plakat informacyhny na temat konkursu palm

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki we współpracy z Parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach serdecznie zapraszają do uczestnictwa w VIII edycji konkursu pn. „Najpiękniejsza palma wielkanocna”. Konkurs odbędzie się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 roku przy kościele parafialnym pw. NNMP w Zielonkach.

grafika informacyjna na temat godzin otwarcia biblioteki

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 lutego 2023 r. do odwołania zmianie ulegają godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Węgrzcach.

Filia jest czynna:

w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12:00-15:00 oraz 17:00-20:00
a we wtorki i czwartki w godz. 9:30-15:30.

Przypominamy, że wszystkie komunikaty dotyczące funkcjonowania bibliotek publicznych w gminie Zielonki są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: www.biblioteka.zielonki.org oraz w naszych mediach społecznościowych.

zdjęcie przedstawia grupę osób w różnym wieku siedzącą przy stołach w sali podczas zajęć plastycznych
Za oknem wiosna już w pełni, a w Kulturotece kolejne spotkanie z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami. Środowe spotkanie okazało się nie lada wyzywaniem dla uczestników, szczególnie tych z mniejszymi pociechami. Makramowe zajęcia są zdecydowanie trudniejsze i wymagają więcej skupienia niż dotychczasowe warsztaty. Przez to mniejsze dzieci bardzo szybko tracą zainteresowanie wykonywaniem pętelek na sznurku, jednakże część, w której ozdabialiśmy wianki zdecydowanie im się bardziej podobała.

zdjęcie przedstawia grupę przedszkolaków przed wejściem do biblioteki
Wiosna w Kulturotece zaczęła się z prawdziwym przytupem! A to za sprawą przedszkolaków z grupy IV, z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach, z siedzibą w Bibicach, które pierwszy raz przyszyły do Kulturoteki i do Izba Regionalna w Bibicach na wiosenne zwiedzanie i lekcję biblioteczną.
W oczekiwaniu na fantastyczną Panią Przewodnik, porozmawialiśmy o Pucherokach i związanych z nimi tradycjami w Bibicach. Potem przyszła chwila na rozwiązywanie ciekawych zgadywanek.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole podczas zajęć plastycznych w bibliotece

Pierwszy dzień wiosny zaczął się deszczem, ale nawet to nie przeszkodziło dzieciom z zaprzyjaźnionego przedszkola Happy Kids Academy w Zielonkach w wizycie w naszej bibliotece. Wystarczyło tylko wyczekać na odpowiedni moment, gdy wiosenne krople przestały spadać na głowy.

zdjęcie grupowe uczniów z pracami

Dziś rozpoczyna się wiosna astronomiczna, a jutro kalendarzowa. Dni stają się coraz cieplejsze, a w powietrzu powoli wyczuwalna woń kwiatów. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w klasach 2 rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie i o niebezpieczeństwach związanych z roztopami.

zdjęcie przedstawia grupę osób siedzących przy stole podczas spotkania klubu dyskusyjnego

W dniu 7 marca br. dzięki podpisanej umowie pomiędzy Sołectwem Osiedle Łokietka a Biblioteką Publiczną w Zielonkach odbyło się inauguracyjne spotkanie dyskusyjnego klubu czytelniczego. Miało ono miejsce w sołeckim budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach.

zdjęcie przedstawia Katarzynę Michalak

Biblioteka Publiczna w Zielonkach we współpracy z Wydawnictwem Znak zapraszają wszystkich czytelników do udziału w konkursie „Maraton czytelniczy”, będącym jednym z elementów programu „Rok Katarzyny Michalak w bibliotekach”. Każdy, kto w ciągu roku wypożyczy 15 książek autorstwa Katarzyny Michalak otrzyma od Wydawnictwa Znak egzemplarz wybranej powieści z autografem pisarki.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole podczas zajęć plastycznych

Pierwsze dni marca obfitowały w bardzo ciekawe wydarzenia w Kulturotece – najpierw warsztaty, teraz pierwsza wizyta dzieci z klasy „zero” w Woli Zachariaszowskiej. Wizyta całej dwudziestotrzyosobowej grupy została podzielna na dwie części – zwiedzanie bibickiej Izby Regionalnej i lekcje biblioteczną połączoną z krótkimi zajęciami plastycznymi. Dzięki pomocy pani Anny Sobczyk, dzieciaki mogły usłyszeć co nieco o historii i tradycji Bibic. Później grupy wymieniły się. Ci, którzy zostali w bibliotece przystąpili do tworzenia czapki Pucheroka wyklejaną bibułą. Na koniec, dzieci wysłuchały jeszcze opowieści o tajemniczym Gruffalo i otrzymały słodką niespodziankę.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole z materiałami i kobietę stojącą obok nich
„Pucherokowe poduchy” to warsztaty, które odbyły się w pierwszą środę marca. Było to także spotkanie obfitujące w niespodziewane zwroty akcje, dzięki którym zostanie na długo w pamięci uczestników. Tym razem głównym motywem warsztatów okazali się tytułowi Pucherocy. Na początku spotkania, Pani Beata przedstawiła pokrótce historię chłopców ubierających kolorowe czapki i wyjaśniła skąd wziął się ten ciekawy zwyczaj.