Stanisław Wyspiański – dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Bywa nazywany czwartym polskim wieszczem. Nieodłącznie związany z Węgrzcami, gdzie spędził ostatnie miesiące swojego życia.

Od kilku lat w dniu imienin Artysty, 8 maja, sprzed budynku lokalnej filii biblioteki publicznej wyruszał barwny korowód mieszkańców w strojach krakowskich, by pod pomnikiem stojącym na miejscu węgrzeckiego domu Wyspiańskiego złożyć bukiety wiosennych kwiatów. Byli dorośli, były dzieci.

W tym roku, w związku z zagrożeniem wywoływanym możliwością zarażenia się koronawirusem oraz wprowadzoną kwarantanną, wydarzenie to nie mogło się odbyć. Biblioteka w Węgrzcach nie zapomniała jednak o uhonorowaniu pamięci młodopolskiego twórcy – pod obeliskiem pojawiła się dzisiaj tradycyjna wiązanka liliowego bzu i biało-czerwone chorągiewki.
Mamy nadzieję, że za rok znów, już bez przeszkód, spotkamy się, by uroczyście celebrować nasze węgrzeckie święto!

NJ