Dobiegł końca projekt realizowany w Zespole Szkół w Korzkwi oraz w Bibliotece Publicznej w Przybysławicach, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany przez gminę Zielonki oraz Bibliotekę Publiczną w Zielonkach „Dobra Książka Czyni Cuda- animacja czytelnictwa w gminie Zielonki”  Jego celem była promocja czytelnictwa oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół Biblioteki Publicznej w Przybysławicach. W ramach projektu zaplanowano sześć działań oraz organizację jednej większej imprezy- Festiwalu Literackiego. 

Pierwszym z działań była organizacja zajęć biblioterapeutycznych dla uczniów klasy piątej szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dla dorosłych w filii biblioteki  w Przybysławicach,  które poprowadziła pani dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. „Czytanie jako podstawowy element procesu biblioterapeutycznego może prowadzić do istotnych zmian w psychicznym i społecznym dojrzewaniu każdego młodego człowieka. Przyczynia się ono do wzbogacenia wyobraźni, kształtuje postawy, rozszerza słownictwo i wiedzę. Może stać się inspiracją do różnych form aktywności, np. dyskusji, dramy, recytacji, opowiadania, działalności plastycznej i muzycznej. Kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju krytycznego myślenia u dziecka, rozwija jego wrażliwość i empatię. Ponadto, odpowiednio dobrane teksty mogą zredukować negatywne odczucia, wyposażyć w mechanizmy radzenia sobie z sytuacją emocjonalnie trudną, motywować do wytrwałej pracy, a także wzmacniać pozytywne emocje” – takie korzyści z uczestnictwa w zajęciach biblioterapeutycznych przedstawia pani dr Wanda Matras-Mastalerz.

Drugim przedsięwzięciem, również skierowanym do uczniów gimnazjum, klasy szóstej oraz dorosłych były zajęcia stymulacji pamięci. Program stymulacji pamięci i rozwoju intelektu realizowany w Zespole Szkół w Korzkwi oraz Bibliotece Publicznej w Przybysławicach opierał się na założeniu tzw. biofilii, przez którą Erich Fromm rozumiał miłość (radość) życia i działania, przedkładanie w stosunkach międzyludzkich empatii, otwartości, asertywności, kreatywności nad biernym oczekiwaniem, pesymizmem, niepewnością czy egoizmem, w myśl jego teorii, to człowiek, który kocha życie, jest pełen ciepła, zaraża optymizmem, jest otwarty na nowe doświadczenia. Poznając siebie staje się bardziej tolerancyjny dla swoich i cudzych wad. Jednocześnie wierzy w możliwości swojego umysłu, ćwiczy pamięć, starając się poszukiwać swoich zdolności i pasji. Podczas warsztatów realizowano m.in. takie tematy i zagadnienia jak: ćwiczenia pamięci operacyjnej (codziennej)  poprzez skojarzenia, zapamiętywanie poprzez uaktywnienie wszystkich zmysłów, usprawnianie  myślenia i zapamiętywania globalnego, metody wzmacniania koncentracji i spostrzegawczości, "Dieta mózgu".
W ramach projektu odbyły się również warsztaty „Literatura od kuchni”.Były to spotkania łączące w sobie poznawanie utworów literackich z przygotowaniem potraw, które znalazły się na kartach książek. Cykl rozpoczęło spotkanie z uczniami klasy trzeciej szkoły podstawowej, którzy śledzili losy Pchły Szachrajki, bohaterki wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem, a następnie przygotowali pyszne ciastka drożdżowe z bakaliami- papatacze. Wykonali projekty strojów dla tytułowej elegantki. Na kolejnym spotkaniu klasa trzecia poznała Tove Jansson, autorkę cyklu o Muminkach oraz wysłuchała fragmentów „Doliny Muminków w listopadzie”, jedynej części, w której nie pojawiają się Muminki, bardzo nostalgicznej i smutnej.  Podczas gdy zapiekanka Muminka piekła się w piekarniku, uczniowie tworzyli własne teksty na temat „Dokąd wyjechały Muminki?” oraz wykonali piękne ilustracje. Kolejne warsztaty były skierowane do uczniów gimnazjum. Razem z klasą 1 b poszukiwaliśmy straconego czasu, analizując własne aktywności, piekliśmy słynne magdalenki Marcela Prousta, które smakowały przepysznie, przy okazji poznając ciekawą postać autora siedmiotomowej powieści. Klasa 1 a mogła zaznajomić się z kultową niegdyś serią przygód Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego, obejrzeć fragment filmu „Pan Samochodzik i templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównego bohatera, pana Tomasza, poszukiwacza skarbów. Chłopcy przyrządzili „Kurczaka a ’la Pan Samochodzik”, którego degustacja odbyła się na przerwie. Uczniowie klasy 2 a po obejrzeniu słynnego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” z niezapomnianą rolą Audrey Hepburn, przygotowali wspaniałe śniadanie,  wspólnie spożyte z apetytem. Efektem warsztatów były również napisane charakterystyki głównej bohaterki, Holly Golightly, wysoko ocenione przez  nauczyciela języka polskiego. 
„Podróże małe i duże” to trzy spotkania oparte na literaturze podróżniczej. I tak klasa szósta wcielając się w pracowników biura podróży przygotowała wyprawę „Śladami Stasia i Nel”, a uczniowie klasy drugiej wybrali się na Antarktydę, poznając życie i twórczość Aliny i Czesława Centkiewiczów. W grupach przygotowali piękne makiety lodowej krainy. Uczniowie klasy piątej poznawali i sami tworzyli nowe przygody Tomka, bohatera serii Alfreda Szklarskiego. Odbyły się dwa spotkania autorskie z panem Marcinem Mellerem, który prezentował swoją książkę o Gruzji oraz z panią Marzeną Filipczak- podróżniczką oraz autorką książek o tej tematyce. Spotkaniu z panem Marcinem Mellerem towarzyszyła degustacja win gruzińskich oraz pokaz tańca gruzińskiego w wykonaniu pani Irine Shiukashvili.

