Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dzieci (w wieku przedszkolnym wraz z opiekunem) i młodzież do udziału w Jesiennych Warsztatach Mydlarskich, które odbędą się w poniedziałek 14 października w godz. 17:00-18:30 (I grupa) oraz 18:30-20:00 (II grupa).

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Gazda, bibliotekarz i artystka-rękodzielnik, na co dzień pracownik Biblioteki Publicznej w Przybysławicach.

Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać samodzielnie cztery glicerynowe mydełka w barwach jesieni (około 300-320 g masy mydlanej do wykorzystania na osobę), które następnie elegancko zapakuje w specjalne celofanowe opakowania.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Rezerwacji można dokonać osobiście w siedzibie biblioteki, mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: (12) 285 83 84 (w godzinach otwarcia BP Węgrzce). Ilość miejsc ograniczona.

Z okazji Dnia Nauczyciela Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym (wraz z opiekunem) i wczesnoszkolnym do udziału w rodzinnych warsztatach papieroplastycznych „Czekoladownik z najlepszymi życzeniami”, które odbędą się w piątek 11 października w godz. 17:00-19:00.
W trakcie spotkania uczestnicy samodzielnie wykonają elegancki czekoladownik z motywem kwiatowym i stosownym napisem na okładce. Ozdobne opakowanie pomieści w środku czekoladę lub inny słodki upominek oraz kartę z odręcznie wypisanymi życzeniami dla ulubionego nauczyciela.
Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Rezerwacji można dokonać osobiście w siedzibie biblioteki, mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: (12) 285 83 84 (w godzinach otwarcia BP Węgrzce). Ilość miejsc ograniczona.

Kulturoteka Bibice zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty tworzenia świec żelowych „Świece na każdą okazję”, które odbędą się w piątek 11 października w godz. 18:00-20:00 (w czterech grupach co 30 minut – pierwsza o godz. 18:00, ostatnia o godz. 19:30).

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają dwie pięknie pachnące świece żelowe w szklanych kieliszkach. Do ich stworzenia wykorzystamy dodatki w postaci dekoracyjnego piasku, różnokolorowego żwirku i muszelek.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Rezerwacji można dokonać osobiście w siedzibie biblioteki, mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 519 756 780 (w godzinach otwarcia BP Węgrzce). Ilość miejsc ograniczona.

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt pn. „EtnoPolska2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach w drugim półroczu 2019 roku „Krakowiacy Zachodni. Współczesne postrzeganie dziedzictwa”

12 X 2019 r. godz. 10:00
Centrum Integracji Społecznej, ul. Galicyjska 17A, Zielonki

Program konferencji:
godz. 10:00 – Koncert Jurajskiej Kapeli Ludowej
godz. 10:30 – Powitanie przybyłych gości.
godz. 10:40 – 12:00 – Wykłady:

• Jan Bulak pt. „Ks. A. Zięba (1907 – 1979) miłośnik ludowości”.
Jan Bulak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) - historyk parafii Zielonki, przygotowuje pracę doktorską na temat gospodarki w dobrach plebańskich diecezji żmudzkiej w XIX wieku.

Ksiądz Adam Zięba to postać, która wpłynęła znacząco na dzieje najnowsze Zielonek. Wieloletni proboszcz (1943-1979) i wychowawca kolejnych pokoleń zapisał się w pamięci wiernych między innymi dzięki propagowaniu kultury ludowej terenów podkrakowskich.

• dr Piotr Czepas – pt. „Działalność przemysłowa mieszkańców gminy Zielonki i okolic”

Piotr Czepas - etnolog, archeolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Od 2003 roku pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

W ramach referatu zostaną omówione funkcjonujące w przeszłości obiekty przemysłowe reprezentujące branże przemysłu rolno-spożywczego, drzewnego, mineralnego, chemicznego, metalowego, wydobywczego, a ponadto także rzemieślnicze związane z kowalstwem i ślusarstwem.

• Katarzyna Chodoń pt. „Oczepiny w Rydlówce - przykład działania tradycji lokalnych jako spoiwa multikulturalnego społeczeństwa”
Katarzyna Chodoń - folklorystka, śpiewaczka, dyplomowana choreograf polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego.

