biblioteczna w Bibicach będzie nieczynna,
30 marca 2024 r. Biblioteka w Zielonkach będzie nieczynna, 

 

 z powodu urlopu pracowników.

 

Biblioteka w Zielonkach w dniu 29 marca (Wielki Piątek) będzie pracować od 9.00 do 17.00.