kolorowy plakat informacyjny na temat konkursu plastycznego

W ramach obchodów 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu gminy Zielonki do udziału w konkursie plastycznym pn. „Biblioteka przyszłości”. Konkurs trwa w dniach 22.04 - 6.05.2024 r., ogłoszenie wyników odbędzie się 15 maja.

Obrazki dzieci i książka Kicia Kocia na podłodze.

We wtorkowy poranek Biblioteka Publiczna w Zielonkach zagościła w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Tym razem lekcja biblioteczna nawiązywała do tematyki wiosny - jak się okazało ulubionej pory roku większości przedszkolaków. Zajęcia rozpoczęliśmy lekturą "Kicia kocia. Wiosna" Anity Głowińskiej. Tytułowa bohaterka wybrała się z mamą do parku, aby podziwiać budzącą się do życia przyrodę. W trakcie lektury wywiązała się dyskusja na temat pierwszych oznak wiosny. Dzieciaki zaskoczyły nas znajomością wiosennych kwiatów - ich wiedza była naprawdę imponująca.

na zdjęciu widoczne panie siedzące przy stole, przed nimi stoi pani i pokazuje zebranym trzymaną w rękach kartkę
Czwartkowy wieczór, 11 kwietnia zostanie na długo w pamięci uczestników spotkania z aromaterapią, a to szczególnie dzięki niesamowitym zapachom, które spowiły pomieszczenia biblioteki. Olejkowe spotkanie z Agnieszką Toporek zorganizowano w ramach mini cyklu „W bibliotece - nie tylko o książkach”. Przybyłe na nie panie mogły poznać bez mała czarodziejską moc olejków, o których zazwyczaj nic nie wiemy, bądź wiemy bardzo mało, a są one doskonałą alternatywą leczenia wielu objawów chorobowych. O ileż przyjemniej jest posmarować skronie cudownie pachnącym kadzidłowcem (nazywanym „królem olejków”) zamiast połykać kolejną tabletkę, nawet jeśli poleca ją sama Goździkowa.

grafika z sową i napisem - Księgozbiór w telefonie

Biblioteka w Zielonkach zmienia się dla Was cały czas. Od teraz możecie mieć księgozbiór zawsze w zasięgu ręki - bo w telefonie. A to dzięki aplikacji SOWA MOBI. To proste narzędzie umożliwia sprawne i szybkie rezerwowanie, przedłużanie i zamawianie książek. Zachęcamy do pobrania aplikacji SOWA MOBI. Szczegóły w linku!

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami
We wczorajszy słoneczny dzień Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła liczna grupa dzieci z pobliskiego Uniwersytetu Malucha. Wielu spośród przedszkolaków pierwszy raz miało okazję być w bibliotece, dlatego nasze spotkanie zaczęliśmy od oprowadzenia grup między regałami z książkami. Dzieci mogły dowiedzieć się jak pracuje biblioteka, w jaki sposób wypożycza się książki i przekonać się na własne oczy, które z ulubionych baśni, opowiadań i historii można znaleźć na naszych półkach. Był też czas na wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio" i rozmowy o powracających na wiosnę ptakach oraz innych oznakach wiosny, jakie mogliśmy znaleźć w książce "Każdy jest cudem" opowiadającej o podróży żaby i myszki. Przy okazji przedszkolaki pokazały nam, że dobrze wiedzą jak należy obchodzić się z książkami, mówiąc o tym, jak dbają o własne czytanki w domu i przedszkolu. Przy pomocy pracowników biblioteki dzieci wykonały też na pamiątkę pełne kwietnych pieczątek i kolorowych naklejek notesiki, które zabrały ze sobą do domów.

zdjęcie przedszkolaków na tle regału z książkami, zdjęcie w różowej ramce
Dziś mieliśmy przyjemność gościć wesołą grupę przedszkolaków z Przedszkola Dzieciaki i My w Zielonkach. Wspólnie świętowaliśmy niedawny Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci poznając przy okazji tajniki pracy bibliotekarza oraz zasady panujące w bibliotece. Pomógł nam w tym Franklin i jego historia o wizycie w bibliotece. Dzieci z ciekawością słuchały o perypetiach małego żółwia i kibicowały mu, by odnalazł zagubioną książkę. Potem zaś czekała ich dodatkowa atrakcja: tworzenie własnej książki przy małej pomocy Pań opiekunek oraz pracowników biblioteki. Na koniec każde z dzieci na pamiątkę wbiło do swojej książki pieczątkę z nazwą naszej biblioteki.

na zdjęciu widoczne prace przedszkolaków oraz książka na stoliku

Dziś przed południem dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Giebułtowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozmawialiśmy dziś o sposobach radzenia sobie ze złością. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia.

plakat informacyjny na temat akcji Podaruj cebulkom drugie życie

Sołectwo Węgrzce przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Węgrzcach zaprasza do udziału w wiosennej akcji zbiórki cebulek kwiatowych pod hasłem „Podaruj cebulkom drugie życie”, która potrwa od 2 kwietnia do 10 maja 2024 r.

na zdjęciu przedszkolaki siedzące przy stolikach podczas zajęć

W środę rano tuż przed Świętami Wielkiej Nocy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Przybysławicach uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Pojawiły się króliczki i baranki. Nie zabrakło wiewiórki oraz lisiczki. Każde ze zwierzątek chciało nauczyć nas czegoś innego.

kartka z życzeniami wielkanocnymi z gafiką kwitnącego sadu