Ostatniego dnia  lutego malownicze muzeum Młodej Polski w Rydlówce otworzyło swoje gościnne progi przed delegacją gminy Zielonki. Niewiele jest  miejsc tak bardzo związanych z wybitnym dziełem literackim jak „Rydlówka” z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

Muzeum w Rydlówce udostępniono zwiedzającym w 1969 r. dzięki staraniom oddziału PTTK w Krakowie, które prowadzi je do dziś. Dworek zbudował artysta malarz Włodzimierz Tetmajer w roku 1894 r., 4 lata po ślubie z urodziwą i pełną wdzięku córką bronowickiego chłopa, Jacka Mikołajczyka, 16-letnią Anną. To niezwykłe małżeństwo artysty-szlachcica  z wiejską dziewczyną odbiło się szerokim echem w Krakowie.

 

Kilka lat później Lucjan Rydel, znany już wówczas pisarz, poeta, postanowił poślubić najmłodszą siostrę Tetmajerowej, młodziutką, 17-letnią, pełną prostoty i czaru, trochę nieśmiałą, jasnowłosą Jadwisię.

Ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną odbył się 20 listopada 1900 r. w kościele Mariackim. Świadkami ślubu byli: Błażej Czepiec, wuj panny młodej, starosta weselny i Stanisław Wyspiański, zaprzyjaźniony z panem młodym i całą jego rodziną. Bawiono się w domu Mikołajczyków oraz w domu Włodzimierza Tetmajera. Poeta nie brał w niej udziału,  stał w drzwiach, patrzył i słuchał. Dzisiaj dworek znajduje się w rękach rodziny Rydla i jest przez nią częściowo zamieszkany.

Wszystkie te informacje przekazała nam w czasie prelekcji pani Maria Rydlowa, która na co dzień od ponad 30 lat wraz z członkami swojej rodziny opiekuje się muzeum. Pani Maria przekazała nam nie tylko informacje na temat rodów Tetmajerów i Rydlów oraz najsłynniejszego polskiego wesela, ale także swoją ekspresją, doskonałą dykcją i osobistymi  wspomnieniami z dzieciństwa przeniosła nas w klimat listopadowej nocy początku XIX w. Wyobraźnia podpowiadała nam, jak ta listopadowa noc sprzed stu laty mogła wyglądać.

Wykład odbył się w świetlicy, następnie pani Maria poprowadziła zwiedzających poprzez sale muzeum znajdujące się na parterze dworku, obejmujące 4 izby, w których znajdują się pamiątki związane z osobą Lucjana Rydla, portrety Jadwigi Rydlowej i członków  rodziny. W  szafach  można zobaczyć autentyczne stroje bronowickie z okresu wesela,a przede wszystkim ubranie krakowskie Jadwigi Rydlowej i kaftan Jana Mikołajczyka - drużby na weselu Rydla.

Obrazy zgromadzone w izbie teatralnej zrobiły duże wrażenie na wszystkich zwiedzających, jednak szczególnie ich piękno podziwiała pani Halina Banaś, malarka z Bibic.

W weselnym "alkierzu" znajdują się pamiątki związane z uczestnikami wesela Rydla, którzy stali się pierwowzorami bohaterów sztuki, a na ścianach wiszą ich fotografie w oryginalnych ramkach z epoki.

Do trzech izb muzealnych, w których odbywało się wesele dołączono tzw. "świetlicę", dawną pracownię i bibliotekę Lucjana Rydla, znajdującą się w dobudowanym skrzydle do dawnego domu Tetmajera. Obecnie w "świetlicy" znajduje się ekspozycja obrazów malarzy Młodej Polski o tematyce bronowickiej.

Na zakończenie zwiedzania,  pan Władysław Orzechowski, sołtys Zielonek, przekazał gospodyni dworku drewnianą figurkę „Pucheroka” – maskotkę Gminy Zielonki oraz promocyjne foldery. Udało się również nawiązać krótkie kuluarowe rozmowy, w czasie których pani Zofia Daszkiewicz, lokalna poetka napomknęła o związkach Węgrzc ze Stanisławem Wyspiańskim.

W grupie zwiedzających  znaleźli się przedstawiciele samorządu Gminy Zielonki, pracownicy instytucji kultury, lokalni twórcy i artyści oraz mieszkańcy sołectw z Zielonek, Bibic i  Węgrzc, w których kręgu zainteresowań znajduje się historia regionalna i etnografia. Pomysłodawczynią wycieczki była członkini Rady Sołeckiej w  Zielonkach p. Marzena Gadzik-Wójcik, dyplomowany przewodnik, zaś sam wyjazd zorganizowała Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z sołectwem Zielonki. Wycieczka ta powiązana jest integralnie z powstaniem Izby Regionalnej w Zielonkach oraz pogłębieniem wiedzy jej twórców z zakresu kultury ludowej i etnografii. Wszyscy uczestnicy podkreślali, iż  mają nadzieję na otrzymanie  niebawem, równie  ciekawej  propozycji  zwiedzania kolejnego, magicznego miejsca.