zdjęcie prac konkursowych

Konkurs plastyczny pt. „Biblioteka przyszłości” zorganizowany w ramach obchodów 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach, był adresowany do dzieci zamieszkujących lub uczęszczających do placówek edukacyjnych na terenie naszej gminy. Na konkurs wpłynęły prace w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki i klasa 0, uczniowie klas 1-3, którzy byli najliczniej reprezentowaną grupą oraz uczniowie klas 4-6 – tu zgłoszono tylko jedną pracę.

zdjęcie przedstawia przedszkolaki siedzące przy stolikach

W środowe przedpołudnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy o naszych najbliższych. Ponieważ maj i czerwiec to miesiące, kiedy przypada najwięcej okazji by móc okazać im nasze uczucia. Zaczynając od Dnia rodziny, który obchodzimy 15 maja, a kończąc na Dniu Taty w czerwcu.

Laurki w kształcie serca ozdobione kwiatuszkami, leżące na dywanie.

We wtorkowy poranek odwiedziliśmy Samorządowe Przedszkole w Zielonkach, aby uczcić zbliżający się Dzień Matki. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego czytania książki "Tupcio Chrupcio. Kapryśna Myszka". Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przygody kapryśnej myszki, śmiejąc się z jej zabawnych wybryków. Maluchy przyznały, że podobnie jak tytułowy bohater, również bywają kapryśne. W trakcie dyskusji doszliśmy do wniosku, że wszystkie MAMY mają bardzo dużo pracy i potrzebują naszego wsparcia w wykonywaniu codziennych obowiązków. 

zdjęcie przedstawia grupę przedszklaków na tle regału z pracami w rękach

W czwartek 16 maja na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek przybyli do nas młodzi goście z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach. Żądni przygód i nowych doznań mieli okazję zwiedzić bibliotekę, sprawdzić swoją wiedzę i wysłuchać mrożącej krew w żyłach historii o duchach.

Z okazji 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 14 maja 2024 r. zagościliśmy w Przedszkolu Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach. Wspólnie z maluchami rozmawialiśmy o tym jak ważne jest wsparcie bliskich, a także o tym, że w życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Do takich refleksji skłoniła nas ciepła i podnosząca na duchu lektura pt. "Najpiękniejszy ogródek Borsuka". Pomimo przeciwności losu, tytułowy bohater odnalazł szczęście, a w trudnych chwilach mógł liczyć na swoich bliskich. 

na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przed sceną podczas występu

Obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek w zieloneckiej książnicy zainaugurowało spotkanie autorskie z Tomaszem Gęsikowskim, aktorem i reżyserem, znanym między innymi z telewizyjnych programów dla dzieci „Mama i ja”, „Lato z Kąfacelą, „Bajeczki Jedyneczki”, „Domisie” czy „Miś i Margolcia”. Znamienity gość, na spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach dla uczniów klas drugich i trzecich w auli tutejszej szkoły podstawowej, przybył wraz z nieodłącznym rekwizytem – bohaterem programu telewizyjnego „Miś i Margolcia”, świętującego właśnie swoje 30-lecie.

Artysta zaprezentował fragmenty słuchowiska "Gdzie mieszkają bajki 2" i zaprosił do wspólnej zabawy przy utworach z programu o Misiu. Wkrótce wszystkie nogi i ręce poruszały się w rytm muzyki płynącej z płyty, a z małych gardeł dały się słyszeć wesołe słowa refrenu piosenki "Fikający zuch".

plakat informacyjny o konkursie, tło pomarańczowe z garikami dzieci z książkami

Informujemy o wydłużeniu terminu składania prac konkursowych do 15 maja. Ogłoszenie wyników odbędzie się 20 maja. Przypominamy, że konkurs plastyczny pt. „Biblioteka przyszłości organizowany jest w ramach obchodów 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach.

Dzieciaki trzymające w rękach swoje autoportrety na których czytają książki

W ramach ogólnopolskiej akcji "Tydzień Bibliotek", 7 maja wybraliśmy się do Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Tym razem zaprosiliśmy przedszkolaków do pięknej lektury mówiącej o sile przyjaźni i o tym, że zawsze trzeba mieć miejsce dla przyjaciół – w domu i w sercu.

zielona grafika z białymi kwiatami i białym napisem abolicja książkowa

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach z okazji 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje abolicję pod hasłem: „Uwolnij książkę!”.

Każdy czytelnik, który w dniach 8-15 maja 2024 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek lub audiobooków – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

grafika z sową i napisem - Księgozbiór w telefonie

Biblioteka w Zielonkach zmienia się dla Was cały czas. Od teraz możecie mieć księgozbiór zawsze w zasięgu ręki - bo w telefonie. A to dzięki aplikacji SOWA MOBI. To proste narzędzie umożliwia sprawne i szybkie rezerwowanie, przedłużanie i zamawianie książek. Zachęcamy do pobrania aplikacji SOWA MOBI. Szczegóły w linku!