czwórka dzieci na tle regałów z książkami, pokazują prace wykonane na warsztatach

Z okazji obchodów 75-lecia swojego istnienia filia w Węgrzcach w przedostatnią sobotę października zorganizowała dla swoich Czytelników i Sympatyków niezwykłe okołoksiążkowe wydarzenie – Biblioteczną Sobotę. Nasz event odbywał się w dwóch lokalizacjach, w siedzibie biblioteki mieszczącej się w Domu Kultury w Węgrzcach oraz w budynku Starej Kuźni, i przyciągnął rzesze mieszkańców nie tylko gminy Zielonki. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z szeregu atrakcji.

małe dzieci z pomalowanymi twarzami tańczą z instruktorem

Rozpoczęliśmy od zajęć taneczno-ruchowych kierowanych do dzieci i rodziców, które były przeznaczone dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci powyżej 12 lat i dla maluchów do 5 lat.

dwie dziewczynki siedzą przy stoliku i wykonują pracę plastyczną

Zajęciom towarzyszyły dodatkowe aktywności jak czytanie na dywanie i malowanie twarzy, a na wszystkich zgromadzonych czekały upominki-niespodzianki przygotowane przez węgrzecką książnicę.

wolontatiuszki z dyplomami pozują na tle baneru biblioteki

Następny punkt programu stanowiły warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, przy których pomocą służyły wolontariuszki, Marysia i Martyna, którym bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas.

dzieci wraz z rodzicami przy stoliku wykonyją prace plastyczne, w tle baner biblioteki i regały z książkami

dwie dziewczynki wyknują prace plastyczne, w tle regały biblioteczne

Do czytelni biblioteki zaprosiliśmy dzieci i młodzież. Podczas trzech spotkań warsztatowych, które poprowadziła bibliotekarka z zaprzyjaźnionej filii w Przybysławicach Katarzyna Gazda, ozdabialiśmy metodą decoupage’u drewniane zakładki książkowe i literackie zawieszki na drzwi oraz tworzyliśmy na bazie starych książek mixmediowe book journale.

zakładka i zawieszka ze zklejki ozdobione metodą serwetkową

Młodzi artyści wykazali się ogromną pomysłowością, a powstałe w trakcie zajęć prace z pewnością ucieszą każdego miłośnika czytania.

 cztery osoby siedzą przy stoliku podczas zajęć z linorytu, w tle niebieski baner biblioteki

dwie panie pochylają się nad stolikiem na którym nanoszony jest tusz na wykonaną pieczątkę

Z kolei w Kuźni warsztaty eko-rękodzieła książkowego dedykowane starszej młodzieży i osobom dorosłym poprowadziła eko-instruktorka Beata Godynia-Kapałka, od lat promująca wśród naszych użytkowników życie w zgodzie z naturą w duchu filozofii Less Waste. Uczestnicy zajęć wykonali z publikacji przeznaczonych na makulaturę upcyklingowe dekoracje przestrzenne w postaci papierowych laleczek 3D oraz zapoznali się z techniką linorytu, by następnie samodzielnie przygotować stylowe stemple imienne – ekslibrisy – do oznaczania własności tytułów w domowej biblioteczce.

na stoliku leżą książki, w tlr regał z książkami

Na zainteresowanych bookcrossingiem i odświeżeniem zawartości własnej półki czekała październikowa odsłona bezgotówkowej wymiany książkowej „Podaruj Książce Drugie Życie”. Wymienialiśmy książki wydane w języku polskim po 2000 roku w stosunku 1:1, z uwzględnieniem głównie beletrystyki.

w sali przy stołach siedzi grono osób, mężczyzna stoi i przemawia

Podsumowanie dnia stanowiło kameralne popołudniowe spotkanie w Starej Kuźni z udziałem dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego oraz zaproszonych gości – sołtys Węgrzc Magdaleny Listoś, radnej gminnej i sołeckiej Zofii Kot, klubowiczek należących do funkcjonującego w węgrzckiej placówce Dyskusyjnego Klubu Książki, członkiń działających w Węgrzcach Koła Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora, a także przedstawicieli lokalnego środowiska literacko-artystycznego w osobach bibickiej malarki Haliny Banaś i mieszkających w Węgrzcach twórcy ludowego Jana Chodzińskiego oraz graficzki i ilustratorki Elżbiety Wasiuczyńskiej-Łątkowskiej.

trzy kobiety, stojąca w środku trzyma obraz

Przy aromatycznej kawie i jubileuszowym torcie przypomniano sięgającą 1946 r. historię Biblioteki Publicznej w Węgrzcach.

tort czekoladowy z napisem 75 lat Biblioteki w Węgrzcach

NJ