zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole podczas zajęć plastycznych

Pierwsze dni marca obfitowały w bardzo ciekawe wydarzenia w Kulturotece – najpierw warsztaty, teraz pierwsza wizyta dzieci z klasy „zero” w Woli Zachariaszowskiej. Wizyta całej dwudziestotrzyosobowej grupy została podzielna na dwie części – zwiedzanie bibickiej Izby Regionalnej i lekcje biblioteczną połączoną z krótkimi zajęciami plastycznymi. Dzięki pomocy pani Anny Sobczyk, dzieciaki mogły usłyszeć co nieco o historii i tradycji Bibic. Później grupy wymieniły się. Ci, którzy zostali w bibliotece przystąpili do tworzenia czapki Pucheroka wyklejaną bibułą. Na koniec, dzieci wysłuchały jeszcze opowieści o tajemniczym Gruffalo i otrzymały słodką niespodziankę.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące przy stole z materiałami i kobietę stojącą obok nich
„Pucherokowe poduchy” to warsztaty, które odbyły się w pierwszą środę marca. Było to także spotkanie obfitujące w niespodziewane zwroty akcje, dzięki którym zostanie na długo w pamięci uczestników. Tym razem głównym motywem warsztatów okazali się tytułowi Pucherocy. Na początku spotkania, Pani Beata przedstawiła pokrótce historię chłopców ubierających kolorowe czapki i wyjaśniła skąd wziął się ten ciekawy zwyczaj.

zdjęcie przedstawia dzieci jedzące pizzę

Ah, co to był za wieczór! W piątek, 24.02, w Kulturotece, po wznowieniu, odbył się już w trzeci Wieczór W Bibliotece, który niewątpliwie cieszy się ogromnie dużym zainteresowaniem. Trzeba się było śpieszyć. Po tym, gdy wszyscy rodzice już sobie poszli, przystąpiliśmy do pierwszego punktu programu – warsztatów. Przy wykonaniu pacynek na sznurkach pomogła nam pani Agnieszka Szymańska. Trzeba przyznać, że zajęcia plastyczne tematyką idealnie wpasowały się w nasz wieczór filmowy.

na zdjęciu widoczne dzieci w maskach kota
Dzień Kota, dla miłośników miauczących milusińskich to bez wątpienia jedna z wielu okazji, aby opowiedzieć o swoim zwierzaku. Przekonały się o tym dzieci z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach z grup II, III i VII.
Najmłodsi i trochę starsi, bardzo chętnie opowiadali o tym, jak wyglądają ich ulubione zwierzaki. Część z nich przedstawiła swoje pluszaki, które przynieśli w tym dniu do przedszkola.

zdjęcie przedstawia osoby w różnym wieku siedzące przy stole

Po chwilowej przerwie, lutowe spotkanie DKK bardzo miło nas zaskoczyło. To za sprawą zupełnie innej niż dotychczas książki, którą przyszło nam czytać. Mowa oczywiście o „Króliku po islandzku” autorstwa dwóch współczesnych pisarzy – Grzegorza Kasdepke oraz Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.

dziewczynka prezentuje wykonaną przez siebie pracę

Środowe warsztaty w Kulturotece stały się już prawie tradycją. Również we wspomniany dzień, w minionym tygodniu gościliśmy chętnych uczestników rękodzielnicze spotkanie. Tematem przewodnim środowych warsztatów była makrama. Część osób, które przybyły, już wcześniej miały do czynienia z techniką wyplatania tego specyficznego sznurka. Reszta, natomiast, dopiero zaczynała swoją przygodę.

zdjęcie przedstawia ozdobione ciastka w kształcie serca

Tym razem w poniedziałkowe późne popołudnie, w Kulturotece, odbyły Walentynkowe Warsztaty Cukiernicze. Zajęcia odbyły się w bardzo kameralnym i męskim gronie J

Każdy z uczestników przygotował po dwie paczuszki przepięknie ozdobionych ciastek maślanych i pierników w kształcie serc. Do ozdabiania chłopcy wykorzystali przygotowany wcześniej domowy lukier i słodkie drażetki w różnych formach.

Gdy ciastka zostały już ozdobione, przystąpiliśmy do wykonania karnecików ze specjalnymi dedykacjami dla osób, które miały dostać słodkie podarunki. Potem można już było tylko zapakować słodycze do folii i przypiąć kartkę – idealny prezent na Walentynki gwarantowany.

zdjęcie przedstawia mydełka w kształcie słodyczy

Niestety, ferie zimowe mają się ku końcowi. Przez piękną i mroźną pogodę jeszcze trudniej będzie nam wrócić z powrotem do szkoły… Aby nie było tak smutno, na poprawę humoru i osłodzenie zbliżającego się Tłustego Czwartku, w Kulturotece gościliśmy na warsztatach panią Beatę Godynię-Kapałkę wraz jej „Mydlaną Cukierenką”.

Bowiem tego właśnie dnia, uczestnicy, w raz z rodzicami i opiekunami, mieli stworzyć urocze mydełka w kształcie donuta, babeczki i galaretki. Taki zestaw idealnie można podarować komuś wyjątkowemu na nadchodzące Walentynki <3

zdjecie przedstawia dziewczynkę trzymającą w rękach wykonaną przez siebie pracę
Pierwsze warsztatowe spotkanie w Ferie odbyło się w środę, wieczorową porą, w Kulturotece Bibice. Poprowadziła je oczywiście dobrze nam znana eko-instruktorka, Beata Godynia-Kapałka. Zajęcia były niesamowite, ponieważ Pani Beata przygotowała na nie suszone kwiaty i rośliny, które zostały później użyte do stworzenia ciekawej kompozycji zamkniętej w ramce.

zdjecie przedstawia dwoje ludzi stojących obok wielkiej skały

Serdecznie zapraszam 8 stycznia 2023 na wernisaż fotografii wraz z pokazem slajdów o Parkach Narodowych w USA.

Miejsce wystawy: DOM LUDOWY w Bibicach, godz. 17:00.