Muzyka przez duże M rozbrzmiewała we wtorkowe przedpołudnie w bibliotece w Węgrzcach. Z okazji wielkanocnego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki, książnica mieniła się wiosennymi kolorami, a stół w świątecznej oprawie zachęcał do wspólnego biesiadowania przy kawie i ciasteczku.

 Słowo wstępne wygłosił Mariusz Zieliński, kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach, wyrażając słowa wdzięczności dla p. Aldony Schmidt-Pater, Dyrektor Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie za pomoc w aranżacji spotkania. Równie gorące podziękowania skierował do ks. Dariusza Chromego z węgrzeckiej parafii, doceniając jego  obecność, w tak ważnym dniu pontyfikatu papieża Franciszka. Widzę  - powiedział Mariusz Zielińskiże ksiądz już wciela ideały, które głosi nasz nowy papież – Kościoła blisko ludu, czego dowodem jest dzisiejsza księdza tu  z nami obecność. Jako, że wkrótce święta, kierownik złożył życzenia wielkanocne przybyłym na spotkanie klubowiczkom. Pomimo zimowej aury za oknami – powiedział – życzę pogody ducha i wiosennego optymizmu na nadchodzące święta Wielkiej Nocy dla wszystkich Państwa.

 Następnie oddał głos p. Beacie Augustyn, opiekunowi młodych artystów, która zapowiadała kolejne utwory oraz  ich wykonawców.  

Zebrani wysłuchali utworów na gitarę Francois de Fossa, akordeon Mikołaja Czajkina i Igora Szamo, skrzypce Henryka Wieniawskiego z akompaniamentem akordeonu oraz Franza Dopplera na flet, tym razem z akompaniamentem fortepianu.

      Młodzi soliści krakowskiej szkoły w osobach Jakuba Bachledy-Szeligi, Gabrieli Leśniak, Natalii Orszak, Elżbiety Mąkowskiej, Agnieszki Jurowicz  i Wiolety Czyżykiewicz wykazali się ogromnym kunsztem i wirtuozerią wykonania. Największe wrażenie wywarła na słuchaczach Legenda op. 17, Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Natalii Orszak z towarzyszeniem Elżbiety Mąkowskiej, wprowadzając na sali nostalgiczną aurę. Oczywiście nie obyło się bez bisów, w czasie których młodzież po raz kolejny udowodniła swój niebywały talent.

Cudowny nastrój koncertu  przeniósł się na także rozmowy przy wielkanocnym stole.  Obecni podkreślali, jak bardzo te cykliczne spotkania są dla nich ważne. Dzięki temu dzisiejszemu spotkaniu - podkreśliła p. Janina Mrugaczczuję oddech nadchodzących świąt.

Kierownik biblioteki skomentował to stwierdzeniem, że „instytucji nie tworzą mury, ani ich wyposażenie, ale tworzą ją ludzie”. Chcę wam z całego serca podziękować – dodał – za to, że przestrzeń naszej węgrzeckiej biblioteki stała się areną spotkań z kulturą wysoką.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było obdarowanie wszystkich uczestników wielkanocnym zajączkiem, z intencją, aby przypominał bibliotekę swoją obecnością na świątecznym stole.

      Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że nie było to ostatnie spotkanie muzyków w bibliotece, bowiem zarówno szkoła muzyczna, jak i biblioteka potwierdziły wolę dalszej współpracy. Dyrektor Aldona Schmidt-Pater z radością przyjęła nasze zaproszenie, gdyż jak powiedziała „dla młodych adeptów sztuki muzycznej, taki kontakt z publicznością wypracowuje mechanizmy radzenia sobie z tremą”.

My tej tremy nie zauważyliśmy, więcej Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie może być dumna ze swoich wychowanków!

 JR


 WIELKANOC 2013"

Niech te Święta Wielkiej Nocy
spłyną rzeką Boskiej mocy
otuliwszy serce Wasze
wielobarwnym kwieciem marzeń.

życzy

Anna Gzyl
moderator DKK