Już w najbliższą niedzielę, 1 czerwca, ulicami krakowskiego Starego Miasta, w kolorowej asyście uroczych dam dworu i dzielnych rycerzy przejdzie XIV Parada Smoków. Przed rokiem w pokazie  uczestniczyło  ponad 30 smoków, w tym smok Zielonek, który reprezentował  Bibliotekę Publiczną w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki.

Teatr Groteska, organizator smoczego święta  w podwawelskim grodzie,  zaprosił  ponownie do udziału  w uroczystości, kładąc główny akcent na przybliżenie uczestnikom ogromnej wartości sztuki ludowej. W roku 2014, ogłoszonym rokiem Oskara Kolberga, hasłem Parady będzie Wielki Kolbergowski Zlot Smoków.  Ma ona zdaniem organizatorów  „przybliżyć najmłodszym uczestnikom elementy kultury i tradycji ludowej oraz zachęcić ich do poszukiwań etnograficznych inspiracji. (…) pokazać, że szeroko rozumiana sztuka ludowa stanowi nadal twórczy potencjał i żywą tradycję dla współczesnej działalności kulturowej”.

A skoro kultura ludowa, nie może zabraknąć przedstawicieli naszej podkrakowskiej miejscowości. W tym roku na krakowskim Rynku reprezentować bibliotekę i sołectwo będzie urocza smoczyca Białuszka. Sympatyczna  siostra smoka Zielonka wystąpi w tradycyjnym krakowskim czepcu i czerwonych koralach, a w barwnym korowodzie towarzyszyć jej będą najmłodsi mieszkańcy Zielonek. Na potrzeby parady powstała również  „Opowieść o smoczycy Białuszce z Zielonek”, autorstwa Katarzyny Domin, która przybliża postać  naszej bohaterki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w XIV Paradzie Smoków!

Parada Smoków ulicami Starego Miasta

1 czerwca (niedziela), godz. 12:00-14:30