Na listopadowym spotkaniu Czytnika rozmawialiśmy o książce Natalii Fiedorczuk „Jak pokonać centra handlowe”. Pozycja ta wzbudziła niemałe emocje wśród naszych klubowiczów.

 

Natalia Fiedorczuk jest z zawodu psychopedagogiem, kompozytorką, wokalistką i publicystką. Pracuje również jako animatorka kultury. "Jak pokochać centra handlowe" to jej prozatorski debiut, za który otrzymała Paszport Polityki 2016.

 

„Jak pokochać centra handlowe” opisuje przeżycia pogrążonej w depresji mieszkanki Warszawy, która pomimo trudności życiowych decyduje się na posiadanie dziecka. Bohaterka bardzo boleśnie doświadcza zmianę, jaką okazało się dla niej macierzyństwo.

 

Nasi klubowicze po raz kolejny przyjęli różne stanowiska przy ocenie książki, dzieląc się przy tym własnymi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem Pierwsza część czytelników była zachwycona lekturą. Stwierdzili, że pozycja ta jest po prostu prawdziwa, ukazuje niegotowość do sprostania roli kobiety, matki współczesnej. Dzięki temu wiele młodych matek może utożsamić się z główną bohaterką i poczuć, że nie są odosobnione w swoich doświadczeniach. Natomiast inna część klubowiczów uznała, że książka jest… płytka i prosta. Przeciwnicy książki zarzucili jej między innymi brak naukowości oraz nietrafną konstrukcję głównej bohaterki. Według jednej z klubowiczek w książce można wyczytać, że kobiety zostały przez emancypację skrzywdzone, przez co coraz częściej nie radzą sobie z pogodzeniem wielu ról – dobrego pracownika, świetnej matki, żony.

 

Końcowe oceny były przeróżne, wahały się od 3,5 aż do 9. Średnia ocen to: 6,5 punktu.

 

Serdecznie zapraszamy na grudniowe spotkanie Czytnika, które odbędzie się już 3 grudnia (poniedziałek) o godz. 18:00 w Kulturotece Bibice. Będziemy omawiać książkę "Powieść bez o" Judith W. Taschler. Do zobaczenia!

 

MW