W dniu 9 czerwca w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Angielska autorka Joanne Harris zdobyła międzynarodową sławę dzięki powieści „Czekolada”, na podstawie której nakręcono film nominowany do Oskara. Kontynuacją w/w powieści jest kolejna p.t. „Brzoskwinie dla księdza proboszcza”, na temat której rozmawiali miłośnicy czytania.

Autorka nie zawiodła wytrawnych czytelników. Portretując głównych bohaterów i ich przyjaciół w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam społeczność małego miasteczka Lansquenet na francuskiej prowincji, gdzie koegzystują kultury muzułmańskai chrześcijańska.

Niestety, jak to zwykle bywa, tam gdzie inność i obcość pojawiają się negatywne emocje, konflikty i zatargi, wszystko z powodu braku tolerancjii i chęci poznania drugiej strony. Zebrani jednogłośnie zgodzili się, że powieść warto było przeczytać, ponieważ poszerzyliśmy naszą wiedzę o tradycjach i zwyczajach muzułmanów. Jednak niektóre obyczaje, szczególnie jeśli chodzi o traktowanie kobiet, wstrząsnęły nami do głębi. Porównując odmienne zwyczaje i poglądy dwóch kultur, odetchnęliśmy z ulgą, że żyjemy w kulturze chrześcijańskiej.

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbywało się w serdecznej atmosferze. Wśród białych peonii i pachnących jaśminów złożyliśmy gratulacje p. Zofii Daszkiewicz, która  w dniu 8.06.2015 r. w Pałacu Wielopolskich w Krakowie została odznaczona orderem „Honoris Gratia” przez prezydenta m. Krakowa Jacka Majchrowskiego za wieloletnią działalność artystyczną na rzecz miasta. Serdecznie gratulujemy odznaczenia. Jesteśmy dumni z tego, że poetka Zofia Daszkiewicz, mieszkanka Węgrzc jest członkinią naszego klubu.

Wspólnie świętowaliśmy imieniny p. Zofii Zygmuntowicz, solenizantka częstowała kawą i pysznymi ciasteczkami. Serdecznie dziękujemy.

AG.