Biblioteka Publiczna w Zielonkach już po raz drugi, przyłączyła  się do akcji zainicjowanej przed rokiem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Wtedy wysłuchać można było strof Mickiewiczowskiej epopei. W Zielonkach Pan Tadeusz gościł podczas Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez nasze sołectwo w Parku Wiejskim, gromadząc całe rzesze mieszkańców nie tylko Zielonek, ale całej gminy.

W tym roku nasza biblioteka włączyła się do akcji już w jej przeddzień, 6 września.  Przybyły do nas na spotkanie z Fredrą dzieci ze współpracującego z naszą jednostką Przedszkola Samorządowego w Zielonkach.  Po krótkiej opowieści o  Aleksandrze hr. Fredrze przedszkolaki wysłuchały 4 bajek z morałem jego autorstwa. Były to znane chyba wszystkim i aktualne do dziś, mimo iż powstały przed  prawie dwustu laty,  Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli,  Bajeczka o osiołku i Bajka o sowie. Czytaniu, przy udziale wolontariuszek Martyny Organiściak i Justyny Owsianki towarzyszyła pogadanka na temat wysłuchanych utworów, a samo spotkanie urozmaicono zabawami i konkursami, w których każde z dzieci mogło zdobyć słodką nagrodę. Nie mogło również zabraknąć ulubionej czynności przedszkolaków czyli rysowania. Zadanie nie było proste, bowiem tematem prac miało być zwierzątko, które wystąpiło w jednej z fredrowskich bajek.  Wyczerpane rysowaniem dzieci posiliły się pysznym sokiem, po czym wyruszyły  korowodem w podróż po bibliotece. Każdy z małych słuchaczy został obdarowany kolorowym balonem z pamiątkową pieczęcią, która dotarła do naszej biblioteki wprost  z kancelarii prezydenckiej. Pozostało tylko pozowanie do pamiątkowego, grupowego zdjęcia i dzieci częstując się cukierkami pożegnały się z gościnną biblioteką, której drzwi dla najmłodszych zawsze stoją otworem. Wielobarwny pochód pod opieką  pp. Anny Demczuk i Janiny Franczak ruszył w drogę do przedszkola, a my zaczęliśmy przygotowania do wizyty kolejnej grupy 5-latków już w poniedziałek.

Tym razem ze spragnionymi literatury przedszkolakami zawitała  p. Aleksandra Kamińska,  która na zakończenie spotkania otrzymała pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w Narodowym Czytaniu zarówno dla nauczycieli jak i dyrekcji Przedszkola Samorządowego w Zielonkach.  Chcemy bardzo gorąco podziękować – powiedziała p. Ola żegnając się z bibliotekarzem - za tak wspaniałe przyjęcie nas i przygotowanie  dzisiejszego spotkania. Nasze wizyty w bibliotece zawsze są dla nas ciekawym przeżyciem, a dziś nawet nie spodziewając się tego, połączyliśmy literaturę z malarstwem.

W holu biblioteki bowiem, rozpoczęła się właśnie wystawa prac  p. Andrzeja Dąbkamieszkańca Zielonek, zat. „Biblia kolorem czytana”, którą zachwycone przedszkolaki długo kontemplowały.

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że ten głód kulturalnych przeżyć i emocji nie wygaśnie nigdy.

Joanna Rosa