plakat w koloże różowym z napisem Patroni Roku

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Patronów Roku 2024. Wśród nich znaleźli się niezapomniani twórcy i bohaterowie naszej historii.

Czesław Miłosz
W 2024 roku oddamy hołd jednemu z najwybitniejszych pisarzy i myślicieli naszych czasów. Czesław Miłosz, zapisujący się na trwałe w polskiej i światowej literaturze, zasługuje na szczególne uznanie za swoją uniwersalną twórczość.14 sierpnia będziemy obchodzić 20. rocznicę śmierci artysty.


Witold Gombrowicz
Witold Gombrowicz, nie tylko jeden z najważniejszych polskich pisarzy, ale także inspirator współczesnej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.

Marek Hłasko
Upamiętnimy dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Marka Hłaski, wybitnego prozaika i scenarzysty filmowego. Jego twórczość, pełna potocznego języka i głębokiej treści egzystencjalnej, zasługuje na docenienie.

Melchior Wańkowicz
W roku 2024 uczcimy pamięć Melchiora Wańkowicza, jednego z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i ojca reportażu. We wrześniu przypada 50. rocznica jego śmierci.

Ponadto oddamy hołd również innym wybitnym postaciom, takim jak arcybiskup Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Zygmunt Miłkowski, Rodzina Ulmów czy Kazimierz Wierzyński.


Źródło: https://lustrobiblioteki.pl/2023/07/lista-patronow-roku-2024-lista-dla-bibliotek/