"A jeśli komu droga otwarta do nieba. Tym, co służą ojczyźnie". 
J. Kochanowski

 

Szanowni Państwo,

jak co roku zapraszamy
do udziału w uroczystościach upamiętniających bohaterską postać
Wiktorii Baranówny - nauczycielki, urodzonej w 1910 r. w Zielonkach,
która została rozstrzelana przez GESTAPO  w dn. 23.12.1943 r. w Morawczynie,
gm. Nowy Targ, za działalność konspiracyjną.

Uroczystości odbędą się w Morawczynie

w dn. 20.12.2018 r., (tj. czwartek).

 

Wyjazd busem z parkingu przy UG Zielonki o 7.30

 

PROGRAM:

 

9.30 składanie kwiatów przez delegację z Zielonek na grobie W. Baranówny na cmentarzu w Klikuszowej.

10.00 Msza św. w kaplicy w Morawczynie w intencji Ś.P. Wiktorii Baranówny i Florentyny Plewy oraz społeczności szkolnej w Morawczynie.

10.45 składanie kwiatów przez delegacje  pod pomnikiem w miejscu egzekucji kobiet na przeciwko szkoły.

11.15 uroczysta akademia przygotowana przez uczniów SP im. W. Baranówny w Morawczynie w remizie OSP Morawczyna.

 

Wszystkich chętnych prosimy o dokonanie zapisów
 w Bibliotece Publicznej w Zielonkach lub telefonicznie  pod nr 12 418 41 24 wew. 21


Liczba miejsc w busie ograniczona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To cud, że dyskusja o powieści „Ciemno, prawie noc” nie skończyła się awanturą lub kłótnią. Tak dalece rozbieżnych ocen nie było na naszych spotkaniach już od dawna. Co więcej, pani, która przyznała książce zaledwie 2 punkty odważnie się ujawniła, by wytłumaczyć swoją decyzję.

 

 

Powieści Joanny Bator nie da się jednoznacznie ocenić. Każda z nas zauważyła tam coś innego. Wielbicielki poetyckiej prozy pisarki były lekturą zachwycone, pozostałe panie nieco mniej. Książka miała wzbudzać emocje i to jej się udało. Potrafiła jednocześnie zachwycać i budzić wstręt. Pokazany czytelnikowi klimat „zapomnianego przez Boga Wałbrzycha” przeraża naprawdę. Jedna z klubowiczek wyraziła opinię, że to książka nie adresowana do nas, tylko do młodego pokolenia. Tylko czy młodzi zechcą przeczytać tę mroczną, nieprzyjemną, pełną złych ludzi i przemocy wobec bezbronnych dzieci historię? Czy pochylą się nad rozdziałami z tzw. bluzgiem? Czy zobaczą siebie w krzywym zwierciadle?

 

 

Ciemno, prawie noc” męczy swoją wielowątkowością, poruszonych tu tematów starczyłoby co najmniej na trzy książki i to nasz główny zarzut. Kolejny to zbytnie przerysowanie i odrealnienie wątków m.in. pseudo-religijnego z wykopaniem (bo ekshumacją w żadnym wypadku nazwać tego nie można) trumny proroka Jana Kołka i rozszarpanie jego zwłok, lub też tego co z tych zwłok jeszcze zostało, czy też samo zakończenie. Tu pojawiły się nawet porównania do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

 

 

Rozwiązanie wątku kryminalnego też nie do końca było zaskakujące, bowiem na podstawie przedstawionych faktów i dowodów, łatwo można było odgadnąć, że trzecie z zaginionych dzieci wcale nie zostało porwane. Na plus, a nawet duży plus ocenić należy styl, pełen zabawy słowem - lamenty (mękamamękastraszliwamęka) oraz uwagi taksówkarza dotyczące zdrowia i lekarzy. Ta powieść Joanny Bator to dla jednych prawdziwa bomba dla drugich zaledwie petarda z jarmarcznego kramu. Być może połączenie sensacji, thrillera, horroru, dramatu, romansu, legendy, religii i okultyzmu oraz historii w jednej książce to zbyt dużo…

 

 

Polecamy ją przeczytać każdemu, a potem pomyśleć i wyrobić sobie własne zdanie. My w głosowaniu nad lekturą przyznałyśmy jej po trzy „9” i „6”, po dwie „7” i „5” oraz jedną, samotną „2”, która jak napisałam wcześniej zaskoczyła wszystkich. Średnia wyniosła 6,45/10 pkt., zatem bardzo przyzwoicie, choć wydawać się mogło wcześniej, że zwyciężczyni nagrody „Nike” z 2013 roku zdobędzie więcej punktów. Kolejny to dowód na to, że liczne nagrody nie zawsze chodzą w parze z opinią czytelników.

 

Galeria zdjęć

JR

 

 

 

 

 W wigilię Święta Niepodległości, w remizie OSP Zielonki w Centrum Integracji Społecznej, zorganizowano Wieczór pieśni patriotycznych z inicjatywy Biblioteki Publicznej i sołectwa w Zielonkach. W samo południe 11 listopada 2018 roku w Zielonkach, jak i w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę, odśpiewaliśmy hymn państwowy „Jeszcze Polska nie zginęła” przy akompaniamencie orkiestry parafialno-gminnej pod batutą Wojciecha Karwata.

Czytaj więcej: Dąb niepodległości dla przyszłych pokoleń

 Już opadły emocje po obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale zaraz przed, a dokładnie 8 listopada, w związku z nawiązaniem współpracy z Przedszkolem Dwujęzycznym Happy Kids' Academy w Zielonkach odbyły się zajęcia z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Temat, który został wybrany, miał na celu przygotowanie najmłodszych obywateli do obchodów i przeżywania tak ważnego dla naszego kraju święta.

Czytaj więcej: Mali patrioci w Przedszkolu Dwujęzycznym Happy Kids' Academy

 Już najmniejsze dzieci należy uczyć historii Polski i wspominać o najważniejszych świętach państwowych. Buduje to postawę patrioty i poczucie przynależności do kraju, z którego się pochodzi. Dlatego też, z okazji zbliżających się obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości grupy 2,3,4 w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach uczestniczyły z zajęciach poświęconych właśnie temu świętu.

Czytaj więcej: DKK Przedszkolak - Odzyskanie niepodległości

 

 

Biblioteka Publiczna w Zielonkach zaprasza na spotkanie poświęcone postaci ks. dr Franciszka Karabuły zatytułowane "Z Toń do Nowego Targu – droga posługi i służby społecznej" które odbędzie się 15 listopada o godzinie 18:00 w budynku Biblioteki.

Czytaj więcej: Spotkanie poświęcone postaci ks. dr Franciszka Karabuły

 

Biblioteka Publiczna w Zielonkach zaprasza na warsztaty tworzenia kosmetyków prowadzone przez p. Beatę Godynię - Kapałkę. Poświęcone będzie ono kosmetykom jesiennym - zrobimy krem na chłodne dni (30 ml) oraz balsam do ust (10 ml). 

Zapraszamy 13 listopada (wtorek) o godz. 16:30.

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie min. 16 lat.


Zapisy pod nr tel: 12 418 41 24, pod mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź na FB Biblioteki.
Koszt warsztatów: 40 zł.


Zapraszamy serdecznie!