zdjęcie przestwia ozdoby w kształcie książek wiszące na choince

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia organizuje abolicję.

Każdy czytelnik, który w dniach 6-31 grudnia 2022 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane.

Zapraszamy!

plakat informacyjny akcji Podaruj książkę bibliotece

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach ogłasza świąteczną akcję zbiórki materiałów bibliotecznych pod hasłem „Zostań św. Mikołajem – podaruj książkę bibliotece”, która będzie trwać w dniach 1-30 grudnia 2022 r.

Grudzień to miesiąc obdarowywania się prezentami, zatem zachęcamy do ofiarowywania placówkom bibliotecznym działającym na terenie gminy Zielonki książek zarówno kierowanych do dorosłego odbiorcy, jak i pozycji przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Z radością i wdzięcznością przyjmiemy każdy dar w postaci druków zwartych i zapewniamy, że należycie się nim zaopiekujemy. Przyniesione woluminy otrzymają dzięki temu drugie życie i na pewno sprawią radość innym Czytelnikom.

Z góry dziękujemy za Wasz dar serca!

zdjęcie przedstawia salę biblioteczną z lampami led

W dniu wczorajszym zakończyła się instalacja nowego oświetlenia w Bibliotece w Przybysławicach. Stare lampy ze świetlówkami zostały wymienione na energooszczędne oświetlenie panelami LED. W ostatnim półroczu media donoszą o zbliżających się wzrostach cen energii elektrycznej. Wychodząc naprzeciw rosnącym kosztom biblioteka postanowiła wymienić oświetlenie. Chcemy w ten sposób obniżyć zużycie drożejącej energii elektrycznej. Zamontowane panele mają dużo mniejszy pobór prądu oraz zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń. Dzięki zmianom czytelnicy będą mogli w komfortowych warunkach korzystać z oferty biblioteki.

plakat informacyjny na temat warsztatów
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Wszystkie prezentowane Warsztaty odbywają się w Kulturotece Bibice, ul. Rynek 2. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia.

 

zdjęcie przedstawia grupę osób w różnym wieku siedzącą przy stole podczas spotkania dyskusyjnego klubu książki

Przedświąteczne i przedostatnie w tym roku spotkanie bibickiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 30 listopada. Przytłoczeni panującą na zewnątrz pogodą, chcieliśmy odetchnąć przy ciepłej herbacie i dobrej książce na comiesięcznej dyskusji, jednak znów wyszło nie do końca tak, jak oczekiwaliśmy. Herbata, owszem, okazała się świetna, ale „Rok królika”, jednej z najbardziej współczesnych poczytnych autorek w Polsce, już nie.

zdjęcie przedstawia trzy osoby, dziewczynki w rękach trzymają wykonane przez siebie stroiki

Za oknem już niestety ciemno i ponuro, a w Kulturotece światło i zgiełk, ponieważ po raz kolejny w naszej bibliotece odbyły się Warsztaty w klimacie świątecznym, które poprowadziły panie Joanna Królikowska i Agnieszka Szymańska.

Środowe spotkanie różniło się nieco od dotychczasowych, ponieważ dzieciom towarzyszyli rodzice, którzy dzielnie pomagali tworzyć stroiki świąteczne.

Na początku uczestnicy musieli ozdobić swoje świece – główny i najważniejszy punkt każdego stroika. Za pomocą rozgrzanej nad ogniem łyżki i kolorowych serwetek, nadawali im prawdziwie świąteczny wygląd. Następnie świeczka trafiła na drewniana podstawkę.

zdjęcie przedstawia uczniów klasy 2 siedzących w ławkach w sali

W czwartek 24 listopada uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Doskonale się do nich przygotowali przynosząc do szkoły swoje ulubione maskotki oraz oglądając film o historii pluszowego misia. Światowy dzień tej niezwykłej zabawki obchodzony jest 25 listopada.

zdjęcie przedstawia panie siedzące przy zastawionym stole w bibliotece

Czy na pewno? Czy zawsze? Jednoznacznej odpowiedzi chyba nie ma. Czy decyduje o tym czas, a może okoliczności, może jednak sami ludzie? Książka „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” to przepełniona smutkiem historia. Historia chłopca - wiedeńskiego Żyda. Historia bezgranicznej miłości rodziców do jedynego syna. Historia zagłady Żydów. Historia przyjaźni szwedzkiego nazisty i zarazem sponsora nazistowskiej organizacji, który wyrastał w kulcie Hitlera i nienawiści do Żydów, z trzynastoletnim uchodźcą z zaanektowanego przez hitlerowców Wiednia.  I listy, stare listy przewiązane zwykłym sznurkiem pakowym. Pięćset listów z Wiednia wysłanych do ukochanego dziecka. Pięćset listów, których głęboki sens jest ukryty między wierszami. Dowody miłości, bólu i rozpaczy...

zdjęcie grupowe klasy 1 z wychowawcą

W środę 23 listopada uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach uczestniczyli w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Nasze spotkanie poświęcone było różnym misiom, niedźwiadkom, jakie pojawiają się w bajkach i książkach, ponieważ w piątek 25 listopada będziemy obchodzić ich święto.

zdjęcie przedstawia panie siedzące przy stoliku podczas warsztatów makramowych w bibliotece

Poniedziałkowe Warsztaty dla Dorosłych bardzo szybko i skutecznie wprowadziły nas w świąteczny klimat. A to wszystko za sprawą bożonarodzeniowych dekoracji, które powstały pod czujnym okiem pani Beaty Godyni-Kapałki. Panie, które w tym dniu przyszły na zajęcia w kameralnym gronie, mogły zrobić z makramy Mikołaj i Anioła na choinkę, lub wypleść klosz do „lampy”.

Na początek, pani Beata zapoznała uczestniczki z różnymi rodzajami sznurków, z których można tworzyć różne ozdoby. Okazało się, że każdy z tych materiałów różni się między sobą, i w zależności od tego, co chcemy stworzyć, musimy zwrócić uwagę na rodzaj sznurka.