W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się pierwsze, powakacyjne spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Owczarach. Motywem przewodnim zajęć z bibliotekarzem z Biblioteki w Przybysławicach była jesień i skarby jakie ze sobą przynosi. Mimo że kalendarzowa jesień dopiero za kilka dni, w powietrzu już można poczuć, a na drzewach zobaczyć jesień.

Kolorowe liście, jarzębina, szyszki i wiele innych skarbów można było zobaczyć także w sali, w której odbywały się zajęcia z bibliotekarzem. Dzieci wraz z Panią Dorotą wybrały się wcześniej na spacer, żeby poszukać pierwszych oznak nadchodzącej pory roku. A nie miały z ich rozpoznaniem zbyt wielu trudności. Przed wysłuchaniem opowiadania, dzieci złatwością odpowiadały na zagadki, które zostały dla nich przygotowane, oczywiście zagadki były utrzymane w tematyce jesieni. Potem wysłuchały opowiadania o niesłusznie posądzonym o kradzież orzechów lisie Jacku. Historia leśnych przyjaciół miała zobrazować dzieciom, jaką krzywdę można wyrządzić komuś, kogo się posądzi niesprawiedliwie o coś, czego nie zrobił.

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci podjęły rozmowę na temat tego, jak zachowywać się w przypadku, kiedy ktoś źle osądzi nasze zachowanie. A na końcu wykonały prace plastyczne, na których pojawiły się postaci z historii o lisku Jacku, wiewiórce Ryśce, jeżu Emilu i innych bohaterach jesiennego lasu.

Czas spędzony w Szkole Podstawowej w Owczarach jak zwykle upłynął bardzo szybko, ale i bardzo owocnie. Tak szybko, że nie zdążyliśmy zaśpiewać jesiennej piosenki, ale może w październiku, podczas kolejnego spotkania, uda nam się zrealizować ten muzyczny plan. A więc do zobaczenia!

Tekst i zdjęcia: Magdalena Rogowska i Katarzyna Gazda