Fundacja na rzecz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia projekt sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci, który ma na celu przedstawienie sylwetki Brunona Schulza, artysty tworzącego w okresie międzywojennym. W ramach akcji, Fundacja udostępniła bezpłatny audiobook książki "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Zapraszamy do odsłuchania na stronę: http://brunoschulz.edu.pl/audiobook/.

Kulturoteka Bibice zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty plastyczne. Spotkanie odbędzie się w piątek, 30 października w godzinach 18-19:30. Podczas warsztatów wykonamy sobie mroczny nawiedzony domek. Obowiązują zapisy pod numerem: 519 756 780 lub 12 44 59 418.

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że jutro - we czwartek, 22 października, Kulturoteka będzie czynna w godzinach 10-16. Przepraszamy.

Plakat Projektu Dzieci Kapitana Nemo

Biblioteka Publiczna w Zielonkach we współpracy z placówkami oświatowymi z terenu gminy Zielonki realizuje projekt historyczny „Dzieci Kapitana Nemo”, przybliżający młodzieży sylwetki wybitnych i nie tak powszechnie znanych Polaków żyjących w XIX i XX wieku, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata.

W piątkowy, październikowy wieczór w Kulturotece odbyła się Noc Bibliotek. Mimo trwającej pandemii, na spotkaniu pojawiło się 6 uczestników – 4 chłopaków i 2 dziewczynki. Podczas wydarzenia zachowywaliśmy epidemiologiczne rekomendacje - wszyscy musieliśmy zdezynfekować ręce oraz nosić maseczki. Nie przeszkodziło nam to jednak w dobrej zabawie.

Na początek zaczęliśmy od spotkania on-line. Za pomocą oprogramowania do wideokonferencji Zoom, połączyliśmy się z Filią w Węgrzcach, gdzie również odbywała się Noc w Bibliotece. Uczestnicy wydarzenia po jednej i drugiej stronie zadawali sobie przygotowane wcześniej rymowane zagadki, dzięki którym mogli zidentyfikować poszukiwane książki oraz ukryte w nich małe skarby. Okazało się, że młodzi czytelnicy z obu oddziałów doskonale znają najmodniejsze obecnie tytuły książek - obie drużyny świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

Następnie przyszła kolej na pracę plastyczną. Wraz z uczestnikami tworzyliśmy własnoręcznie lampki nocne w kształcie gwiazdek. Do ich wykonania potrzebne były sklejki z wzorem gwiazdy, kleje, pędzle, kolorowe farbki, gąbki oraz brokat. Po złożeniu wszystkich elementów, przystąpiliśmy do ozdabiania lampek. Największą popularnością wśród ozdób zdecydowanie cieszył się brokat.

Po wykonaniu gwiazdy, nastąpiła krótka przerwa na sprzątanie. Uczestnicy w ramach odpoczynku grali w chowanego, surfowali w Internecie w poszukiwaniu filmu na seans oraz skusili się na mały poczęstunek. Część postanowiła zagrać w planszówkę Memory ćwiczącą zapamiętywanie.

Na koniec przystąpiliśmy do wybierania filmu. Nie było to łatwe zadanie – nasi czytelnicy mieli bardzo różne propozycje na zakończenie tego wieczoru. Ostatecznie wybór padł na „Pudłaki” – film animowany opowiadający o pudełkowych stworkach i ich przygodach.
            Całe wydarzenie zakończyło się około 22:30. Uczestnicy zabrali do domu wykonane przez siebie prace. Mamy nadzieję, że dobrze zapamiętali czas spędzony w Kulturotece.

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach we współpracy z Sołectwem Węgrzce zaprasza na październikowe eko-zajęcia dla osób dorosłych i starszej młodzieży w duchu filozofii Zero/Less Waste organizowane pod hasłem „Eko jest w modzie”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki w środę 21 października w godz. 17:00-19:00.

Wspólnej dyskusji i wymianie pomysłów dotyczących przyjaznego dla środowiska stylu życia będą towarzyszyć upcyklingowe warsztaty rękodzieła. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie zaprojektują i stworzą wiszące makramowe kwietniki oraz wykonają ozdobne osłonki na doniczki z wielowarstwowych opakowań kartonowych typu TetraPack.

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą na spotkanie zużytych tetrapakowych kartonów po płynnej żywności (po mleku, jogurtach, sokach).

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy i więcej informacji w bibliotece, telefonicznie: (12) 285 83 84 (w godzinach otwarcia BP Węgrzce) lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szanowni Państwo

Informujemy, że ze względu na Noc Bibliotek, w piątek, 16 października, Kulturoteka będzie czynna dla Czytelników w godzinach 14-20. Przepraszamy za utrudnienia.

Gdy w piątkowy wieczór już ciemno za oknem, a chmury straszą październikowym deszczem, nie smuć się. Przecież już za chwilę rozpocznie się Noc Bibliotek 2020. Z okien błyśnie światło na podłodze pojawią się dywany, a w drzwiach Biblioteki w Przybysławicach żądni nowych wrażeń goście.

Biblioteka Narodowa przedstawiła zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.
😷🦠🧴📚
👉http://www.sbp.pl/artykul/?cid=22857

Źródło grafiki oraz tekstu

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wieczorne spotkanie w bibliotece z okazji Nocy Bibliotek.

Wieczorek otworzą warsztaty plastyczne, na których wykonamy sobie lampki nocne w kształcie gwiazdy. Następnie pogramy trochę w wybrane planszówki i zabawimy się online z Filią w Węgrzcach. Nie zabraknie również drobnego poczęstunku. Spotkanie zakończy seans filmowy.

Zapraszamy wszystkich chętnych! Obowiązują zapisy pod numerem 519756780 lub w Kulturotece.