zdjecie przedstawia grupę kobiet siedzącą przy stole w bibliotece

W poniedziałkowe popołudnie w Bibliotece w Przybysławicach odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Posępna pogoda doskonale odzwierciedlała nastrój książki, którą omawiałyśmy, a były to „Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic.

zdjecie przedstawia książkę leżącą na stole w otoczeniu ciasta i filiżanek z herbatą

Ta książka przykuwa czytelnika i długo nie daje o sobie zapomnieć. Autor po mistrzowsku odtworzył atmosferę panującą w zgliszczach elektrowni atomowej. Wszechobecny brud i uczucie napięcia podsycane wściekłym wyciem dozymetru. W ten raj miłośników wycieczek ekstremalnych wdziera się sprawa morderstwa. Rozpoczyna się pościg za mordercą. Na jaw wychodzą dawne zbrodnie. Dźwięk dozymetru nieustannie przypomina bohaterom o promieniowaniu i jego konsekwencjach dla organizmu. Czas nagli, a śmierć zbiera żniwo.

zdjecie przedstawia grupę kobiet siedzącą przy stole w bibliotece

Czarnobyl, mimo że odległy pozostaje dla nas synonimem katastrofy i przemilczenia. Książka wciągnęła wszystkie Panie w odmęty wspomnień i świat, w którym każda sekunda przybliża do śmierci. Powieść podobała się nam wszystkim, pomimo brutalności, z jaką mierzyli się bohaterowie. Skłoniła nas do refleksji i do dyskusji na wielu polach. Zwłaszcza nad pytaniem: Jak wiele można poświęcić w imię sprawiedliwości?

KG