tort na paterze, z odkrojoną częścią, w tle widać osoby siedzące przy stole

We wtorkowe przedpołudnie, 23 listopada, w węgrzeckiej filii gminnej biblioteki w Zielonkach miała miejsce kameralna uroczystość będąca podsumowaniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 75-lecia istnienia w Węgrzcach publicznej książnicy. Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia postaci artysty Stanisława Wyspiańskiego, będącego nieformalnym patronem placówki.

czwórka dzieci na tle regałów z książkami, pokazują prace wykonane na warsztatach

Z okazji obchodów 75-lecia swojego istnienia filia w Węgrzcach w przedostatnią sobotę października zorganizowała dla swoich Czytelników i Sympatyków niezwykłe okołoksiążkowe wydarzenie – Biblioteczną Sobotę. Nasz event odbywał się w dwóch lokalizacjach, w siedzibie biblioteki mieszczącej się w Domu Kultury w Węgrzcach oraz w budynku Starej Kuźni, i przyciągnął rzesze mieszkańców nie tylko gminy Zielonki. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z szeregu atrakcji.

plakat informacyjny na ciemno żółtym tle dwa rzędy różowych książek oraz napis biblioteczna sobota

Z okazji obchodów 75-lecia swojego istnienia Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza na event okołoksiążkowy pn. „Biblioteczna Sobota”, który odbędzie się w sobotę 23 października w siedzibie biblioteki oraz w budynku Starej Kuźni w Węgrzcach, początek wydarzenia o godz. 9:00.

panie przy stole

Wrzesień to miesiąc od dekady kojarzony z Narodowym Czytaniem – ogólnopolską akcją propagującą szerzenie znajomości utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury. Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji Para Prezydencka zaprosiła Polki i Polaków do wspólnej lektury dramatu „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

trzy wykrzykniki

Drodzy Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że w dniu 4 czerwca (piątek) Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy!

plakat promujący dzień dziecka

Jak co roku 1 czerwca, w dniu święta wszystkich dzieci, biblioteki publiczne z terenu gminy Zielonki zaplanowały szereg atrakcji. Zawsze pamiętamy o naszych milusińskich i dlatego chcielibyśmy, aby ten wyjątkowy dzień pozostał w ich pamięci jak najdłużej.

Każde dziecko, które w poniedziałek 31 maja lub wtorek 1 czerwca odwiedzi bibliotekę w Zielonkach i wypożyczy przynajmniej jedną książkę, będzie mogło wziąć udział w zabawie „Magiczny obiektyw” i zrobić sobie zdjęcie-przebierankę. Na naszych miłych gości będą też czekać baloniki z niespodzianką.

Z kolei w filiach w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach przygotowaliśmy konkursy z książkowymi nagrodami i słodkie prezenty. Przez cały tydzień będą tam organizowane literackie zajęcia biblioteczne i spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników.

zdjęcie dzieci na warsztatach

W dniach 8-15 maja 2021 r. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To coroczne święto środowiska bibliotekarskiego ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w życiu publicznym. W ramach tegorocznych obchodów OTB nasze placówki w Zielonkach, Przybysławicach, Węgrzcach i Bibicach przygotowały szereg ciekawych atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników.

Zielony plakat. Na górze i dole strony grafika zielonych i kremowych liści. Napisy: Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza na zajęcia z cyklu Eco jest w modzie. W trakcie spotkania less waste uczestnicy wykonają makamowe kwietniki oraz osłonki na doniczki z kartonów Tetra Pack. 21 października 2020 godz. 17.00-19.00. Zapisy i więcej informacji w bibliotece.

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach we współpracy z Sołectwem Węgrzce zaprasza na majowe eko-zajęcia dla osób dorosłych i starszej młodzieży w duchu filozofii Zero/Less Waste organizowane pod hasłem „Eko jest w modzie”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki w czwartek 20 maja w godz. 17:00-19:00.

Wspólnej dyskusji i wymianie pomysłów dotyczących przyjaznego dla środowiska stylu życia będą towarzyszyć upcyklingowe warsztaty rękodzieła. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie zaprojektują i stworzą wiszące makramowe kwietniki oraz wykonają ozdobne osłonki na doniczki z wielowarstwowych opakowań kartonowych typu TetraPack.

plakat promujący 18 tydzień bibliotek

W dniach 8-15 maja 2021 r. będziemy obchodzić 18. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ma on na celu zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Jest też okazją do zwrócenia uwagi na rolę czytania w poprawie jakości życia oraz zapewnieniu równego dostępu do kultury i edukacji.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji święta polskich bibliotekarzy i bibliotekarek jest zdanie: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

plakat informujący o abolicji

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Przybysławicach, Węgrzcach oraz Bibicach z okazji 18. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje abolicję pod hasłem: „Uwolnij książkę!”.

Każdy czytelnik, który w dniach 8-15 maja 2021 r. odda wypożyczone w naszych placówkach przetrzymane materiały biblioteczne oraz wypełni odpowiedni wniosek abolicyjny, otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek lub audiobooków – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane.

Zapraszamy!