zdjęcie grupowe uczniów w klasie

W czwartkowy poranek uczniowie klas 1 ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach uczestniczyli w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. W naszej przygodzie z książką towarzyszył nam pewien królik i jego ogromna kolekcja marchewek.

plakat informacyjny na temat konkursu tradycyjnych palm

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki we współpracy z Parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach serdecznie zapraszają do uczestnictwa w IX edycji konkursu pn. „Najpiękniejsza palma wielkanocna”. Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca 2024 roku przy kościele parafialnym pw. NNMP w Zielonkach.

zdjęcie przedstawia grupę pań i dzieci siedzącą przy stole w bibliotece na warsztatach

W środę 6 marca na Warsztatach Plastycznych w Bibliotece w Przybysławicach gościliśmy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które zostały naszym instruktorami. Co roku tutejsze gospodynie przygotowują wspaniałą i okazałą palmę z pięknymi ręcznie wykonanymi kwiatami. Tym razem przyszedł czas, aby tę wspaniałą umiejętność przekazać młodym rękodzielnikom. Tradycja przekazywana z pasją nigdy nie ginie.

na zdjęciu można zobaczyć grupę pań siedzącą przy stole w bibliotece

Białoruską powieść omawiałyśmy po raz pierwszy, ale za to w jak doskonale przemyślanej oprawie... Na stole obrus z ceraty i serwetki z gazet. Zamiast tradycyjnych filiżanek, kubki w kolorach białoruskich wyszywanek. Na środku oryginalna, przywieziona z wycieczki na Białoruś serweta oraz kilka mniejszych pamiątek (w tym etui na okulary). Herbatę serwowałyśmy w metalowym czajniku, w szklankach stał kwas chlebowy, a na półmiskach leżały cudownie smaczne i jeszcze ciepłe placki ziemniaczane usmażone przez Basię. Ach cóż to była za uczta…

zdjęcie przedstawia gupę osób siedzącą przy stole w ciemnej sali

W półmroku bardzo dobrze rozmawia się o mroku, nawet tym w czasach zasiadania na Piotrowym tronie Aleksandra VI czyli Rodriga Borgii. Rodzina Borgiów okryła się zła sławą, ba nawet jest uważana za protoplastów mafii. Delikatnie mówiąc jej członkowie nie byli prawymi ludźmi. Nie zawahali się przed najgorszą zbrodnią, jeśli miała ona przynieść korzyść lub zniwelować jakąkolwiek przeszkodę na ich drodze. Byli bardzo zręcznymi politykami i strategami, bezwzględnie prącymi do realizacji swoich planów, a młodziutka Lukrecja posłusznie wykonywała ich polecenia. Czy tak było naprawdę?

plakat informacyjny na temat warsztatów plastycznych w ferie, granatowe tło i prawej stronie grafika ze śnieżynkami

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Zimowych Warsztatach Artystycznych, organizowanych w ramach „Ferii z Biblioteką 2024”. W dniach 12-23 lutego młodzi czytelnicy będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanej przez nasze placówki specjalnie na zimowy wypoczynek.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy i więcej informacji w bibliotekach. Ilość miejsc ograniczona.

Tematyka i szczegółowy harmonogram spotkań są dostępne na plakacie.

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że we wtorek 6 lutego i czwartek 8 lutego

Biblioteka w Węgrzcach będzie zamknięta.

Za utrudnienia przepraszamy!

zdjęcie przedstawia książkę i prace wykonane przez dzieci leżące na stoliku

W środę przed południem dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy o obchodzonym niedawno „Dniu Babci i Dziadka”. Maluchy pochwaliły się, że przygotowują przedstawienie specjalnie dla swoich najbliższych.

zdjęcie przedstawia cztery panie siedzące przy stole w bibliotece

W karnawale ma być kolorowo, wesoło i głośno. U nas było. Frekwencja dopisała, lektura podobała się prawie wszystkim, stół był suto zastawiony, więc czego chcieć więcej? Po dłuższej przerwie, tym razem miałyśmy okazję rozmawiać o polskiej powieści. Było mnóstwo obaw o to czy książka nam się spodoba, jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Ta pełna humoru debiutancka powieść Martyny Bundy, zatytułowana „Nieczułość” stanowiła wspaniałe podłoże do dyskusji o rodzinie, związkach i relacjach między jej członkami, a także o polskiej wsi czasu okupacji niemieckiej i powojnia, aż do lat 80.tych.

plakat w koloże różowym z napisem Patroni Roku

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Patronów Roku 2024. Wśród nich znaleźli się niezapomniani twórcy i bohaterowie naszej historii.

Czesław Miłosz
W 2024 roku oddamy hołd jednemu z najwybitniejszych pisarzy i myślicieli naszych czasów. Czesław Miłosz, zapisujący się na trwałe w polskiej i światowej literaturze, zasługuje na szczególne uznanie za swoją uniwersalną twórczość.14 sierpnia będziemy obchodzić 20. rocznicę śmierci artysty.