tort na paterze, z odkrojoną częścią, w tle widać osoby siedzące przy stole

We wtorkowe przedpołudnie, 23 listopada, w węgrzeckiej filii gminnej biblioteki w Zielonkach miała miejsce kameralna uroczystość będąca podsumowaniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 75-lecia istnienia w Węgrzcach publicznej książnicy. Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia postaci artysty Stanisława Wyspiańskiego, będącego nieformalnym patronem placówki.

osobysiedzące przy zastawionym stole, w tle regały biblioteczne

W wydarzeniu uczestniczyli wójt gminy Zielonki Bogusław Król, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki i przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Marzenna Gadzik-Wójcik oraz radna gminna i sołecka Zofia Kot. Wśród zaproszonych gości znalazły się także członkinie funkcjonującego przy węgrzeckiej placówce Dyskusyjnego Klubu Książki.

jedna osoba stoi i przemawia, inne osoby siedzą przy stole w tle regały biblioteczne

Zgromadzonych powitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sukcesy filii w Węgrzcach są rezultatem wysiłku kilku dziesięcioleci pracy bibliotekarzy na rzecz szerzenia wśród mieszkańców Węgrzc i okolic nawyku obcowania ze światem kultury, książki i sztuki poprzez realizowanie różnorodnych przedsięwzięć literackich, edukacyjnych czy artystycznych.

osoby siedzące przy stole, w tle regały biblioteczne

Następnie gratulacje i życzenia z okazji pięknej rocznicy działalności węgrzeckiej biblioteki na ręce dyrektora Zielińskiego złożyli przedstawiciele zieloneckich władz samorządowych.

obraz przedstawiający Stanisława Wyspiańskiego

Wójt Gminy Zielonki i lokalna poetka pozują na tle baneru biblioteki

Ważnym momentem jubileuszowych uroczystości było przekazanie do gromadzonych w filii zbiorów regionalnych portretu Stanisława Wyspiańskiego na tle polichromii z bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie pędzla Mariusza Cichonia. Obraz malowany techniką olejną na desce wzorowany jest na autoportrecie małopolskiego twórcy i pochodzi z cyklu folklorystycznego stworzonego w 2020 r. w ramach projektu „Kultura krakowska utrwalona na płótnie”. Odsłonięcia obrazu dokonali wspólnie wójt Król oraz pochodząca z Węgrzc poetka Zofia Daszkiewicz.

grupa osób siedzi przy stole, w tle regały biblioteczne

lokalna poetka czyta z książki, w tle baner biblioteki i regały z książkami 

Część oficjalną imprezy zamknął wykład pani Daszkiewicz przybliżający słuchaczom związki Wyspiańskiego z podkrakowską wsią – artysta spędził bowiem w Węgrzcach ostatnie miesiące swojego życia. W swoim wystąpieniu prelegentka zauważyła, że pamięć o autorze „Wesela” jest nadal żywa nie tylko wśród samych Węgrzczan, ale w ogóle wśród mieszkańców gminy Zielonki. Na poparcie swoich słów przytoczyła własny wiersz „Był mroźny dzień” (z tomiku „Pochylenie czasu”) stanowiący hymn szkoły podstawowej w Bibicach, która nosi imię właśnie Stanisława Wyspiańskiego.

na zdjęciu znajdują się trzy kobiety, dwie siedzą przy stole, trzecia kroi tort, w tle regały z książkamu 

Na koniec przyszedł czas snucia wspomnień. Przy aromatycznej kawie i herbacie, pysznych kanapeczkach oraz jubileuszowym torcie przypomniano bogatą historię filii w Węgrzcach.

kobieta pisze w książce, w tle regały biblioteczne i obraz

kobieta pisze w książce, w tle regały biblioteczne i obraz

Goście mieli także możliwość wpisania kilku słów do bibliotecznej kroniki.

kolorowy drewniany liść, w tle osoby siedzące przy stole i regały z książkami

Na wszystkich czekały ponadto drobne upominki od węgrzeckiej książnicy – stylowe kubeczki z logotypem nawiązującym do twórczości plastycznej Wyspiańskiego i ręcznie zdobione okolicznościowe zawieszki do kluczy w kształcie jesiennych liści.

lada biblioteczna na niej rozłożone kubki z logo biblioteki, za ladą uśmiechnięta bibliotekarka

NJ