plakat informacyjny na temat warsztatów
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Wszystkie prezentowane Warsztaty odbywają się w Kulturotece Bibice, ul. Rynek 2. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia.

 

zdjęcie przedstawia grupę osób w różnym wieku siedzącą przy stole podczas spotkania dyskusyjnego klubu książki

Przedświąteczne i przedostatnie w tym roku spotkanie bibickiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 30 listopada. Przytłoczeni panującą na zewnątrz pogodą, chcieliśmy odetchnąć przy ciepłej herbacie i dobrej książce na comiesięcznej dyskusji, jednak znów wyszło nie do końca tak, jak oczekiwaliśmy. Herbata, owszem, okazała się świetna, ale „Rok królika”, jednej z najbardziej współczesnych poczytnych autorek w Polsce, już nie.

zdjęcie przedstawia trzy osoby, dziewczynki w rękach trzymają wykonane przez siebie stroiki

Za oknem już niestety ciemno i ponuro, a w Kulturotece światło i zgiełk, ponieważ po raz kolejny w naszej bibliotece odbyły się Warsztaty w klimacie świątecznym, które poprowadziły panie Joanna Królikowska i Agnieszka Szymańska.

Środowe spotkanie różniło się nieco od dotychczasowych, ponieważ dzieciom towarzyszyli rodzice, którzy dzielnie pomagali tworzyć stroiki świąteczne.

Na początku uczestnicy musieli ozdobić swoje świece – główny i najważniejszy punkt każdego stroika. Za pomocą rozgrzanej nad ogniem łyżki i kolorowych serwetek, nadawali im prawdziwie świąteczny wygląd. Następnie świeczka trafiła na drewniana podstawkę.

zdjęcie przedstawia panie siedzące przy stoliku podczas warsztatów makramowych w bibliotece

Poniedziałkowe Warsztaty dla Dorosłych bardzo szybko i skutecznie wprowadziły nas w świąteczny klimat. A to wszystko za sprawą bożonarodzeniowych dekoracji, które powstały pod czujnym okiem pani Beaty Godyni-Kapałki. Panie, które w tym dniu przyszły na zajęcia w kameralnym gronie, mogły zrobić z makramy Mikołaj i Anioła na choinkę, lub wypleść klosz do „lampy”.

Na początek, pani Beata zapoznała uczestniczki z różnymi rodzajami sznurków, z których można tworzyć różne ozdoby. Okazało się, że każdy z tych materiałów różni się między sobą, i w zależności od tego, co chcemy stworzyć, musimy zwrócić uwagę na rodzaj sznurka.

zdjęcie przedstawia dziewczynkę prezentującą wykonany przez siebie kalendarz adwentowy

Listopadowa pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, ale za to środowe, prawie familijne spotkanie dostarczyło solidnej porcji uśmiechu i odrobinę już świątecznego klimatu, ponieważ uczestnicy tworzyli przepiękne kalendarze adwentowe, pod czujnym okiem pani Beaty Godyni-Kapałki.

Podstawą wiszących kalendarzy były kawałki drewna, w różnych długościach. Patyki, od najmniejszego u góry, do najdłuższego na dole, dzieci, z drobną pomocą obecnych rodziców, przewiązywały sznurkami. Połączone, przypominały korpus wiszącej choinki.

zdjęcie wianka z suchych roślin

Jak co środę, również 9 listopada w Kulturotece odbyły się warsztaty pn. „Wianki pani Jesieni”. Prowadzące, pani Joanna Królikowska oraz Agnieszka Szymańska, przygotowały sporą ilość roślin, które w większości można odnaleźć na łąkach czy zielonych skwerach. Uczestnicy najpierw mieli okazję dokładnie obejrzeć przygotowane przez panie materiały, by potem wybrać te, które najbardziej im odpowiadają.

na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole z książkami

Kolejny miesiąc minął, a wraz z nim, w środowy wieczór, 26 października, odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek w bibickiej bibliotece. Mocno zniechęceni po poprzedniej czytelniczej propozycji, by się zrelaksować, zachęceni idylliczną niebiesko-białą okładką, sięgnęliśmy po „Grecką mozaikę”, Hanny Cygler.

Lekka, przyjemna – to zapowiedzi z notki recenzyjnej z tyłu książki. Ale czy na pewno? Nie do końca. Opowieść zaczyna się na greckiej wyspie, gdzie poznajemy jednego z głównych bohaterów, Jannisa, rezolutnego starszego pana, który na widok pewnej postaci na statku mdleje. Po wizycie w szpitalu, Grek przypomina sobie młodzieńcze lata i dawną ukochaną. I właśnie w tym momencie, do drzwi domu Kassalisa puka młoda osoba, która wydaje się być jego nieznaną córką. Czy aby na pewno?

zdjęcie przedstawia świece wykonane przez dzieci
Jak co środę, 19 października, w Kulturotece odbyły się warsztaty pn. „Babeczkowe świece sojowe”, prowadzone przez panią Beatę Godynię-Kapałkę. Tym razem na zajęciach było bardzo słodko! A to wszystko za sprawą stworzonych przez uczestników babeczek-świeczek. Urocze dodatki, takie jak mini czekoladki, herbatniki czy serduszka, dodane do rozpuszczonego sojowego wosku, również sprawiły, że przygotowane rzeczy prezentowały się fantastycznie, aż chciało się je zjeść! Oczywiście, przypominamy, że wykonane przedmioty to świeczki, niezdatne do jedzenia. Dzieci wykonały także drugą świeczkę, ze znanej nam już węzy pszczelej, która przypomina strukturę plastra miodu. Tu również dodano kilka szczegółów, dzięki którym świeczka wyglądała fantastycznie.
Bardzo dziękujemy za tak słodkie warsztaty i liczne przybycie. Do zobaczenia wkrótce.

zdjęcie przedstawia okładki książek

W środę, tj. 19 października, jeszcze w ramach Tygodnia Kultury Ludowej, pracownik Kulturoteki odwiedził klasy 2a, 3a oraz 4a, w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Lema.

Na początku, dzieci z każdej klasy przypominały sobie sołectwa wchodzące w skład Gminy Zielonki. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ młodzi, jak się okazało, mieszkają w trzech różnych gminach! Z pomocą przyszedł oczywiście dobrze już nam znany Smok Gminek. Gdy już ustaliliśmy, gdzie znajdują się Bibice, przeszliśmy do bardziej ciekawych spraw – tradycji i zwyczajów na tym obszarze. Dzieci przypomniały sobie Pucheroków, ich charakterystyczny strój. Porozmawialiśmy też o znaczeniu tajemniczego, dla nich, skrótu – KGW i o tym, jak wygląda strój krakowski w okolicy Zielonek. Dzieci zostały także zaproszone do zwiedzania bibickiej Izby Regionalnej, aby lepiej poznały otaczający je folklor.

zdjęcie przedstawia grupę przedszkolaków, część dzieci jest ubrana w stroje krakowskie

W ostatnim tygodniu w gminie Zielonki obchodziliśmy Tydzień Kultury Ludowej. W obchody włączyły się wszystkie publiczne szkoły podstawowe, przedszkola samorządowe i część prywatnych. Przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z filiami, dzieci i młodzież poznawały tradycje i zwyczaje związane z terenem naszej „małej Ojczyzny”. Najczęściej rozmawiano o stroju krakowskim.