Dnia 3 listopada 2011 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, obok seminarium prezesa IBBY Marii Kulik, odbył się Panel Wydawców. Wydawnictwa, posiadające w swej ofercie wartościowe książki dla dzieci i młodzieży, prezentowały zaproszonym gościom, wśród których był również pracownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach pani Ewelina Cybula, wybrane publikacje.

Wśród kilkunastu oficyn uwagę przykuwały zwłaszcza: Agencja Edytorska EZOP, Akapit Press, Egmont Polska, Wydawnictwo Format, Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Zakamarki.

Agencja Edytorska EZOP to warszawskie wydawnictwo, które istnieje od 1991 roku. Od roku 2000 w swej ofercie posiada książki dla dzieci i młodzieży. Specjalizuje się we współczesnej polskiej prozie dla młodych czytelników od lat 3 do 18. Wydaje bajki, opowiadania, powieści, leksykony, poezję i dramaty.

Szczególną uwagę należy poświęcić książkom autorstwa Anne Provoost, które ukazują się nakładem Agencji. Pozycje belgijskiej autorki przeznaczone są dla młodzieży i poruszają problemy współczesności. Wielokrotnie nagradzana książka o dojrzewaniu nosząca tytuł Upadki, jest lekturą szkolną m.in. we Francji. Ukazane są losy 17-letniego Lukasa, który odkrywa mroczną tajemnicę swojego dziadka sięgającą czasów wojny, a jednocześnie, zwiedziony fałszywą przyjaźnią, wplątuje się w działania grupy młodych nacjonalistów, którzy prześladują arabskich imigrantów. Chłopiec zapłaci za to wszystko bardzo wysoką cenę. Kolejna powieść Provoost W cieniu Arki to kontrowersyjna historia o czasach Wielkiego Potopu. Zderzenie dwu odmiennych kulturowo światów, epicka wizja przygotowań do potopu przedstawiona z punktu widzenia młodziutkiej outsiderki przydają powieści głębi, a zarazem dramatyzmu.

Akapit Press to jedyne wydawnictwo, którego nakładem ukazują się książki poczytnych wśród młodzieży pisarek: Małgorzaty Musierowicz, Krystyny Siesickiej czy Marty Fox. Jednak wyjątkowo interesująca jest seria Literackie podróże muzyczne. Niezwykle melodyjne książki ukazujące instrumenty muzyczne to wzruszające, pełne humoru i wiedzy historie, w których muzyka i instrumenty to lekarstwo na samotność, lęk, odrzucenie.

Wydawnictwo Egmont powstało w Danii w 1878 roku. Polski oddział założony zaś został w 1990 roku. Oficyna zaistniała dzięki wydawanym książkom, które edytował Walt Disney. Dziś oficyna wydaje głównie serie wydawnicze. Największą popularnością cieszą się książki warszawskiej pisarki Ewy Nowak, ukazujące się w serii Miętowa. Seria moralizująca Różowe Okulary, Trylogia Czasu związana z podróżami w czasie, seria dla chłopców Cherub czy Erebos to serie dla czytelników powyżej dwunastego roku życia. Dla najmłodszych wydawnictwo oferuje serię Hania Humorek oraz Basia. Nakładem oficyny ukazuje się również gazetka związana z ofertą wydawniczą Egmonta – Kurier Literacki.

Wydawnictwo Format istnieje od 2006 roku. Wydaje książki nietuzinkowe, bogate zarówno w formie, jak i treści. W swych działaniach skupia się głównie na estetyce edytorskiej. W ofercie posiada m.in. ciekawą serię Strony Świata ukazująca inne kultury. YUMI i AOKI wprowadzają dzieci w świat mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jeden z najczęściej wydawanych w Formacie dziecięcych autorów - Tomi Ungerer, to obrońca wartości, takich jak tolerancja i wzajemne poszanowanie kultur, a przede wszystkim zagorzały przeciwnik rasizmu. Jego książka Otto to historia przyjaźni Niemca z Żydem opowiedziana z perspektywy pluszowego Misia. Wątek Żydów porusza również książka Płaszcz Józefa, wydana w niekonwencjonalny sposób.

Wydawnictwo Zakamarki powstałe w 2007 roku w Poznaniu wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Niezwykle ciekawe są książki Piji Lindenbaum. Historie Nusi, Igora, Filipa to książki obrazkowe o przełamywaniu stereotypów i przekraczaniu granic – tych wewnętrznych i tych narzuconych. Piękne książki o konfrontacji świata dzieci ze światem dorosłych pisze również Ulf Stark. Godną polecenia jest seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Książki zainteresują przede wszystkim dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać - duża czcionka, duża ilość ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

Wydawnictwo Literatura, powstałe w 1990 roku, skupia się głównie na wydawaniu polskich autorów. Dla młodzieży przeznaczona jest seria Plus Minus 16. Dla dzieci w wieku szkolnym jednymi z ciekawszych książek są zwłaszcza: Opowiadania z uśmiechem. Polscy pisarze dzieciom – książka o właściwościach terapeutycznych oraz książka o tematyce świątecznej – Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy. Również niezwykle interesująca jest seria To Lubię, w domyśle lubię czytać, ukazująca problemy akceptacji rówieśników. Dla najmłodszych przeznaczone ssą takie książki jak: Afera Smoka Nudożera, Zawodowcy czy Korniszonek.

Seria Wojny Dorosłych, Historie Dzieci to zbeletryzowane historie wojenne dla dzieci i niezwykle wzruszająca literatura faktu. Warto przybliżyć książkę Asiunia autorstwa Joanny Papuzińskiej. Autorka opowiada o własnych przeżyciach w czasie wojny, która rozpoczęła się, gdy Papuzińska miała pięć lat.

Wiele wydawnictw dla dzieci i młodzieży oferuje książki wartościowe, poruszające trudne tematy, mające wydźwięk terapeutyczny. Jednak, co ważne, coraz częściej oficyny zwracają uwagę na stronę edytorską książek. Te pięknie wydane wartościowe pozycje, przykuwają uwagę wielu czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Biblioteka Publiczna w Zielonkach gromadząc księgozbiór dla dzieci i młodzieży, chętnie skorzysta z rad udzielonych przez wydawców.

Ewelina Cybula