Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, 6 czytelniczek rozmawiało na temat powieści jednej w najsłynniejszych afro-amerykańskich  pisarek Toni Morrison.  Umiłowana ukazała się w 1987 roku. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Natomiast w 1993 roku Komitet Noblowski przyznał Morrison Literacką Nagrodę Nobla, na którą w dużej mierze zaważyła omawiana na DKK powieść.  

Umiłowana została uznana przez czytelników za jedną z najważniejszych książek stulecia. Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu: niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka. I tragedia powtarza się...

Opinia Pań z Dyskusyjnego Klubu Książki na temat tej powieści była jednoznaczna: mroczna i tajemnicza. Niektóre zachwycały się warsztatem pisarskim Morrison, inne dziwiły się, że za taką powieść otrzymała ona Nobla. Każda z ocen była trafna, bo książka rzeczywiście w wielu swoich fragmentach szokuje naturalistycznymi opisami ludzi i ich wielkiej tragedii, jaka rozegrała się po odzyskaniu wolności.

Jednak Umiłowana to przykład książki, w której pisarz, w tym wypadku pisarka, zrywa zasłonę milczenia, odkrywa karty i wyjawia całą prawdę o niewolnictwie, wyzysku i dramacie Murzynów. I przede wszystkim za to moim zdaniem należała jej się Nagroda Nobla.

Dziękując Paniom za bardzo miłe spotkanie, zapraszam już za miesiąc, 28 listopada na równie emocjonującą rozmowę o książce Alice Munro Widok  z Castle Rock.

MR