fot. Anna Kawa - "Panorama Zielonek - jesień 2013"

Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc,
gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno.
autor: Oliver Wendel Holmes

W celu oceny prac fotograficznych, przysłanych na Konkurs "Moje Zielonki w obiektywie", który został  ogłoszony przez Sołectwo Zielonki przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Zielonkach i wyłonienia zwycięzców, w dniu 29 listopada 2013 r. zebrała się Komisja powołana przez pana Władysława Orzechowskiego w składzie:

1.  Przewodniczący: Piotr Wróbel - architekt,  mieszkaniec Zielonek

2.    Członek: Władysław Orzechowski -  Sołtys Sołectwa Zielonki, radny gminy Zielonki

3.      Członek: Marzena Gadzik-Wójcik - prawnik, członek Rady Sołectwa Zielonki

4.      Członek/Sekretarz Komisji: Mariusz Zieliński - Dyrektor Biblioteki Publicznej
w Zielonkach, członek Rady Sołectwa Zielonki

Na konkurs wpłynęło 131 prac. Ocenie, zgodnie z regulaminem poddano 30 fotografii, które zostały przysłane przez mieszkańców sołectwa i gminy Zielonki.  Komisja wysoko oceniła fotografie, podkreślając dużą wrażliwość autorów i ich pomysłowość w ujęciu tematów. Docenione zostały także:  kreatywność nadsyłanych prac, nacechowanie emocjonalne, nowatorskie przedstawienie tematu, techniczną poprawność.

Pierwsze miejsce przyznano Pani Joannie Kucharskiej.

Tematem zdjęcia laureatki pierwszej nagrody jest zabytkowy nagrobek z końca XIX w., znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Zielonkach.  W ocenie pracy Komisja podkreślała spójność tematyki zdjęcia z założeniami konkursu oraz jego nastrojowość, wrażliwość i artyzm. Zdjęcie ukazuje tęsknotę za światem, którego już nie ma i w całości ilustruje łacińską sentencję Memento mori (łac. pamiętaj o śmierci) – czyli przypomina, że nie da się uniknąć śmierci i tematów z nią związanych, zwłaszcza w czasach kultu młodości i wszechogarniającym pędem za karierą i pieniędzmi. Członkowie Komisji docenili budowę kompozycji z wykorzystaniem mało znanych społeczeństwu zabytkowych form i detali architektonicznych znajdujących się na tutejszym terenie.

Drugie miejsce przyznano Państwu Justynie i Krzysztofowi Kuczek.

W ocenie pracy Komisja podkreślała wrażliwość autorów zdjęcia, ciekawą kompozycję dynamicznie zmieniającego się krajobrazu sołectwa Zielonki oraz zwrócenie uwagi na detale topografii terenu. Oczywiście Komisja doceniła też wysiłek techniczny, gdyż fotografia ta spełnia kryteria fotografii lotniczej i była wykonana z użyciem modelu zdalnie sterowanego samolotu.

Trzecie miejsce przyznano Panu Grzegorzowi Kowalikowi.

Komisję zachwyciły zainteresowania autora - nauczyciela miejscowej szkoły - charakterystyczną dla Zielonek, zabytkową zabudową tej miejscowości. Zatrzymanie w kadrze budynku starej cegielni pochodzącej z 1911 r.  ma niezwykłą moc historyczną, bowiem tak  budynek jak i teren jest od kilkunastu lat w rękach prywatnego właściciela i pełni funkcje magazynowo-komercyjne. Autor tej fotografii prezentuje industrialistyczne wnętrze nieczynnego pieca do wypalania cegły. Pomimo niewielkich wad technicznych tego zdjęcia tzn. słabej rozdzielczości i ostrości fotografii, Komisję urzekł pomysł, kreatywność i wielki sentymentalizm bijący z tej pracy.

Wyróżnienia specjalne członków Komisji przyznano:

Pani Annie Musiał
- za zdjęcie - starego drewnianego krzyża przy drodze na Tonie. Komisja doceniła ciekawe ujęcie i perspektywę.

Panu Ryszardowi Cabale
- za zdjęcie niedawno odrestaurowanego krzyża przy ul. Galicyjskiej, a dokładniej przy zjeździe do hotelu Twierdza w Zielonkach.

Pani Dorocie Walendzewicz

- za zdjęcie w kategorii reportaż. Fotografia prezentuje powódź, która nawiedziła Zielonki w czerwcu tego roku oraz akcję ratowniczą druhów OSP z Zielonek. Doceniono, reporterskie zacięcie autorki, kompozycję obrazującą smutne wydarzenia, zabudowania ulicy, ludzi i żywioł wody - to najnowsza historia Zielonek.

Wszystkim zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.

Przewodniczący Jury Piotr Wróbel  i członkowie.

Wręczenie nagród i dyplomów przewidziane jest na pierwszym zebraniu wiejskim sołectwa Zielonki w 2014 r. Informacje o dacie zebrania znajdziecie państwo na przełomie stycznia
i lutego na stronach sołectwa Zielonki i biblioteki.