zdjęcie przedstawia gupę osób siedzącą przy stole w ciemnej sali

W półmroku bardzo dobrze rozmawia się o mroku, nawet tym w czasach zasiadania na Piotrowym tronie Aleksandra VI czyli Rodriga Borgii. Rodzina Borgiów okryła się zła sławą, ba nawet jest uważana za protoplastów mafii. Delikatnie mówiąc jej członkowie nie byli prawymi ludźmi. Nie zawahali się przed najgorszą zbrodnią, jeśli miała ona przynieść korzyść lub zniwelować jakąkolwiek przeszkodę na ich drodze. Byli bardzo zręcznymi politykami i strategami, bezwzględnie prącymi do realizacji swoich planów, a młodziutka Lukrecja posłusznie wykonywała ich polecenia. Czy tak było naprawdę?

plakat informacyjny na temat warsztatów plastycznych w ferie, granatowe tło i prawej stronie grafika ze śnieżynkami

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Zimowych Warsztatach Artystycznych, organizowanych w ramach „Ferii z Biblioteką 2024”. W dniach 12-23 lutego młodzi czytelnicy będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanej przez nasze placówki specjalnie na zimowy wypoczynek.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy i więcej informacji w bibliotekach. Ilość miejsc ograniczona.

Tematyka i szczegółowy harmonogram spotkań są dostępne na plakacie.

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że we wtorek 6 lutego i czwartek 8 lutego

Biblioteka w Węgrzcach będzie zamknięta.

Za utrudnienia przepraszamy!

zdjęcie przedstawia książkę i prace wykonane przez dzieci leżące na stoliku

W środę przed południem dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy o obchodzonym niedawno „Dniu Babci i Dziadka”. Maluchy pochwaliły się, że przygotowują przedstawienie specjalnie dla swoich najbliższych.

zdjęcie przedstawia cztery panie siedzące przy stole w bibliotece

W karnawale ma być kolorowo, wesoło i głośno. U nas było. Frekwencja dopisała, lektura podobała się prawie wszystkim, stół był suto zastawiony, więc czego chcieć więcej? Po dłuższej przerwie, tym razem miałyśmy okazję rozmawiać o polskiej powieści. Było mnóstwo obaw o to czy książka nam się spodoba, jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Ta pełna humoru debiutancka powieść Martyny Bundy, zatytułowana „Nieczułość” stanowiła wspaniałe podłoże do dyskusji o rodzinie, związkach i relacjach między jej członkami, a także o polskiej wsi czasu okupacji niemieckiej i powojnia, aż do lat 80.tych.

plakat w koloże różowym z napisem Patroni Roku

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Patronów Roku 2024. Wśród nich znaleźli się niezapomniani twórcy i bohaterowie naszej historii.

Czesław Miłosz
W 2024 roku oddamy hołd jednemu z najwybitniejszych pisarzy i myślicieli naszych czasów. Czesław Miłosz, zapisujący się na trwałe w polskiej i światowej literaturze, zasługuje na szczególne uznanie za swoją uniwersalną twórczość.14 sierpnia będziemy obchodzić 20. rocznicę śmierci artysty.

grafika ze zdjęciem Wiktorii Baran

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w uroczystościach upamiętniających bohaterską postać Wiktorii Baranówny - nauczycielki, urodzonej w 1910 r. w Zielonkach, która została rozstrzelana przez GESTAPO  w dn. 23.12.1943 r. w Morawczynie, gm. Nowy Targ, za działalność konspiracyjną.


Uroczystości odbędą się w Morawczynie w dn. 22.12.2023 r., (tj. piątek).  Msza święta w intencji Ś.P. Wiktorii Baranówny odbędzie się w kaplicy w Morawczynie o godz.10.00.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole podczas zajęć

Dziś rano dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy o magii świąt oraz o zimie, która gdzieś się zapodziała. Na szczęście z książkami i odrobiną wyobraźni możemy wyczarować nawet śnieg.

zdjęcie grupowe przedszkolaków z bibliotekarzem

1 grudnia 2023 roku w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach odbyła się kolejna fascynująca lekcja biblioteczna, której tematem były "Andrzejki". Z tej okazji pracownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach, pani Paulina Kapusta przeczytała dzieciom książkę Emily Horn pt.” Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”

Wciągające przygody czarnego kota o imieniu Herbert przeniosły naszych małych słuchaczy w magiczny świat czarownic i tajemniczych czarnych kotów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchały się w lekturę, opowiadającą o samotnym kociaku poszukującym czarownicy. Komiczne perypetie bohatera wprawiły Przedszkolaków w bardzo dobry humor.