W sobotnie południe, 19 maja Biblioteka Publiczna w Zielonkach otwarła swe gościnne progi dla wszystkich kochających sztukę. Szacownych gości na wernisażu wystawy prac członków Podgórskiego Stowarzyszenia Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły, uroczyście powitał Kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Mariusz Zieliński. Patron Państwa stowarzyszenia – powiedział - w sposób szczególny związany jest z miesiącem majem, poprzez dzień swoich urodzin i dzień beatyfikacji. Zatem termin dzisiejszej uroczystości jest też niejako jego uczczeniem. Następnie słowo wstępne wygłosiła i dokonała otwarcia wystawy, inicjatorka tego przedsięwzięcia p. Elżbieta Żórawska-Dobrowolska. Jedno z pomieszczeń biblioteki przeistoczyło się w tym dniu w oranżerię, tworząc wspaniały klimat dla poezji, którą recytowali Jadwiga Broczkowska, Elżbieta Żórawska-Dobrowolska i Ryszard Bochenek-Dobrowolski.

Gość honorowy uroczystości, Radna gminy Zielonki, Anna Sieńko, zaprezentowała wiersz poetki pochodzącej z Węgrzc, pani Zofii Daszkiewicz zat. „Przyjdź tu”. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewniła podopieczna p. Anny Roj z zespołu Fermata, działającego przy CKPiR w Zielonkach, Agnieszka Łachowska, prezentując cztery utwory mi.in. W moim magicznym domu.
Uroczystość stała się okazją do złożenia życzeń urodzinowych wiceprzewodniczącemu Podgórskiego Stowarzyszenia Prac Wszelkich p. Adamowi Pochopieniowi, obchodzącemu w tym roku również 40-lecie pracy twórczej. Oprócz funkcji wiceprzewodniczącego naszego stowarzyszenia jestem również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i członkiem Stowarzyszenia marynistów Polskich – mówi Adam Pochopień, artysta, plastyk, absolwent ASP w Krakowie na wydziale architektury wnętrz - Zajmuję się projektowaniem również sztuką czystą, czyli rysunkiem i malarstwem, a szczególnie interesuje mnie człowiek jako taki, ze wszystkimi swoimi problemami. Uwielbiam rysować kolędników czy pejzaże Polski. W moim dorobku artystycznym mam już ok. 350 wystaw zbiorowych i indywidualnych.
W czasie wernisażu, p. Adam w ramach programu „Obraz na żywo”, wykonał cztery szkice węglem z cyklu Architektura, które przekazał Bibliotece Publicznej w Zielonkach. Prace te zostaną przekazane na aukcję podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na majowej wystawie znalazły się prace m.in. Anny Baki, Ryszarda Bochenek-Dobrowolskiego, Jadwigi Broczkowskiej, śp. Władysława Broczkowskiego, Seydou Zan Diarra, Doroty Dużyk-Wypich, Beaty Jakubek, Anny i Krystyny Miśkiewicz, Barbary Młodeckiej, Adama Pochopienia i Elżbiety Żórawskiej - Dobrowolskiej.
Gościnnie zaprezentowano obrazy p. Stanisława Śliwy z Wodzisławia (woj. świętokrzyskie), założyciela Galerii „Pod brzozą”, gdzie prezentowane są kolekcjonerskie zbiory Izabelli i Stanisława Śliwów, gromadzone od ponad 40-tu lat.
W utworzonej w 2005 roku galerii oglądać można fotografie starego Wodzisławia, kolekcję archiwalnych pocztówek z motywami patriotycznymi, grafikę i ekslibrisy, rodzinne pamiątki, medale, odznaczenia i plakietki okolicznościowe, a także sztukę ludową świętokrzyskich twórców: płaskorzeźby i figurki rzeźbione w drzewie, obrazy malowane na szkle oraz kwiaciarstwo bibułkowe.
Dziękuję p. Mariuszowi Zielińskiemu i pracownikom biblioteki za stworzenie tak miłej atmosfery – powiedziała na zakończenie wernisażu Elżbieta Żórawska - Dobrowolska – Spotykamy się tu zawsze z serdecznym przyjęciem, słowem czujemy się tu jak w rodzinie. Zatem pozwolę sobie już dziś, zaprosić na naszą kolejną wystawę w gościnnych progach biblioteki.
Wystawa prezentująca bardzo różnorodne prace m.in. pejzaże, szkice, obrazy olejne, haft matematyczny i gobelinowy, metaloplastykę, decoupage oraz biżuterię będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach.