na zdjęciu widoczna grupa osób w strojach krakowskich

Nic tak nie integruje lokalnej społeczności jak kultywowanie pamięci o postaciach, które zapisały się na kartach jej historii. A promowanie dorobku kulturowego naszych przodków jest godne najwyższego uznania.

na zdjęciu widocznych dwóch mężczyzn w strojach krakowskich stojących obok obrazu

W sobotni wieczór, 4 grudnia, w sali Centrum Integracji Społecznej mieszkańcy gminy Zielonki mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu upamiętniającym przypadającą w tym roku 125. rocznicę urodzin Katarzyny Gawłowej, pochodzącej z Zielonek malarki-prymitywistki, której twórczość jest zaliczana do kanonu polskiej sztuki naiwnej. Do zbiorów Izby Regionalnej funkcjonującej przy gminnej bibliotece publicznej, na ręce dyrektora Mariusza Zielińskiego, zostały przekazane dwa obrazy związane z osobą artystki. Pierwszy z nich autorstwa Jerzego Czeluśniaka pt. „Zagroda Katarzyny Gałowej” został ofiarowany przez pana Jana Chrzana, bratanka malarki. Darczyńca drugiego dzieła, oryginalnej pracy Gawłowej pt. „Krakowskie Wesele”, to pan Mateusz Sokół, mąż Katarzyny, córki Jana Chrzana.

na zdjeciu widocznych 2 mężczyzn w strojach krakowskich siedzących przy stole i podpisujących dokumenty 

Zieloneckie władze samorządowe reprezentowali na uroczystości: wójt Gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki i przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Marzenna Gadzik-Wójcik oraz radni gminni Krzysztof Krzyworzeka i Lucyna Zielińska. W spotkaniu uczestniczyli radni Powiatu Krakowskiego Wojciech Karwat i Jarosław Raźny. Nie zbrakło osób ważnych dla Zielonek – sołtysa Władysława Orzechowskiego i proboszcza miejscowej parafii ks. kan. Tadeusza Kozaka – oraz przedstawicieli oświaty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również członkowie bliższej i dalszej rodziny Katarzyny Gawłowej.

na zdjęciu widoczna grupa mężczyzn w różnym wieku, jeden z nich siedzi przy stole, męćzyżni po prawej stronie ubrani są w stroje krakowskie

Podczas przemówień podkreślano zgodnie, że kultura ludowa, wątki religijne oraz obrzędowość podkrakowskiej wsi w tak autentyczny sposób ukazane na obrazach Gawłowej niewątpliwie wpisują się w dziedzictwo kulturowe naszej „małej Ojczyzny”, a troska o promowanie jej twórczości przez zielonecką Izbę Regionalną stawia gminę Zielonki w czołówce polskich gmin dbających o propagowanie wśród kolejnych pokoleń lokalnego folkloru i sztuki na najwyższym poziomie.

na zdjeciu widocznych czterech mężczyzn, dwóch w strojach krakowskich siedzi przy stole, za nimi stoi dwóch mężczyzn w garniturach 

Po zakończeniu części oficjalnej dyrektor Zieliński oraz rodziny Chrzanów i Sokołów zaprosili zgromadzonych do sali OSP Zielonki na kameralny poczęstunek i wspomnienia o Katarzynie Gawłowej.

Natalia Janisz