Biblioteka Publiczna w Przybysławicach zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Wieczór w Bibliotece, organizowany w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2019, który odbędzie się w piątek 4 października w godz. 19:00-22:30. W programie: gry i zabawy, kreatywne warsztaty plastyczne pn. „Morskie opowieści” (wykonamy mixmediową ramkę na zdjęcie w kształcie okna w burcie statku), wieczorny seans filmowy, poczęstunek.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisu można dokonać osobiście w bibliotece, telefonicznie: (12) 380 33 30 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

UWAGA!
Każdy uczestnik naszego nocnego spotkania powinien zabrać ze sobą obuwie zastępcze oraz wypełnione oświadczenie od rodziców.

 

W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie z klasy 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Owczarach uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Spotkanie poświęcone było budowie ula oraz pracy pszczelarzy. Dzięki uprzejmości ZSP w Giebułtowie dzieci mogły przymierzyć kapelusz pszczelarski oraz obejrzeć ramko z plastrem.

Czytaj więcej: Pszczoły z naszego ula

W piątkowe popołudnie na dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Giebułtowie czekała wyjątkowa niespodzianka. Pani Patrycja Francuz – dyrektor placówki – przygotowała dla wszystkich niezwykłą, skaczącą niespodziankę. Na naszym drugim spotkaniu w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska różne gatunki płazów.

Czytaj więcej: Spotkanie z płazami

Na dzisiejszych zajęciach w Niepublicznym Przedszkolu "Zaczarowany ołówek" w Giebułtowie rozpoczęliśmy realizację projektu „Para-buch! Książka w ruch!” który realizuje nasza biblioteka z instytucjami partnerskimi. Cykl dziesięciu spotkań z książką popularnonaukową dla dzieci rozpoczęliśmy od zajęć poświęconym drzewom.

Czytaj więcej: Drzewo dom zwierząt

W poniedziałek przed południem uczniowie z klasy 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Owczarach uczestniczyli w pierwszych zajęciach realizowanych w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” który realizuje nasza biblioteka z instytucjami partnerskimi. Cykl dziesięciu spotkań z książką popularnonaukową dla dzieci rozpoczęliśmy od zajęć poświęconym pszczołom.

Czytaj więcej: Para-buch! Książki o pszczołach w ruch

W dniu 5 września został rozstrzygnięty wakacyjny konkurs fotograficzny organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach.


Jury konkursu w składzie:
Przewodniczący - Ryszard Cabała - artysta fotograf,
Członkowie: Magdalena Pocięgiel - czytelniczka, Joanna Rosa - pracownik biblioteki
wyłoniło zwycięzców konkursu "Przyłapani - zaczytani".

 

Miejsce 1 zdobyła fotografia nadesłana przez p. Dorotę Markowską-Bochenek.

 


2 miejsce przyznane zostało p. Agnieszce Łopacie.

 


3 miejsce otrzymało zdjęcie zgłoszone przez p. Elżbietę Wróbel.

 

 

Komisja przyznała również wyróżnienia: p. Elżbiecie Buniak

 

oraz p. Barbarze Dziewałtowskiej-Gintowt.

 

Laureatów prosimy o kontakt z biblioteką.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowe Czytanie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie już za dwa miesiące, 7 września!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=pk9bidUd8rs

 

 

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz ze swoimi filiami otrzymała dziś pakiet książek i materiałów celem przeprowadzenia akcji "Mała książka - wielki człowiek".
 
 
 
Jest to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
 
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę na Karcie Małego Czytelnika, która zostanie mu wydana, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
 
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.
 
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
 
 
 
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
 
Zapraszamy do naszych bibliotek, wypożyczajmy książki i zbierajmy naklejki!
 
KS

Już we wrześniu Biblioteka w Przybysławicach, Przedszkole "Zaczarowany Ołówek" w Giebułtowie i Szkoła Podstawowa w Owczarach we współpracy z instytucjami partnerskimi rozpoczną realizację projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat oraz rozwój zainteresowań nauką i światem, który nas otacza.
Projekt realizowany będzie w oparciu o program STEM – od pierwszych liter słów w języku angielskim oznaczających kolejno: nauki ścisłe (Science), technologię (Technology), inżynierię (Engineering) i matematykę (Math).
Zajęcia obejmować będą głośne czytanie, działania propagujące kulturę książki, przeprowadzanie prostych eksperymentów naukowych, tworzenie tematycznych prac plastycznych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie dziedzin STEM.