na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przed sceną podczas wystepu

Obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek w zieloneckiej książnicy zainaugurowało spotkanie autorskie z Tomaszem Gęsikowskim, aktorem i reżyserem, znanym między innymi z telewizyjnych programów dla dzieci „Mama i ja”, „Lato z Kąfacelą, „Bajeczki Jedyneczki”, „Domisie” czy „Miś i Margolcia”. Znamienity gość, na spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach dla uczniów klas drugich i trzecich w auli tutejszej szkoły podstawowej, przybył wraz z nieodłącznym rekwizytem – bohaterem programu telewizyjnego „Miś i Margolcia”, świętującego właśnie swoje 30-lecie.

Artysta zaprezentował fragmenty słuchowiska "Gdzie mieszkają bajki 2" i zaprosił do wspólnej zabawy przy utworach z programu o Misiu. Wkrótce wszystkie nogi i ręce poruszały się w rytm muzyki płynącej z płyty, a z małych gardeł dały się słyszeć wesołe słowa refrenu piosenki "Fikający zuch".

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na krzesłach na widowni

Dzieci zostały też zachęcone do zabawy z zaprezentowaną przez aktora grą interaktywną "Zabawmy się w teatr z Tomaszem Gęsikowskim", dedykowaną dla graczy od 5 roku życia, dzięki której będą mogły rozwijać zdolności lektorskie i aktorskie, a także zaznajomią się z szeroko pojętą kulturą teatralną. Autorką bajki, która posłużyła za kanwę do stworzenia gry jest Urszula Bartos-Gęsikowska – prywatnie żona artysty – także aktorka i scenografka. Załączona plansza i tekturowe elementy scenonografii stanowią scenę do przedstawienia. Dzieci korzystając z 96 kart scenopisu, przygotowanych dla bajkowych postaci oraz narratora, wchodzą w rolę aktorów grających w spektaklu. Całości dopełnia przejrzyście opracowana instrukcja.

zdjęcie aktra Tomasza Gęsikowskiego

Ostatnim punktem programu były pytania kierowane do gościa. Niektóre z nich mogą świadczyć o ukierunkowanych już zainteresowaniach sztuką, teatrem i aktorstwem. Padały prośby o szczegółowe wyjaśnienie jak wygląda nagrywanie programu, ile czasu zajmuje przygotowanie aktora do roli i ile prób musi poprzedzić realizację oglądanego potem w telewizji  kolejnego odcinka. Z wyczerpujących odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że zawód aktora jest piękny i niezmiernie ciekawy, pozwala na wcielanie się w role bardzo różnorodnych postaci, ale jednocześnie wymaga wielu wyrzeczeń, ciągłej pracy nad sobą i nauki. To, co oglądamy w teatrze, na ekranie w kinie lub w telewizorze jest ostatnim etapem ciężkiej pracy całego zespołu ludzi – nie tylko widzianych przez nas aktorów, ale też reżysera, scenografa, kostiumologa, oświetleniowców czy operatorów kamer. Życie artysty jest ciekawe, zaskakujące i pełne wrażeń, a największą nagrodą są gromkie oklaski i zadowolenie na twarzy widzów, czego naszemu wspaniałemu gościowi nie szczędzono. Niezwykle miłą klamrą spinającą spotkanie była sesja zdjęciowa z Tomaszem Gęsikowskim.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2024”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

zdjęcie grupowe dzieci z aktorem

JR