zdjęcie przestawia oficerki a na nich leżacą książkę

Nie wiedzieć kiedy minął kolejny miesiąc i pora na wybór Książki Maja. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, co w dobie obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą ma szczególne znaczenie. Osoby, które pamiętają jeszcze tamtą wojenną rzeczywistość, ogrom cierpienia i łez, z przerażeniem i niedowierzaniem patrzą na bestialstwo – niosącej niegdyś wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji – Rosji…

zdjęcie przedstawia książki dla dzieci w języku ukraińskim

Dzięki hojności naszych czytelniczek, które zareagowały na apel Biblioteki w Zielonkach zamieszczony w mediach społecznościowych, nasza książnica oraz jej filie powiększyły swoje zbiory o książki dla najmłodszych w języku ukraińskim. Na naszych, małych gości z Ukrainy czekają „Bajki ukraińskie” – wydanie dwujęzyczne, dzięki któremu dzieci będą mogły uczyć się również języka polskiego oraz „Kicia Kocia mówi dzień dobry” – specjalne wydanie przetłumaczonej na język ukraiński opowieści Anity Głowińskiej. Warto podkreślić, że cały dochód z zakupu tej książeczki zostaje przeznaczony na pomoc dla uchodźców.

Prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim, którzy czekali na te lektury.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

zdjęcie przedstawia chlopca czytającego książkę

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych nowych i obecnych czytelników prezentujemy listę linków, pod którymi można znaleźć książki i różne materiały w języku ukraińskim. Szczegółowe informacje na temat dostępności materiałów w języku ukraińskim na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki Raczyńskich.

zdjęcie przedstawia okulary leżące na otwartej książce

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na książki w języku ukraińskim zwracamy się z apelem o pomoc w gromadzeniu zbioru literatury w języku ukraińskim dla dorosłych i dzieci – zwłaszcza najmłodszych. Uchodźcy z Ukrainy, którzy zamieszkali w naszej gminie proszą nas o książki w swoim ojczystym języku. Liczymy na Państwa dobre serce i pomoc. Książki można przynieść do każdej z naszych bibliotek.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!