na zdjęciu widiczne dzieci siedzące w kole na dywanie, dorosła osoba pokazuje im obrazek w książce

W poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Rozpoczęliśmy tym samym 19 Tydzień Bibliotek.

Spotkanie rozpoczęliśmy od pytania: Do czego służą książki? Dzieci udzielały bardzo różnych odpowiedzi. Oczywiście są do czytania, słuchania, oglądania i zabawy. Z tym ostatnim należy bardzo uważać by książek nie zniszczyć. Gryzienie, targanie, kolorowanie i rzucanie jest surowo zakazane. Nie należy książek również kąpać. Tym bardziej dawać do przeczytania domowym pupilom.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na dywanie podczas kolorowania

Liczne grono dzieci z oddziałów „0” Szkoły Podstawowej w Zielonkach wraz ze swoimi opiekunami zawitały 10 maja do naszej Izby Regionalnej. Wizyta była ściśle związana z obchodami 40 rocznicy śmierci Katarzyny Gawłowej, malarki naiwnej z Zielonek. Swoje pierwsze kroki „zerówkowicze” skierowali do pomieszczenia IR, gdzie kustosz Mariusz Zieliński opowiedział historię zgromadzonych w niej zbiorów, a przede wszystkim zaprezentował kolekcję obrazów Katarzyny Gawłowej.

zdjęcie przedstawia dzieci trzymające własnoręcznie przygotowane zakładki, w tle regał z książkami

Świętowanie zostało przypieczętowane spotkaniem z przedszkolakami z Happy Kids Academy w Zielonkach. Wbrew wcześniejszym obawom pogoda nie przeszkodziła w dotarciu dzieci do naszej biblioteki. Tu czekały już przygotowane materiały do kolejnej plastycznej niespodzianki. Jesienią samodzielnie wykonali swoją, mała książeczkę, tym razem przyszła pora na zakładkę do niej. Wycięte wcześniej ażurowe elementy szybko zostały naklejone na podstawę zakładki.

na zdjęciu widać grupę dzieci siedzącą przy stoliku, przygotowują zakładki, na środku stołu leży książka

W piątek 22 kwietnia w przed dzień Światowego Dnia Książki dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.

na zdjęciu widać grupę uczniów, siedzą na podłodze w bibliotece, w tle regały z książkami

Zbliża się Niedziela Palmowa. W tym roku będzie to 10 kwietnia – ten dzień to bardzo ważne święto dla mieszkańców Bibic. W każdą Niedzielę Palmową można zaobserwować biegające z hałasem grupy Pucheroków. Zwyczaj ten zakorzeniony jest w Bibicach już od bardzo dawna.