zdjęcie przestawia oficerki a na nich leżacą książkę

Nie wiedzieć kiedy minął kolejny miesiąc i pora na wybór Książki Maja. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, co w dobie obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą ma szczególne znaczenie. Osoby, które pamiętają jeszcze tamtą wojenną rzeczywistość, ogrom cierpienia i łez, z przerażeniem i niedowierzaniem patrzą na bestialstwo – niosącej niegdyś wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji – Rosji…

zdjęcie przedstawia książki dla dzieci w języku ukraińskim

Dzięki hojności naszych czytelniczek, które zareagowały na apel Biblioteki w Zielonkach zamieszczony w mediach społecznościowych, nasza książnica oraz jej filie powiększyły swoje zbiory o książki dla najmłodszych w języku ukraińskim. Na naszych, małych gości z Ukrainy czekają „Bajki ukraińskie” – wydanie dwujęzyczne, dzięki któremu dzieci będą mogły uczyć się również języka polskiego oraz „Kicia Kocia mówi dzień dobry” – specjalne wydanie przetłumaczonej na język ukraiński opowieści Anity Głowińskiej. Warto podkreślić, że cały dochód z zakupu tej książeczki zostaje przeznaczony na pomoc dla uchodźców.

Prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim, którzy czekali na te lektury.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

zdjęcie przedstawia chlopca czytającego książkę

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych nowych i obecnych czytelników prezentujemy listę linków, pod którymi można znaleźć książki i różne materiały w języku ukraińskim. Szczegółowe informacje na temat dostępności materiałów w języku ukraińskim na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki Raczyńskich.

zdjęcie przedstawia okulary leżące na otwartej książce

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na książki w języku ukraińskim zwracamy się z apelem o pomoc w gromadzeniu zbioru literatury w języku ukraińskim dla dorosłych i dzieci – zwłaszcza najmłodszych. Uchodźcy z Ukrainy, którzy zamieszkali w naszej gminie proszą nas o książki w swoim ojczystym języku. Liczymy na Państwa dobre serce i pomoc. Książki można przynieść do każdej z naszych bibliotek.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

grafika przedstawia mapę europy naniej leżą dwie róże w kolorach żółtym i niebieskim

Informujemy, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała specjalną stronę internetową w związku z sytuacją panującą na Ukrainie. Strona przeznaczona jest dla Obywateli Ukrainy potrzebujących pomocy, jak również dla osób i instytucji chętnych do udzielenia pomocy. Strona zawiera szereg linków i przygotowana została w trzech wersjach językowych (polski, ukraiński, angielski).

https://pomagamukrainie.gov.pl

zdjęcie przedstawia książkę leżącą na żółto-niebieskim tle, obok książki leżą kokardy narodowe Polski i Ukrainy

Nowa akcja realizowana w tym roku przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach nosi nazwę „Książka Miesiąca BPZ”. Będziemy proponować do przeczytania pozycje, które według nas zasługują na ten tytuł.

Wybór pierwszej z książek był dla nas tak oczywisty jak nigdy dotąd. Łącząc się w bólu i łzach z wszystkimi Ukraińcami chcemy uhonorować ten niezwykle dzielny naród, który od siedmiu dni zaciekle broni się przed zbrojną napaścią rosyjskich wojsk. Na znak solidarności z naszymi mordowanymi w bestialski sposób sąsiadami przypinamy sobie niebiesko-żółte kokardy, pomagamy materialnie i finansowo uciekającym do naszego kraju kobietom i dzieciom. Może warto również dowiedzieć się więcej o historii, a przede wszystkim o trudnej współczesności naszych wschodnich sąsiadów…

grafika, w tle regał z książkami, na nim czerwonw koło z informacją o zmianie zasad krzystania z księgozbioru

W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną wynikającą ze wzrostu liczby osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 uprzejmie informujemy, że od dnia 25 stycznia 2022 roku do odwołania Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami bibliotecznymi w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach pracuje w ścisłym reżimie sanitarnym, a godziny otwarcia bibliotek nie uległy zmianie.

6 grudnia ukazał się najnowszy Ranking Bibliotek zorganizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”.

W tym roku wspaniała niespodzianka ? – nasza biblioteka awansowała na wysokie 70 miejsce ( w zeszłym roku zajęliśmy 207 miejsce). ?
To Wasza zasługa nasi kochani Czytelnicy! ❤️ Dziękujemy, że zawsze jesteście z nami. ?
Oceniane było miedzy innymi:
? liczba godzin otwarcia biblioteki
? wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat
? dostęp dla niepełnosprawnych
? działające przy bibliotece koła zainteresowań
? liczba tytułów prasowych.
dostęp do nowych mediów (ebooki, audiobooki).

Logotypy związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa

W bieżącym roku Biblioteka Publiczna w Zielonkach aplikowała do programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Udało się nam pozyskać dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 8 060,00 zł w ramach realizowanego przez Bibliotekę Narodową programu 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, który jest kontynuacją wcześniejszego „Zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”.

Zgodnie z Regulaminem Programu, w ramach jego realizacji możliwy jest zakup książek papierowych, ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków, co jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez użytkowników bibliotek publicznych.

Pozyskana przez naszą książnicę dotacja została w całości przeznaczona na zakup nowości wydawniczych do Biblioteki w Zielonkach oraz filii w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach. Za otrzymane środki zakupiono łącznie 319 egzemplarzy książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie woluminy są już opracowane i udostępnione dla użytkowników.

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek.