na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący na krześle, przed nim siedzą dzieci na dywanie

Po raz kolejny Biblioteka Publiczna w Zielonkach aktywnie przyłączyła się do społecznej akcji organizowanej przez Prezydenta RP. Tegoroczne Narodowe Czytanie poświęcono Adamowi Mickiewiczowi, a dokładnie, z okazji dwóchsetlecia wydania tego zbioru poetyckiego, „Balladom i romansom”. Zaplanowane przez bibliotekę spotkania z twórczością polskiego wieszcza miały charakter międzypokoleniowy – młodzi mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wysłuchać utworów Mickiewicza w interpretacji przedstawicieli miejscowych władz samorządowych i osób zaangażowanych w życie lokalnej społeczności.

na zdjęciu widoczna książka leżąca na jabłkach

We wtorek, 13 września, zaproszenie do publicznego czytania „Ballad i romansów” przyjęli: Arnold Kuźniarski – Zastępca Wójta Gminy Zielonki oraz Anna Soblik – Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Magdalena Rajska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zacnych Gości powitał i przedstawił kilka słów wprowadzenia dyrektor zieloneckiej książnicy Mariusz Zieliński.

Na spotkanie z Mickiewiczowskimi balladami przybyli wówczas uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach wraz z opiekunami. Wydawać by się mogło, że teksty romantycznej poezji będą dla dzieci niezrozumiałe, a sam przekaz może być utrudniony. Tymczasem zaproszeni przez bibliotekę Goście znakomicie odnaleźli kontakt ze słuchaczami, ciekawie interpretowali kolejne utwory, tłumacząc wszystkie trudniejsze wyrazy. Każda kolejna deklamacja była poprzedzona dyskusją z uczniami, którzy bardzo żywo reagowali na prezentowane im teksty. Teraz ballady naszego narodowego wieszcza będą im jeszcze bliższe.

zdjęcie grupowe dzieci uczestniczących w Narodowym Czytaniu

Kolejna odsłona Narodowego Czytania 2022 miała miejsce w środę, 14 września. Podobnie jak dzień wcześniej głównym bohaterem uroczystości były „Ballady i romanse”. Tym razem biblioteczne zaproszenie do wspólnego czytania i dyskutowania z młodzieżą o polskiej literaturze przyjęli Radni Gminy Zielonki – Aneta Szablowska oraz Krzysztof Krzyworzeka, a w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 7a i 7b z zieloneckiej Szkoły Podstawowej wraz z kadrą pedagogiczną. Nasi samorządowcy wykazali się znakomitą interpretacją romantycznej poezji, wspaniale oddając Mickiewiczowskiego ducha.

Tu ciekawostka, pani Radna Szablowska przyniosła z sobą i zaprezentowała wszystkim zgromadzonym wydanie „Ballad…” z 1993 r., które otrzymała jako nagrodę książkową na zakończenie 5 klasy SP. Pokreślić należy, że siódmoklasiści byli pod dużym wrażeniem tej jakże pięknej pamiątki i w ciszy wsłuchali się w recytację ballady „Lilije”, prawdopodobnie najbardziej znanej z całego zbioru. Któż z nas nie pamięta słynnej strofy:

„Zbrodnia to niesłychana,
Pani zabija pana;
Zabiwszy grzebie w gaju,
Na łączce przy ruczaju…”

Po dwustu latach od wydania słucha się tego utworu nadal z ogromnym przejęciem. Tak też odebrała to nasza młodzież, czym z ochotą podzieliła się po odczytaniu całego wiersza, którego do krótkiej formy zaliczyć nie można.

zdjeciue grupowe na którym dzieci trzymają w rękach małe flagi polski

Na zakończenie obydwu spotkań uczniowie zostali obdarowani cukierkami oraz świeżymi owocami.

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego celebrowania poezji Adama Mickiewicza i uczestniczenia w tegorocznym Narodowym Czytaniu w Zielonkach.

Joanna Rosa

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć