Czy można sobie wyobrazić udaną uroczystość bez kwiatów? Oczywiście, że nie. Dlatego w Dniu Książki wypełniliśmy naszą bibliotekę kwiatami podarowanymi przez centra ogrodnicze Łuccy z Węgrzc i Ogród Niemczewskich z Zielonek.

Sadzonki róż i kwiatów rabatowych krótko upiększały nam wnętrze, ponieważ większość z nich szybko została wylosowana w loterii przez odwiedzających nas czytelników. Niektórzy mieli niepewne miny, gdy z losu odczytywali słowo „potunia”. Zaskoczenie szybko przemieniało się w uśmiech, gdy okazywało się, że jest to koralowy lub fioletowy kwiat. W loterii można było także wygrać pięknie wykonane  przez jedną z bibliotekarek metodą decoupage’u zakładki do książki, oczywiście ozdobione motywem kwiatowym.

Na jednej z półek bibliotecznych przygotowaliśmy wystawę książek, których tytuł lub treść jest związany z różą.

Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy też dzieci z Przedszkola w Zielonkach. W Dniu Świętego Jerzego nie mogliśmy zapomnieć o wielkich przegranych, czyli zgłodzonych przez rycerzy smokach. Wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy niewielką poświęconą im wystawę, czytaliśmy o nich bajki, a także stąpaliśmy smoczym krokiem, rytmicznie recytując wiersz Brzechwy „Smok”.

Na zakończenie dzieci  papier i szarą tekturę przemieniły w kolorowe smoki, a kolejna grupa zrobiła wyklejane róże i na pamiątkę spotkania posadziła przed biblioteką krzak róży.

KD