zdjęcie pań siedzących przy stole

W życiu nie ma prostych wyborów. Uwikłani w historię bohaterowie naszej grudniowej dyskusji są tego najlepszym dowodem. To przykład trójkąta, niezbyt co prawda typowego, bowiem Ruta, Jakub i Krystyna niezmiennie tkwią w takim układzie przez pięćdziesiąt lat.

Trójkąt to dziwny, bo obie kobiety o sobie wiedzą, Jakub-Janusz też od pewnego momentu wie, że one o sobie wiedzą. I co? I nic…

na zdjęciu widoczne osoby w różnym wieku siedzące przy stole

Bohaterką ostatniego w tym roku spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki na os. Łokietka była wydana przez Wydawnictwo WAM książka Moniki Milewskiej „ Latawiec z betonu”.

Wszyscy byliśmy ciekawi opowieści o słynnym falowcu z Gdańska, jednak po przeczytaniu lektury czujemy pewien niedosyt. Przeszkadzały nam elementy podróży w czasie wyimaginowanego projektanta tego oryginalnego budynku. Właściwie wszyscy zgodzili się z opinią, że liczyliśmy na dobry reportaż, niezwykle ciekawą pracę socjologiczną, tymczasem tu…

kolarz zdjęć ze spotkania dyskusyjnego klubu książki

20 listopada członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Kulturotece Bibice, by porozmawiać o książce, na którą wielu z nas czekało. Tym razem mieliśmy bowiem do czynienia z dziełem "Horyzont" Jakuba Małeckiego, cenionego polskiego pisarza, po którego chętnie sięgają czytelnicy naszej biblioteki.

zdjęcie pań siedzących przy zastawionym stole

W nowej scenerii sali animacyjno-warsztatowej, niczym na duńskim wrzosowisku odbyło się się w miniony czwartek kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zielonkach. Akcja listopadowej lektury - „Bękarta” Idy Jessen - rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku w surowym klimacie Jutlandii, wśród wycia wiatru i wilków. Główny bohater, kapitan Ludwig von Kahlen, przyjmuje od króla niezmiernie trudne zadanie. Zamieszkując na nieprzyjaznych ludziom terenach wrzosowisk podejmuje próbę ujarzmienia tych ziem i udowodnienia, że zarówno życie jak i uprawa roli oraz hodowla zwierząt gospodarskich są na nich możliwe. Zimna, jałowa gleba nie odwdzięcza się niestety, a wysiłki kapitana okupione ciężką pracą nie owocują wielkim sukcesem.

zdjęcie przedstawia grupę pań siedzącą przy stole w bibliotece

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Przybysławicach przyszło nam się zmierzyć ze „Szkołą luster” Ewy Stachniak. Wersal, przepych wyższych sfer i zgnilizna, która toczy dwór. Książka nas wciągnęła, zdziwiła i zaskoczyła. Dziękujemy za nasze tu i teraz, bo kiedyś było zdecydowanie gorzej.

kolarz zdjęć ze spotkania dyskusyjnego klubu książki

23 października podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki wspólnie pochyliliśmy się nad pozycją Anity Nair "Przedział dla pań". Powieść pochodzącej z Indii autorki ukazała nam życie tamtejszych kobiet, które spotkawszy się w jednym z nocnych pociągów opowiadają sobie swoje historie.

zdjęcie przedstawia panie siedzące przy stole w bibliotece

Tym razem będzie nietypowo. Nietypowo, ponieważ rozpoczynająca dyskusję Madzia odczytała swoją opinię o książce zamieszczoną na portalu lubimyczytac.pl.  Do jej wypowiedzi dołączyły się właściwie wszystkie z pozostałych pań, głośno przyznając się do podobnego zdania o książce. W przypadku naszych spotkań zdarza się tak bardzo rzadko, tym razem padło na „Wstręt do tulipanów” Richarda Lourie.

kolaż zdjęć ze spotkania klubu książki

25 września w Kulturotece Bibice odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka, z którą przyszło nam się zmierzyć, to debiutancka powieść amerykańskiego pisarza, Gabriela Tallenta "Moja najdroższa". I wszyscy zgodnie uznaliśmy, że tę "amerykańskość" bardzo widać w jego dziele.

zdjęcie kilku pań siedzących przy stole w bibliotece podczas dyskusji

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki w Zielonkach wznowił comiesięczne spotkania. W scenografii nawiązującej do barw amerykańskich, z kubkami gorącej kawy (wszak tenże napój uwielbiała bohaterka naszej lektury) próbowałyśmy zmierzyć się z Promyczkiem Kim Holden. Książce mającej bardzo dobre recenzje nie udało się niestety zyskać u nas zachwytu. Wprawdzie sama treść zawarta na kartach powieści nie jest płytka ani miałka, ale styl i objętość wszystko zniweczyły.

zdjęcie przedstawia różne wydania Kordiana, w tle plakat

„Kordian” Juliusza Słowackiego, tegoroczna lektura realizowanej pod patronatem Prezydenta RP akcji „Narodowe Czytanie”, gościł we wtorek, 10 września na powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego na osiedlu Łokietka.

Wszyscy chętnie powróciliśmy wspomnieniami do lat szkolnej edukacji delektując się utworem naszego wieszcza. Oczywiście nie czytaliśmy całego dramatu, a jedynie jego fragmenty, ale mimo tego duch romantyzmu był wśród nas obecny.