Widowisko stało się alternatywną formą obok Zespołów Regionalnych, czy warsztatów, którą można wytłumaczyć ludziom kontekst i rolę zaistnienia muzyki, śpiewu oraz tańca w kulturze ludowej.

godz. 12:00 – 12:15 – przerwa kawowa
godz. 12:15 – 13:00 – wykłady.

• dr Stanisława Trebunia Staszel - „Aby życie nie było takie smutne” – kilka refleksji nad rolą oddolnych inicjatyw społecznych w kształtowaniu kultury wspólnot lokalnych.”

Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się tradycyjną i współczesną kulturą regionów karpackich, regionalizmem, folklorem widowiskowym, muzealnictwem, antropologią wojny

Znaczenie i rola oddolnych inicjatyw społeczno-kulturalnych w życiu społeczności lokalnych, refleksje nad fenomenem tradycji w kształtowaniu współczesnego krajobrazu kulturowego wspólnot wioskowych i małomiasteczkowych. Jakie oblicza przyjmuje dziś tradycja o korzeniach ludowych, jak jest pojmowana i interpretowana, jakie treści i znaczenia są jej nadawane?

• Agnieszka Marczak- „Wy_strojone Zielonki, czyli o strojach krakowskich w etnograficznym szczególe”

Agnieszka Marczak - Polonistka, antropolożka na stałe związana z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Na co dzień opracowuje bogate zbiory MEK, prowadzi badania terenowe oraz tworzy wystawy. Jest współautorką publikacji z zakresu etnografii i antropologii. Poza pracą uczy obcokrajowców języka polskiego i podróżuje.

Jak się stroiły mieszkanki Zielonek? Czy istnieje "strój krakowski od Zielonek"? I czym są zielonkowskie żurnale i domy mody? Podczas wystąpienia poszukamy odpowiedzi na te pytania.

godz. 13:00 - dyskusja oraz poczęstunek.

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

 

Biblioteka Publiczna w Przybysławicach zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Wieczór w Bibliotece, organizowany w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2019, który odbędzie się w piątek 4 października w godz. 19:00-22:30. W programie: gry i zabawy, kreatywne warsztaty plastyczne pn. „Morskie opowieści” (wykonamy mixmediową ramkę na zdjęcie w kształcie okna w burcie statku), wieczorny seans filmowy, poczęstunek.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisu można dokonać osobiście w bibliotece, telefonicznie: (12) 380 33 30 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

UWAGA!
Każdy uczestnik naszego nocnego spotkania powinien zabrać ze sobą obuwie zastępcze oraz wypełnione oświadczenie od rodziców.

Biblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Wieczór w Bibliotece, organizowany w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2019, który odbędzie się w piątek 4 października w godz. 18: 00-22:30. W programie: gry i zabawy, kreatywne warsztaty plastyczne pn. „Nocne kamieniczki” (wykonamy mixmediową herbaciarkę w formie trzech domków z kolumienkami), wieczorny seans filmowy, poczęstunek.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisu można dokonać osobiście w bibliotece, telefonicznie: (12) 285 83 84 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

UWAGA!
Każdy uczestnik naszego nocnego spotkania powinien zabrać ze sobą wypełnione oświadczenie od rodziców.

 
 
 
W ramach projektu EtnoPolska 2019, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury przeprowadzanego przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, Jan Bulak, historyk parafii Zielonki i badacz historii regionu, udał się z prelekcjami do przedszkoli i szkół podstawowych na lekcje poświęcone tradycji ze szczególnym uwzględnieniem tradycji lokalnych.
Czytaj więcej: Cykl spotkań w ramach projektu "EtnoPolska 2019"

 

W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie z klasy 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Owczarach uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Spotkanie poświęcone było budowie ula oraz pracy pszczelarzy. Dzięki uprzejmości ZSP w Giebułtowie dzieci mogły przymierzyć kapelusz pszczelarski oraz obejrzeć ramko z plastrem.

Czytaj więcej: Pszczoły z naszego ula

W piątkowe popołudnie na dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Giebułtowie czekała wyjątkowa niespodzianka. Pani Patrycja Francuz – dyrektor placówki – przygotowała dla wszystkich niezwykłą, skaczącą niespodziankę. Na naszym drugim spotkaniu w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska różne gatunki płazów.

Czytaj więcej: Spotkanie z płazami