zdjęcie przedstawia dużą grupę dzieci wraz z opiekunami przed pomnikiem

W całej Polsce 8 maja obchodzimy imieniny Stanisława, jednak jest jedno miejsce, w którym ten dzień jest naprawdę wyjątkowy. W podkrakowskich Węgrzcach właśnie wtedy wspomina się dramaturga i malarza Stanisława Wyspiańskiego, który spędził w miejscowości ponad rok życia. Na miejscu wiejskiej posiadłości, w której na przełomie lat 1906 i 1907 artysta mieszał z rodziną, stoi tej chwili granitowy obelisk.

Dla uczczenia pamięci o młodopolskim twórcy od 2013 r. węgrzecka książnica organizuje pochód z udziałem mieszkańców: przedstawicieli miejscowego samorządu, członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dzieci i młodzieży z gminnych placówek edukacyjnych, który wyrusza sprzed budynku biblioteki w Węgrzcach, a kończy się złożeniem kwiatów w miejscu dawnego domu Wyspiańskiego.

zdjęcie przedstawia obelisk upamiętniający Stanisława Wyspiańskiego

W tym roku też spotkaliśmy się, by tłumnie świętować ten dzień. Pogoda dopisała, więc wszyscy cieszyli się miłym spacerem pod obelisk.

W tegorocznym przemarszu uczestniczyli uczniowie klas 3 ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach, grupa przedszkolna „Motylków” z Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach oraz maluchy z grup II i III reprezentujące Przedszkole Samorządowe w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach.

Niektóre z dzieci miały na sobie w stroje lub elementy ubioru krakowskiego jak wianuszki czy czapki-rogatywki, podkreślając tym samym przywiązanie młodego pokolenia do małopolskich regionalnych ludowych tradycji. Bibiccy trzecioklasiści wykonali a cappella hymn swojej szkoły – utwór powstały w hołdzie dla patrona placówki skomponowała Krystyna Bagińska do słów poetki Zofii Daszkiewicz.

zdjęcie przedstawia trzy kobiety w strojach krakowskich i mężczyznę stojących przed obeliskiem

Również starsi postanowili uwydatnić znaczenie dziedzictwa kulturowego i folkloru gminy Zielonki, tak wciąż żywego w naszej lokalnej społeczności. Sołtys Węgrzc i radna gminna Magdalena Listoś, oddając hołd Wyspiańskiemu, założyła chustę nawiązującą w wzornictwie do jego twórczości, zaś przewodnicząca wegrzeckiego Koła Seniora, radna gminna i sołecka Zofia Kot wystąpiła w tradycyjnym stroju krakowskim.

zdjęcie przedstawia dzieci w strojach krakowskich z kwiatami w rękach

Pod pomnikiem w podniosły nastrój wprowadziły zgromadzonych słowa dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego. Kulminacyjny punkt programu stanowiło złożenie wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą odsłoniętą w 1969 r., gdy Węgrzce obchodziły stulecie urodzin artysty. Jak to się przyjęło w zwyczaju osobę Wyspiańskiego uhonorowano kolorowymi wiosennymi bukietami.

zdjęcie przedstawia kobietę w stroju krakowskim dającą cukierki przedszkolakom z koszyka

Po złożeniu kwiatów i pamiątkowym zdjęciu, w ramach podziękowania za przybycie, mali uczestnicy uroczystości zostali obdarowani pysznymi cukierkami.

LJ i NJ