zdjęcie przedstawia smoka niesionego przez dzieci na krakowskim rynku

W pierwszą niedzielę czerwca smoki i smoczyce opanowały Kraków! Już po raz dwudziesty drugi ulicami grodu Kraka przemaszerowała Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska, w tym roku pod hasłem „Wielki Odlot”.

Krakowska Parada Smoków na stałe wpisała się w kulturowy pejzaż stolicy Małopolski. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Jest corocznym świętem miłośników smoków z całego świata – legendarnych stworzeń, które od wieków kojarzą się z dziedzictwem i historią Krakowa.

zdjęcie grupy osób z dużymi kolorowymi wachlażami
Zakończyło się pierwsze pilotażowe szkolenie, pn. "Szkoła Edukatorów Kultury", zorganizowane przez Małopolski Instytut Kultury, odbywające się od 12 kwietnia - 25 maja, w siedzibie MIK-u. Szkolenie ukończyła pracownica fili,  Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Kulturoteka Bibice. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą z całą pewnością zostaną wykorzystane w pracy Kulturoteki.
Gratulujemy!

zdjęcie przedstawia pracę wyróżnioną w konkursie

Z okazji 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbył się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”, Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem „Biblioteka moich marzeń”, przeznaczony dla dzieci zamieszkujących lub uczęszczających do placówek edukacyjnych na terenie gminy Zielonki. Na konkurs wpłynęły prace w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas 1-3 oraz 7-8, przy czym najliczniej była reprezentowana najmłodsza grupa.

zdjecie przedsawia grupę przedszkolaków wraz z opiekunami przed biblioteką
Co za niespodzianka! Naszą bibliotekę, a także Izba Regionalna w Bibicach odwiedziła grupa dzieci z przedszkola "Malutkowo" w Krakowie, wraz z opiekunami i rodzicami. Jak zawsze, przy tego typu wizytach, dzielimy grupę na mniejsze. Pierwsza grupa udała się z p. Sobczyk na zwiedzanie, a druga została w bibliotece.

grafika przedstawia kartkę przypiętą pinezką z napisem komunikat

Zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do terminowego zwrotu wypożyczonych książek i audiobooków. Pragniemy poinformować, iż od dnia 1 czerwca 2023 r. wchodzi w życie zaktualizowany Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z jej filiami w Bibicach, Przybysławicach oraz Węgrzcach, który m.in. reguluje kwestię naliczania przez elektroniczny system biblioteczny SOWA opłaty za książki nieoddane w terminie. Od dnia 1 czerwca będzie ona wynosić 0,20 zł za każdy dzień (za jedną książkę).

Zmianie ulegnie także Cennik opłat za usługi reprograficzne.

na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole

W dniu 16 maja w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach miało miejsce drugie już spotkanie miłośników książek. Z racji kończących się obchodów Tygodnia Bibliotek Dyrektor zieloneckiej książnicy przygotował dla wszystkich obecnych słodką niespodziankę. Na członków czytelniczego klubu czekały również „tajemnicze pakunki” – czyli zapakowane w gazety książki-niespodzianki.

na zdjęciu widoczna grupa osób w pomieszczeniu muzealnym

W deszczowy poranek, 17 maja, grupa studentów historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod opieką dr. Jana Bulaka, w ramach przedmiotu „Wstęp do badań historycznych”, uczestniczyła w zajęciach terenowych w Zielonkach. Młodzi historycy odwiedzili dwie zieloneckie instytucje gromadzące pamiątki lokalnej przeszłości: gminną bibliotekę publiczną oraz archiwum parafialne.

na zdjęciu widoczna grupa dzieci z przedszkola wraz z wychowawcą i autorką

W dniu 15 maja w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach miało miejsce spotkanie z Joanną Świercz, psychologiem i autorką książek dla najmłodszych, w których poruszane są tak ważne tematy jak odstawienie od piersi, zasypianie bez mamy, adaptacja w przedszkolu czy choroba.

zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzącą w ławkach w szkole
Ależ ten czas pędzi! Dopiero obchodziliśmy Małopolskie Dni Książki i Dzień Bibliotekarza, a teraz skończył się i Tydzień Bibliotek... Ale spokojnie! Okazji do świętowania z biblioteką w tle będzie jeszcze wiele.
TB rozpoczął się całkiem zwyczajnie, ponieważ z tej właśnie okazji przeprowadzono specjalne lekcje biblioteczne w dwóch klasach trzecich w Szkole Podstawowej w Bibicach, na których rozmawialiśmy o drodze, jaką musi pokonać książka, aby mogła trafić w ręce czytelników. Poruszyliśmy też problem spadającego czytelnictwa, nawiązując do najnowszych statystyk Biblioteki Narodowej.