Tradycyjnie jak co roku w maju (19.05.2011 r.) miało miejsce Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego. Tym razem hasło przewodnie brzmiało "Biblioteki publiczne – szanse i zagrożenia". Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przemówieniem wicestarosty Pani Urszuli Stochel, następnie wręczono listy gratulacyjne bibliotekarzom obchodzącym jubileusze pracy zawodowej.

Niezmiernie miło nam poinformować, że jedną z osób świętujących w tym roku jubileusz 30- lecia pracy w bibliotece była Pani Anna Gzyl – starszy bibliotekarz w filii w Węgrzcach. Serdecznie gratulujemy!

Pierwszy wykład pt. "Książka dobra na wszystko" wygłosiła dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przekonywała ona w nim o niezwykłych właściwościach książki i ogromnej roli bibliotek w zachęcaniu do czytania.

Kolejnym punktem programu był wykład Pani Danuty Hubisz-Rudel z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach. Zostały zaprezentowane w nim wszelkie działania i inicjatywy biblioteczne prowadzone przez tą Bibliotekę. Efekty pracy placówki można zobaczyć na stronie internetowej: www.bibliotekakrzeszowice.pl/

Prof. Jacek Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosił kolejny wykład pt. "Biblioteki publiczne – szanse i zagrożenia". Według niego zagrożeniem dla bibliotek w Polsce są w szczególności: brak dostatecznej ilości kadry, za mały metraż, ustawa o łączeniu bibliotek z innymi instytucjami oraz stan czytelnictwa w naszym kraju. Natomiast szansą dla tych placówek jest m.in. internet oraz wypożyczenia międzybiblioteczne.

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja oferty wydawniczej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oferta ta jest bardzo bogata, skierowana do czytelników z różnych grup wiekowych. Dla dzieci (6-9 lat) wydawane jest bardzo interesujące czasopismo "Krzysztoforek". Z kolei osoby dorosłe mogą być zainteresowane takimi pozycjami jak: "Kraków czas okupacji", "Krzysztofory" (zeszyty naukowe) czy "Krakowia 3D" oraz wiele innych. Zainteresowanym działalnością Muzeum Historycznego Miasta Krakowa polecamy stronę http://www.mhk.pl/