Nadszedł dzień Kupały - święto w całym pogańskim obchodzone świecie, dzień Białego Boga dnia i światłości, na którego cześć paliły się ognie nad Adrią, nad Bałtem, nad Dunajem, nad Łabą, Wisłą, Dniestrem, Rodanem i Sekwaną. Ze czcią tego Bel-boga, Bela, ludy wędrowały na zachód wszystkie, z kolebki swej rajskiej w zimne kraje nowej ojczyzny. Dzień Kupały - najdłuższy w roku, noc Kupały - najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów.”

J.I. Kraszewski,  „Stara baśń”

„Sobótki w Zielonkach – wczoraj i dziś” – pod taką nazwą w sobotnie popołudnie 22 czerwca w  Parku Wiejskim w Zielonkach zorganizowano festyn nawiązujący do tradycji nocy Kupały, opisanej na kartach „Starej baśni” J.I. Kraszewskiego. Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. występy dzieci i młodzieży z zespołów „Nutki”, „Fermata”, „Mezzoforte” oraz Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata. Damy i rycerze prezentowali dawne rozrywki, każdy mógł spróbować swoich sił w lepieniu glinianych naczyń lub obejrzeć proces powstawania rzeźb z drewna.

Biblioteka jak zawsze ochoczo współuczestniczyła w imprezie. Reprezentujące Biblioteczne Warsztaty Plastyczne panie: Marzena Gadzik-Wójcik, Bernadeta Walczak i Katarzyna Kołodziej-Połeć prowadziły warsztaty, podczas których uczyły wszystkich zainteresowanych metody wyplatania  barwnych wianków z żywych kwiatów – niewątpliwie atrybutu sobótkowego spotkania. Jak na bibliotekę przystało, nie obyło się bez lektury.

W przerwach między kolejnymi punktami programu członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej bibliotece  Martyna Organiściak wraz z bibliotekarzem zieloneckiej książnicy Katarzyną Gazdą czytały fragmenty „Kwiatu paproci” i „Starej baśni”, wprowadzając wszystkich obecnych w wyjątkowy nastrój świętojańskiego wieczoru, który   w brawurowy i pełen profesjonalizmu sposób prowadzili radna gminy Zielonki Anna Sieńkoi dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński.

Wspomnieć należy jeszcze o obecności na festynie smoka Zielonka, który reprezentował naszą bibliotekę oraz sołectwo Zielonki na tegorocznej XIII Paradzie Smoków w Warszawie. Ogromny, trójgłowy potwór, wykonany przez mieszkanki naszej miejscowości, na co dzień spotykające się na zajęciach plastycznych w bibliotece, okazał się zupełnie przyjaznym stworem, witającym przybywających na festyn gości w jednej z parkowych alejek. Mamy nadzieję, że ten szczególny wieczór pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników.

KG, JR