Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt pn. „EtnoPolska2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach w drugim półroczu 2019 roku „Krakowiacy Zachodni. Współczesne postrzeganie dziedzictwa”

12 X 2019 r. godz. 10:00
Centrum Integracji Społecznej, ul. Galicyjska 17A, Zielonki

Program konferencji:
godz. 10:00 – Koncert Jurajskiej Kapeli Ludowej
godz. 10:30 – Powitanie przybyłych gości.
godz. 10:40 – 12:00 – Wykłady:

• Jan Bulak pt. „Ks. A. Zięba (1907 – 1979) miłośnik ludowości”.
Jan Bulak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) - historyk parafii Zielonki, przygotowuje pracę doktorską na temat gospodarki w dobrach plebańskich diecezji żmudzkiej w XIX wieku.

Ksiądz Adam Zięba to postać, która wpłynęła znacząco na dzieje najnowsze Zielonek. Wieloletni proboszcz (1943-1979) i wychowawca kolejnych pokoleń zapisał się w pamięci wiernych między innymi dzięki propagowaniu kultury ludowej terenów podkrakowskich.

• dr Piotr Czepas – pt. „Działalność przemysłowa mieszkańców gminy Zielonki i okolic”

Piotr Czepas - etnolog, archeolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Od 2003 roku pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

W ramach referatu zostaną omówione funkcjonujące w przeszłości obiekty przemysłowe reprezentujące branże przemysłu rolno-spożywczego, drzewnego, mineralnego, chemicznego, metalowego, wydobywczego, a ponadto także rzemieślnicze związane z kowalstwem i ślusarstwem.

• Katarzyna Chodoń pt. „Oczepiny w Rydlówce - przykład działania tradycji lokalnych jako spoiwa multikulturalnego społeczeństwa”
Katarzyna Chodoń - folklorystka, śpiewaczka, dyplomowana choreograf polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego.

Widowisko stało się alternatywną formą obok Zespołów Regionalnych, czy warsztatów, którą można wytłumaczyć ludziom kontekst i rolę zaistnienia muzyki, śpiewu oraz tańca w kulturze ludowej.

godz. 12:00 – 12:15 – przerwa kawowa
godz. 12:15 – 13:00 – wykłady.

• dr Stanisława Trebunia Staszel - „Aby życie nie było takie smutne” – kilka refleksji nad rolą oddolnych inicjatyw społecznych w kształtowaniu kultury wspólnot lokalnych.”

Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się tradycyjną i współczesną kulturą regionów karpackich, regionalizmem, folklorem widowiskowym, muzealnictwem, antropologią wojny

Znaczenie i rola oddolnych inicjatyw społeczno-kulturalnych w życiu społeczności lokalnych, refleksje nad fenomenem tradycji w kształtowaniu współczesnego krajobrazu kulturowego wspólnot wioskowych i małomiasteczkowych. Jakie oblicza przyjmuje dziś tradycja o korzeniach ludowych, jak jest pojmowana i interpretowana, jakie treści i znaczenia są jej nadawane?

• Agnieszka Marczak- „Wy_strojone Zielonki, czyli o strojach krakowskich w etnograficznym szczególe”

Agnieszka Marczak - Polonistka, antropolożka na stałe związana z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Na co dzień opracowuje bogate zbiory MEK, prowadzi badania terenowe oraz tworzy wystawy. Jest współautorką publikacji z zakresu etnografii i antropologii. Poza pracą uczy obcokrajowców języka polskiego i podróżuje.

Jak się stroiły mieszkanki Zielonek? Czy istnieje "strój krakowski od Zielonek"? I czym są zielonkowskie żurnale i domy mody? Podczas wystąpienia poszukamy odpowiedzi na te pytania.

godz. 13:00 - dyskusja oraz poczęstunek.

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

 

 
 
 
W ramach projektu EtnoPolska 2019, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury przeprowadzanego przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, Jan Bulak, historyk parafii Zielonki i badacz historii regionu, udał się z prelekcjami do przedszkoli i szkół podstawowych na lekcje poświęcone tradycji ze szczególnym uwzględnieniem tradycji lokalnych.
Czytaj więcej: Cykl spotkań w ramach projektu "EtnoPolska 2019"

 

Jak piękne rzeczy można wyczarować ze zwykłej gazety dowiedziałyśmy się w miniony czwartek. Pani Irena oczarowała nas swoimi pracami zarówno z wikliny papierowej jak i frywolitkami, które nas po prostu urzekły. To będzie już drugie podejście do frywolitek, bowiem wiosną doszłyśmy do wniosku, że ta technika jest dla nas za trudna. Tym razem będziemy mieć świetnego instruktora, wierzymy, że podołamy.

Czytaj więcej: Zabawa z gazetami

 
 
Jesienno-zimowy sezon dyskusyjny rozpoczął się spotkaniem plenerowym. Wrzesień to piękny miesiąc do czytania w ogrodzie, a nawet, jak dowiedliśmy w ostatni czwartek, do długich rozmów o książkach. Goszczący nas już od lat pp. Maria i Marian Bartosowie z niezwykłą serdecznością prezentowali swój ogród tym paniom, które przybyły tam po raz pierwszy, wszystkich zaś bez wyjątku obdarowali owocami rosnących w nim drzew. Zajadałyśmy się więc jabłkami i gruszkami japońskimi, które o dziwo wcale nie przypominają gruszek, ale polskie, szare renety.
Czytaj więcej: Plenerowe spotkanie z powieścią Emmy Donoghue

W dniu 5 września został rozstrzygnięty wakacyjny konkurs fotograficzny organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach.


Jury konkursu w składzie:
Przewodniczący - Ryszard Cabała - artysta fotograf,
Członkowie: Magdalena Pocięgiel - czytelniczka, Joanna Rosa - pracownik biblioteki
wyłoniło zwycięzców konkursu "Przyłapani - zaczytani".

 

Miejsce 1 zdobyła fotografia nadesłana przez p. Dorotę Markowską-Bochenek.

 


2 miejsce przyznane zostało p. Agnieszce Łopacie.

 


3 miejsce otrzymało zdjęcie zgłoszone przez p. Elżbietę Wróbel.

 

 

Komisja przyznała również wyróżnienia: p. Elżbiecie Buniak

 

oraz p. Barbarze Dziewałtowskiej-Gintowt.

 

Laureatów prosimy o kontakt z biblioteką.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowe Czytanie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie już za dwa miesiące, 7 września!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=pk9bidUd8rs

 

 

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz ze swoimi filiami otrzymała dziś pakiet książek i materiałów celem przeprowadzenia akcji "Mała książka - wielki człowiek".
 
 
 
Jest to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
 
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę na Karcie Małego Czytelnika, która zostanie mu wydana, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
 
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.
 
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
 
 
 
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
 
Zapraszamy do naszych bibliotek, wypożyczajmy książki i zbierajmy naklejki!
 
KS

Mieszkańcy Zielonek obchodzili 70-lecie sprowadzenia obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z Bazyliki Mariackiej w Krakowie do kościoła w Zielonkach. Zorganizowali procesje jak przed laty. Tym razem obraz nie wędrował z Krakowa, ale procesja odbyła się ulicami miejscowości. W święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia zieleńczanie tłumnie przybyli na plac przed Biblioteką Publiczną w Zielonkach. Tu ze swym proboszczem ks. kanonikiem Tadeuszem Kozakiem powitali biskupa Janusza Mastalskiego i przedstawicieli władz wojewódzki, powiatowych i gminnych. Potem wszyscy ruszyli w procesji do Kościoła.

Czytaj więcej: Matka Boża Zwycięska znów przeszła przez Zielonki