na zdjęciu widoczne przedszkolaki występujące przed dorosłymi

Tegoroczny Tłusty Czwartek na długo zapisze się w historii węgrzeckiej filii gminnej biblioteki publicznej w Zielonkach. W tym dniu Przyjaciele i Sympatycy książnicy uczestniczyli w otwarciu nowej sali animacyjno-dydaktycznej, zaadaptowanej na potrzeby lokalnej społeczności Węgrzc ze środków sołeckich oraz bibliotecznych.

na zdjęciu widoczni dorośli siedzący w sali w rzędach

Wydarzenie zaszczyciły swoją obecnością przedstawicielki zieloneckich władz samorządowych w osobach radnych gminnych: Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Zielonki i Przewodniczącej Komisji Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Marzeny Gadzik-Wójcik, Sołtys Sołectwa Węgrzce Magdaleny Listoś oraz członkiń Komisji KSiSR Zofii Kot i Joanny Kwaśny. Wśród zaproszonych gości znalazła się także dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach Anna Górka. Nie zabrakło licznego grona czytelniczek-klubowiczek DKK, które od lat aktywnie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach dyskusyjnych poświęconych polskiej i światowej literaturze.

na zdjęciu widoczne występujące dzieci, w rogu zdjęcia widoczny stół z poczęstukiem

Zgromadzonych powitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że działająca nieprzerwanie od 1946 r. biblioteka w Węgrzcach to ważny ośrodek życia kulturalnego miejscowości, kojarzony z czasem wolnym od pracy i obowiązków. Książnica jest instytucją otwartą na różnorodne pomysły i inicjatywy swoich użytkowników, z bogatą ofertą działań służących zaspokajaniu ich różnorodnych zainteresowań.

Dyrektor Zieliński podziękował wszystkim osobom, dzięki których życzliwości i zaangażowaniu stało się możliwe przeprowadzenie prac remontowo-adaptacyjnych w nowym pomieszczeniu, które będzie wykorzystywane jako miejsce spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzenia warsztatów artystycznych i rękodzielniczych dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych oraz organizacji imprez promujących czytelnictwo wśród mieszkańców gminy Zielonki. Przeniesiona została do niego też część księgozbioru placówki, kierowana do najmłodszych odbiorców.

przecinanie wstęgi

Po symbolicznym przecięciu biało-czerwonej wstęgi, poświęcenia oddawanej do użytku sali i jej wyposażenia dokonał proboszcz węgrzeckiej parafii ks. kan. Wojciech Warzecha. Następnie pobłogosławiono nowo zakupione meble i sprzęty przeznaczone do części biblioteki, w której funkcjonuje wypożyczalnia oraz czytelnia internetowa.

ksiądz poświęca salę, w tle widoczne przedszkolaki

Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bibicach z siedzibą w Węgrzcach. Grupa V pod opieką wychowawczyni Anny Jandury przygotowała na tę okazję trzy piosenki o bajkowej tematyce zatytułowane „Zaczarowana dorożka”, „Kot w butach” i „Kraina czarów”. Recital maluchów zachwycił i rozbawił publiczność, która nagrodziła małych wykonawców gromkimi brawami. Na przedszkolaki czekała także słodka niespodzianka w postaci kosza cukierków ufundowanego przez Wójta Gminy Zielonki Bogusława Króla.

na zdjęciu widoczna grupa przedszkolaków w strojach galowych

Spotkanie zakończył kameralny poczęstunek. Zajadając się pysznymi karnawałowymi słodkościami – lukrowanymi pączkami z różą, faworkami oraz domowymi ciastami – przy aromatycznej kawie i herbacie, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić odnowione pomieszczenia filii w Węgrzcach.

NJ