na zdjęciu widoczny stolik wokół którgo siedzą dzieci i przygotowują pracę plastyczną

Dziś rano dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” z Brzozówki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Tuż przed zajęciami maluchy ćwiczyły piosenkę, na jaką będą śpiewać dla rodziców z okazji ich święta.

na zdjęciu widoczna grupa dzieci siedząca w bibliotece, naprzeciw nich koło regałów siedzi bibliotekarz

Właśnie zakończył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W bibliotekach w całej Polsce odbyły się liczne wydarzenia promujące biblioteki i czytelnictwo, takie jak prezentacje zbiorów, spotkania autorskie, konkursy, warsztaty plastyczne. Kulturoteka w ramach tego święta gościła ponad 50 potencjalnych autorów i ilustratorów książek, czyli dzieci z Samorządowego Przedszkola w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach.

na zdjęciu widoczne książki w języku ukraińskim dla dzieci

Mamy kolejną miłą wiadomość dla wszystkich ukraińskich dzieci mieszkających na terenie gminy Zielonki. W tym tygodniu otrzymaliśmy za pośrednictwem Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach książki oraz czasopisma przekazane przez Instytut Książki.

zdjęcie przedstawia dzieci jedzące gofry, dzieci siedzą na dywanie w bibliotece

Tradycją już jest, że na zakończenie Tygodnia Bibliotek w Przybysławicach organizujemy „Wieczór w bibliotece”. W tym roku nie mogło być inaczej. Postanowiliśmy się przenieść na ten wyjątkowy czas na ulicę Pokątną i jej cząstkę zabrać ze sobą do domów. Nikomu przecież nie powinno nigdy zabraknąć magicznych chwil.

na zdjęciu widoczna Pani Elżbieta Wasiuczyńska siedzi w klasie przed tablicą

Tydzień Bibliotek już za nami. W Zielonkach świętowaliśmy go aż przez sześć dni. Rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Elżbietą Wasiuczyńską, z racji potrzeb lokalowych oraz jego specyficznej formy w postaci warsztatów literacko-plastycznych, przeniesionym do budynku Szkoły Podstawowej w Zielonkach.

Wtorek był dniem wizyty licznych gości w osobach „zerówkowiczów” z zieloneckiej szkoły. Sześć kolejnych grup zwiedzało Izbę Regionalną, podziwiało obrazy Katarzyny Gawłowej oraz zgromadzone stroje krakowskie, by potem podczas drugiej części zajęć, już w sali bibliotecznej, jak najwierniej przenieść je samemu na papier.

zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzącą przy stoliku w bibliotece szkolnej

W środę 11 maja odbyło się spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Szkole Podstawowej w Przybysławicach. Rozmawialiśmy na temat hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek – „Świat w jednym miejscu”.

Grafika zawiera informację na temat majowej abolicji książkowej w bibliotekach Gminy Zielonki

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje abolicję pod hasłem: „Uwolnij książkę!”.

Każdy czytelnik, który w dniach 8-15 maja 2022 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek lub audiobooków – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

na zdjęciu widoczne dzieci w różnym wieku stojące wokół stołu podczas warsztatów wykonywania zakładek

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W Kulturotece na Warsztatach Artystycznych właśnie z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wykonaliśmy  zakładki do książek. Dzięki takim przedmiotom, własnoręcznie wykonanym – czytanie stanie się przyjemniejsze. Zdjęcia pięknych zakładek poniżej…

na zdjęciu widiczne dzieci siedzące w kole na dywanie, dorosła osoba pokazuje im obrazek w książce

W poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozpoczęliśmy tym samym 19 Tydzień Bibliotek.

Spotkanie rozpoczęliśmy od pytania: Do czego służą książki? Dzieci udzielały bardzo różnych odpowiedzi. Oczywiście są do czytania, słuchania, oglądania i zabawy. Z tym ostatnim należy bardzo uważać by książek nie zniszczyć. Gryzienie, targanie, kolorowanie i rzucanie jest surowo zakazane. Nie należy książek również kąpać. Tym bardziej dawać do przeczytania domowym pupilom.

zdjęcie grupowe dzieci w klasie szkolnej wraz z prowadzącymi zajęcia, dzieci w rękach trzymają wykonane prace

Uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach we wtorkowy ranek uczestniczyli w nietypowym spotkaniu autorskim. Gościła na nim Pani Elżbieta Wasiuczyńska. Nasze zajęcia odbywały się pod hasłem „W świecie Pana Kuleczki”.