zdjęcie przedstawia chłopców siedzących w ławce podczas zajęć w szkole

Właśnie dziś, tj. 10 października, rozpoczął się Tydzień Kultury Ludowej, który, w sobotę 15 października zostanie zwieńczony I Świętem Stroju Krakowskiego. W ramach tego właśnie Tygodnia, w szkołach, na terenie Gminy Zielonki, odbywają się specjalne lekcje biblioteczne. Właśnie dziś, w pierwszym dniu Tygodnia Kultury Ludowej, pracownik Kulturoteki udał się z wizytą do klasy IV SP, pod opieką pani Elżbiety Tatarskiej, w Woli Zachariaszowskiej.

zdjęcie przedstawia chłopca prezentującego pracę wykonaną na zajęciach

Lekcja odbyła się w ramach lekcji języka polskiego. Rozmowę o kulturze ludowej rozpoczęło pytanie o trwający właśnie TKL. Międzyczasie włączono rzutnik i krótką prezentację, w której umieszczono ciekawe informacje na temat poszczególnych sołectw i zwyczajów w gminie Zielonki. Dzieci poznały także Gminka – wesołego Smoka z naszej gminy. Później zaczęły się pojawiać slajdy dotyczące samego stroju „od Zielonek”. Najpierw zapoznaliśmy się z ubiorem damskim, potem z męskim. W tym samy czasie po klasie krążyły fotoksiążki Izby Regionalnej, „Zieloneckie hafciarki” oraz „Skarby starej skrzyni…”, po to, aby dzieci mogły bliżej zapoznać się z poszczególnymi elementami stroju. Potem rozpoczęliśmy mały quiz. Zachęcone plusem z aktywności dzieci chętnie zgłaszały się do zadawanych pytań i odpowiadały także na te dodatkowe, ale również związane z krótką prelekcją.

praca powstała na zajęciach

W drugiej części spotkania, plastycznej, dzieci, wraz z małą pomocą pracownika biblioteki i przyniesionych fotoksiążek, próbowały pokryć odpowiednimi kolorami kolorowanki, które są dostępne do pobrania na stronie Izby Regionalnej i Biblioteki Publicznej.

W galerii zdjęć można zobaczyć gotowe obrazki. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!

KB