W ramach projektu dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w warsztatach „Emocje w literaturze”, które przygotowały panie bibliotekarki z Biblioteki w Przybysławicach. Czym są emocje? Jak je rozpoznawać i wyrażać, by nikogo nie skrzywdzić? Odpowiedź na te pytania poznały maluchy z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Brzozówce. Maluchy wysłuchały pouczającego opowiadania autorstwa Lidii Ippoldt o złoszczącej się często Pysi, wyrządzającej innym krzywdę oraz o czarodziejskim sposobie na opanowanie złości zaproponowanym przez krasnoludka – łaskotaniu i głaskaniu. Później długo dyskutowały o przyczynach i przejawach złości, a także o innych negatywnych emocjach. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Zielone Nutki w Trojanowicach skupiły się na omawianiu pozytywnych emocji. A pomogła im w tym książka pt: „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze raz o uczuciach” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Emocje i uczucia odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Ważne jest, aby pomagać dzieciom je poznawać i oswajać. Nauczmy ich radzić sobie z nimi w mądry sposób, bowiem jest to zdolność na całe życie. Temu również służyły warsztaty na temat emocji, które dla uczniów klas pierwszych gimnazjum ZS w Korzkwi poprowadziła pani psycholog Monika Piątkowska.
Ostatnim działaniem były warsztaty  „Książki, które łączą pokolenia”. Bohaterem jednego ze spotkań, w którym uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Januszowicach,  był poeta i pisarz Aleksander Fredro. Utwory pt: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli” i „Osiołkowi w żłoby dano”, przeczytał maluchom gość specjalny - przedstawicielka pokolenia seniorów, wieloletnia mieszkanka Przybysławic – Pani Halina Kiszka.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Owczarach spotkały się z  Plastusiem – znanym wszystkim niewielkich rozmiarów ludzikiem, ulepionym z plasteliny przez Tosię podczas pierwszych szkolnych zajęć plastyki. Fragmenty "Plastusiowego pamiętnika" autorstwa Marii Kownackiej przeczytała uczniom przedstawicielka pokolenia seniorów, wieloletnia mieszkanka Przybysławic – Pani Maria Bryła. Po długiej dyskusji na temat książki, dzieciaki z wielkim entuzjazmem przystąpiły do wykonania pracy plastycznej, plastelinowego ludzika.
Dla uczniów klasy piątej szkoły w Korzkwi przygotowano spotkanie z powieścią C. Dickensa „Opowieść wigilijna”, którzy z zainteresowaniem śledzili losy oraz przemianę głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a.
Gimnazjaliści Zespołu Szkół w Korzkwi czytali swoim młodszym kolegom fragmenty książki „Gąska Zielonka” Adama Szafrańca. W bibliotece  odbył się również Konkurs Literacki dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz dla gimnazjalistów, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat książek, rozpoznając autorów, tytuły i głównych bohaterów na podstawie usłyszanych fragmentów lektur. Na wszystkich czekały nagrody. 

7 grudnia 2014 r. odbył się Festiwal Literacki, podczas którego uczestnicy mogli spotkać się z autorem pierwszej książki dla dzieci o gminie Zielonki, panem Adamem Szafrańcem oraz z panią Barbarą Gawryluk- autorką książek dla dzieci, obejrzeć przedstawienie „Serce, serduszko” w wykonaniu Baśniowej Kapeli, podziwiać występy artystyczne uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wymiana książek. Dla młodszych dzieci zorganizowano   Konkurs Literacki. Na uczestników konkursów: plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki” oraz konkursu na Gęś Zielonkę czekały piękne nagrody książkowe, a dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.
W ramach projektu odbyło również się przedstawienie „Pan Twardowski”, spotkanie autorskie z Mikołajem Grabowskim oraz koncert muzyki w wykonaniu zespołu….
Biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór, a uczestnicy warsztatów, którzy wykazali się 100 % frekwencją otrzymali nagrody książkowe.

 

Regina Styn, Żaneta Krztoń