zdjęcie Wiktorii Baran na tle flagi polskiej z godłem, od dołu postać otoczona jest czerwonymi różami

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jednak dla społeczności Szkoły Podstawowej w Morawczynie 23 grudnia to smutna data. Uczniowie wspominają Wiktorię Baranównę – zastrzeloną przez hitlerowców nauczycielkę.

W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem oraz kwarantanną wśród uczniów i nauczycieli, uroczystości patronki szkoły zostały ograniczone do minimum, w reżimie sanitarnym, podobnie jak w zeszłym roku.

Ze względów bezpieczeństwa pandemicznego w tym roku nie przyjedzie do Morawczyny liczna delegacja mieszkańców Zielonek w strojach krakowskich. W sposób symboliczny społeczność rodzinnej miejscowości Wiktorii Baranówny urodzonej w 1910 r. w podkrakowskich Zielonkach reprezentować będą Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek i Mariusz Zieliński – propagator pamięci o Baranównie, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach.

 

Program wizyty przedstawicieli Zielonek, zaplanowany na dzień 22 grudnia 2021 r. z zachowaniem reżimu sanitarnego ustalono z dyrektor szkoły Danutą Strzęp następująco:

9:15 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu parafialnym w Klikuszowej na grobach: Wiktorii Baranówny, Florentyny Plewa i jej córki Józefy, która zmarła w tym roku po długiej i ciężkiej chorobie.

9:40 - Przejazd z Klikuszowej do Morawczyny.

„Wieczna Cześć i Chwała Bohaterom poległym za Ojczyznę”

10:00 - Uroczysta msza św. w intencji zamordowanych przez gestapo kobiet w miejscowej kaplicy w Morawczynie, a zaraz po jej zakończeniu złożenie kwiatów pod pomnikiem w miejscu rozstrzelania Wiktorii Baranówny i Florentyny Plewy, naprzeciwko budynku szkoły.

11:15 - Wyjazd z Morawczyny do Zielonek.