„Jestem malutki ludzik z plasteliny.

Dlatego mam na imię Plastuś[…].

Ja mam duży, czerwony nos,

odstające uszy i zielone majteczki”.

Maria Kownacka

Głównym bohaterem dzisiejszej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Owczarach został… Plastuś – znany wszystkim dzieciom niewielkich rozmiarów ludzik, ulepiony z plasteliny przez Tosię podczas pierwszych szkolnych zajęć plastyki.

Fragmenty "Plastusiowego pamiętnika" autorstwa Marii Kownackiej przeczytała uczniom przedstawicielka pokolenia seniorów, wieloletnia mieszkanka Przybysławic – Pani Maria Bryła. Po długiej dyskusji na temat książki, dzieciaki z wielkim entuzjazmem przystąpiły do wykonania pracy plastycznej. Każdy uczeń, ulepił z plasteliny postać bohatera dzisiejszych zajęć.

Następnie dzieciaki podzielone zostały na grupy. Ich zadaniem było nazwanie przedmiotów, które przedstawiały obrazki. A wśród nich znalazły się m. in. : drewniany piórnik, kałamarz, gęsie pióro ze stalówką i tornister. Chwilę później głos ponownie zabrała Pani Maria, która opowiedziała dzieciom jak wyglądało życie kilkadziesiąt lat temu. Uwieńczeniem spotkania było pamiątkowe zdjęcie i wręczenie dzieciom słodkich lizaków.

Lekcjom bibliotecznym towarzyszy dobra zabawa. Dzisiejszego dnia również jej nie zabrakło. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji spotkania, a sympatycznych uczniów owczarskiej szkoły zapraszamy do fantastycznej krainy książek.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu prowadzonego pod hasłem: „Książki, które łączą pokolenia”, który biblioteka realizuje przy współpracy z ZS w Korzkwi.

ŻK